کد مطلب: 

4170

جی‌میل رفع فیلتر شد

جی‌میل رفع فیلتر شد

دسترسی به سرویس جی‌میل از امروز امکان‌پذیر شده است.

 

به گزارش سیتنا به نقل از ایسنا، سرویس ای‌میل گوگل که چند روز پیش در ایران مسدود شده بود، از امروز برای کاربران امکان‌پذیر است و ظاهرا بخشی از کاربران از شب گذشته توانسته بودند به سرویس جی‌میل خود دسترسی داشته باشند.

 

دسترسی به سرویس جی‌میل از روز دوم مهرماه در بسیاری شهرهای کشور محدود شد. علت این اقدام نیز پخش فیلم جسارت‌آمیز نسبت به ارزش‌ها و مقدسات مسلمانان و اصرار بر حذف نکردن این فیلم در بخش‌های زیرمجموعه‌ی با این شرکت خدمات‌دهنده‌ی اینترنتی (یوتیوب) اعلام شد.

 

روز بعد وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که سرویس «جی‌میل» با حکم دادگاه فیلتر شده است.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رضا تقی‌پور در جمع خبرنگاران در توضیح دلیل فیلتر شدن جی‌میل نیز اظهار کرد: زمانی که مقررات کشورها رعایت نمی‌شود دادگاه هر کشور حکمی در مواجهه با آن صادر می‌کند که در این مورد نیز این اتفاق در کشور ما رخ داده است. دادگاه ما در این رابطه حکمی داده که اگر روزی این حکم تغییر کند، فیلترینگ نیز برداشته می‌شود.

 

تقی‌پور در پاسخ به این پرسش که کدام دادگاه این حکم را صادر کرده است؟ گفت:‌ از قوه قضاییه بپرسید.

 

در همین ارتباط دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: اختلالات ایجاد شده روی سرویس جی‌میل سایت گوگل و برخی دیگر از سرویس‌های آن سایت به لحاظ فیلتر شدن سایت یوتیوب است.

 

عبدالصمد خرم‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تصریح کرد: با توجه به انتشار فیلم موهن به ساحت مقدس پیامبر عظیم‌الشان اسلام (ص) در سایت یوتیوب و عدم توجه مدیران این سایت به اعتراض‌های گسترده و شدید مسلمانان جهان نسبت به آن، سایت مذکور بنا به درخواست‌های مکرر مردمی از سوی کارگروه تعیین مصادیق از دسترس خارج شد.

 

وی افزود:‌ سایت یوتیوب که از طریق پروتکل http به نمایش گذاشته می‌شد، پیش از این فیلتر شده بود اما سایت گوگل، یوتیوب را از طریق پروتکل https به نمایش می‌گذاشت و در حقیقت سیستم فیلترینگ جمهوری اسلامی ایران را دور می‌زد.

 

کارگروه مذکور برای مقابله با این اقدام گوگل و جلوگیری از استمرار نمایش فیلم موهن، سایت یوتیوب را که از طریق پروتکل https قابل رویت بود، فیلتر کرد که با توجه به اشتراک سرورهای گوگل و یوتیوب این اقدام موجب شد سرویس جی‌میل و پروتکل https سایت گوگل نیز با اختلالاتی مواجه شوند.

 

طی روزهای گذشته دسترسی به جیمیل همچنان امکانپذیر نبود تا اینکه معاون وزیر ارتباطات در پاسخ به اینکه آیا ممکن است جی‌میل رفع فیلتر شود تنها به این پاسخ اکتفا کرد که مذاکراتی دراین زمینه در حال انجام است.

 

حکیم‌جوادی در پاسخ به سوالی که درباره فیلترینگ جی‌میل مطرح شده بود اظهار کرد: ‌وظیفه ما ایجاد زیرساخت‌های اصلی و آماده سازی شرایط برای کاربران است.

 

وی ادامه داد: به هر حال زمینه سازی‌ها صورت گرفته که کاربران بتوانند از منابع داخلی استفاده کنند اما برخی تصمیم گیری‌ها هم در سطوح دیگری صورت می‌گیرد و به شکل قانون به ما ابلاغ می‌شود که دراین زمینه ما موظف به اجرای قانون هستیم.

 

اما رییس سازمان فن‌آوری اطلاعات در پاسخ به این سوال که با وجود گذشت چندین روز از فیلتر شدن سایت جی‌میل هنوز توضیح مشخصی درباره چرایی این موضوع ارائه نشده و گاه علت اقدامات تحریمی علیه گوگل انتشار فیلم موهن عنوان می‌شود و گاه دامنه‌های جی میل و در این میان برخی مقامات هم از رفع فیلتر شدن جی‌میل در آینده‌ای نزدیک خبر می‌دهند توضیح داد: حوزه فن‌آوری اطلاعات حوزه خاصی است که در آن هر روز با یک اتفاق جدید مواجه می‌شویم. اکنون ما در بحث فنی مشکل خاصی در زمینه ارتباط با جی‌میل یا گوگل نداریم. موضوع توهین آن‌ها به پیامبر عظیم‌الشان اسلام در چنین سطح وسیعی چیزی نبوده که در هیچ کجای دنیا جای سکوت داشته باشد اکنون شاهدیم که هر روز مسلمانان در نقاط مختلف دنیا به اعتراض‌های شدید در این زمینه می‌پردازند اما واقعا نحوه عملکرد گوگل در کشور ما جای بررسی دارد.

 

وی ادامه داد: ما طی دوران گذشته بارها از این شرکت خواسته‌ایم که در زمینه سیاست‌گذاری‌هایش در ایران با ما وارد مذاکره شود. اما این اتفاق هیچ گاه صورت نگرفته و این در حالی است که برخورد گوگل در کشورهای دیگر دنیا این گونه نیست.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-10-01 12:11

افزودن دیدگاه جدید