کد مطلب: 

4075
گوگل و چین دوباره با هم درافتادند؛ این بار بر سر موسیقی

جستجو و دانلود موسیقی در چین از طریق سرویس گوگل مسدود شد.

 

به گزارش سیتنا، گوگل در اقدامی جدید از این پس به کاربران چینی اجازه جستجو و دانلود موسیقی از طریق سایت مخصوص خود را نخواهد داد.

موتور جستجوی اینترنتی تا کنون در هیچ کشوری مثل چین اذیت نشده است. دلیلش از دست دادن بازار میلیاردی چینی هاست که در جنگی ناتمام با رقیب اصلی خود در چین بنام بایدو (baidu) بازنده آن شده است.
در تازه ترین راند این نبرد، گوگل اعلام کرد 19 اکتبر سرویس دانلود موسیقی خود را در چین می بندد. سال گذشته بایدو با امضای قراردادی با شرکت وان استاپ چاینا (شریک تجاری کمپانی های موسیقی مانند یونیورسال، وارنر و سونی) دست به توزیع موسیقی در کشور خود کرد و با این کار عملا سرویس موسیقی گوگل را نابود کرد.
گوگل پیشتر به خاطر سانسور موسیقی توسط چین، از این کشور شاکی شده بود و حالا با دریافت ضربه فنی اقتصادی، دلیلی برای ماندن نمی بیند.
گوگل سرویس دانلود موسیقی خود در چسن را سال 2009 راه اندازی کرد و در سال 2010 بدلیل سانسور و قوانین دولتی چینی ابزار نارضایتی کرد. البته همگان می دانند چین بزرگترین بازار اینترنتی دنیا را در اختیار دارد و گوگل علی رغم اشراف به این موضوعات، سایت خود را در هنگ کنگ مستقر کرد و همین عامل باعث توسعه بیشتر بایدو گردید.
بعدا سخنگوی  غیر رسمی گوگل در چین – یانگ ونلو- اعلام کرد شرکت متبوعش روی محصولات پر سود متمرکز خواهد شد و این در حالی بود که سرویس موسیقی در چین برای آنها سود زیادی نداشته است.
گوگل شاهد فیلتر شدن گوگل مپ، جی میل و جستجوی خود به تناوب در چین بوده و به همین خاطر روی گوگل هنگ گنگ سعی کرده واژه های فیلتر شده دولت چین را به کاربران اعلام کند.
اما مشتریان قدیمی چینی تا روز 19 اکتبر می توانند به دانلود خود ادامه دهند.
نیم میلیارد چینی به اینترنت وصل بوده و از آن استفاده می کنند و دولت چین بر اساس قوانین داخلی ساتیهایی مانند توئیتر، یوتیوب و فیس بوک را فیلتر کرده است.
منبع: خبرآنلاین به نقل از رویترز

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-09-23 19:40

افزودن دیدگاه جدید