کد مطلب: 

4163

نفوذ شبکه‎های اجتماعی در خانواده‎ها، افزایش شکاف بین نسلی را به همراه دارد

نفوذ شبکه‎های اجتماعی در خانواده‎ها، افزایش شکاف بین نسلی را به همراه دارد

رئیس مرکز نظارت و ارزیابی صدا و سیما با اشاره به انباشته شدن شکاف های دیجیتالی بر برخی شکاف های بین نسلی، گفت: شبکه های اجتماعی در ظاهر حس استقلال طلبی و عدالت جویی جوانان را تامین می کند اما در صورت ادامه این روند و استفاده از شبکه های اجتماعی، خانواده ها و جوانان از هم دور می شوند.

به گزارش سیتنا، ”عبدالکریم خیامی“ رئیس مرکز نظارت و ارزیابی صدا و سیما و جامعه شناس در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پلیس، اظهارداشت: شبکه های اجتماعی با آزادی عمل و اختیاراتی که در فضای مجازی در اختیار جوانان قرارمی دهند، مورد استقبال آنان قرار می گیرند، از این رو کاربران باید هنگام ورود به این شبکه ها دقت بیشتری داشته باشند .

خیامی با اشاره به اینکه جوان در شبکه های مجازی اختیار دارد تا جدول پخش برنامه های مورد علاقه خود را طراحی کند، گفت: پنهان نگه داشتن هویت افراد در فضای مجازی و امکان گمنامی آنان امتیازی است که جامعه شناسان آن را مانند دوران روستا نشینی و شهر نشینی تعبیر می کنند، در شهرهای بزرگ افراد به نحوی گمنام هستند که می توانند از برخی هنجارها و کنترل های اجتماعی فرار کنند؛ در فضای مجازی نیز این مورد شدت یافته و کاربران در گمنامی به سر می برند که البته این یکی دیگر از جذابیت های شبکه های اجتماعی برای جوانان است.

رئیس مرکز نظارت و ارزیابی صدا و سیما با اشاره به علت استقبال جوانان از این گمنامی در فضای مجازی، ادامه داد: کاربر جوان دنیای مجازی، آنچه را که در فضای فیزیکی نمی تواند به راحتی بیان کند و از نشان دادن و ابراز علاقه خود پرهیز می کند، بروز داده و اندیشه و نظر خود را حتی پس از ابراز، اعمال می کند.

وی افزود: این شبکه ها به نوعی برای جوانان آزادی بیان را به دنبال دارد، به طوری که کاربر این فضا به راحتی، صدا، تصویر و کلام مورد علاقه خود را بارگذاری می کند؛ این آزادی اظهار نظر تا جایی است که عقوبت هایی که در فضای فیزیکی احتمال دارد به وجود آید، در شبکه های اجتماعی ذهن کاربر را به خود مشغول نمی کند.

این جامعه شناس ارتباطات با اشاره به اینکه کاربران جوان شبکه های اجتماعی، افراد را از موضع هم افقی و برابر می بینند، تصریح کرد: جوانان حاضر در شبکه های مجازی در ظاهر نوعی برابری و هم افقی میان خود و افراد دیگر می یابند؛ در دنیای واقعی وجود سلسله مراتب ها این برابری را از بین برده است، در حالیکه، در فضای مجازی جوانان فکر می کنند با هر سن، سال، سواد و سابقه دارای موضعی یکسان هستند.

وی ادامه داد: این استقلال طلبی و عدالت جویی جوانان در این شبکه ها به ظاهر تامین می شود به طوریکه در این فضا کسی بر کسی مقدم نیست و همه در موضعی هم افق به برقراری ارتباط می پردازند.

خیامی در خصوص ویژگی های روان شناسانه این شبکه های و تاثیر آن بر کاربران، اذعان داشت: در گذشته کاربر جوان خود را مصرف کننده صرف می دانست این در حالی است که در شبکه های اجتماعی که به سرعت رشد یافتند، کاربر خود تولید کننده است و وقتی تصویر و نوشته ای را بارگذاری می کند، در واقع امیال و اندیشه های خود را به منصه ظهور گذاشته و این حضور افراد به طور مستقل جذابیت دیگر شبکه های اجتماعی است.

این استاد دانشگاه در پایان به انباشته شدن شکاف های دیجیتالی بر برخی شکاف های بین نسلی اشاره کرد و عنوان داشت: اگر شبکه های اجتماعی به نحوی که درحال حاضر مورد استفاده قرار می گیرند، ادامه یابد و نسل برنامه ریز و مربی ما " سواد رسانه ای " خود را بالا نبرد، میان خانواده ها و جوانان شکافی ایجاد می شود که طی آن جوانی که امروز در دو جهان، مجازی و واقعی زندگی می کند، گرچه نزد خانواده خود است اما از آنان کیلومترها فاصله می گیرد.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-09-30 04:47

افزودن دیدگاه جدید