کد مطلب: 

3992

رابطه‎ی بازی‎های کامپیوتری با رانندگی‌های ناسالم

نتایج یک تحقیق نشان داد گروهی از افرادی که در هنگام رانندگی به قوانین راهنمایی و رانندگی بی‌توجه هستند، از بازیهای کامپیوتری استفاده می‌کنند.

به گزارش سیتنا به نقل از خبرنگار اجتماعی فارس و به نقل از پایگاه خبری هلث دی نیوز آمریکا، تحقیقات جدید حاکی است: نوجوانانی که از بازیهای ویدئویی که ترغیب کننده انجام کارهای خطرناک هستند، استفاده می‌کنند بیشتر از سایرین در هنگام رانندگی بی توجه هستند.
محققان گفتند: این نوجوانان بیشتر تصادف می‌کنند و مقررات را زیر پا می‌گذارند. بیشتر هم به رانندگی و استفاده از مشروبات الکلی تمایل نشان می‌دهند.
نتایج این تحقیقات اخیراً به صورت آن لاین در مجله Psychology of Popular Media Culture به چاپ رسید.
محققان در طول 4 سال، 4 مصاحبه تلفنی را با بیش از ۵ هزار نوجوان آمریکایی در این مورد ترتیب دادند.
محققان با توجه به جنسیت، سن، نژاد، درآمد خانوادگی، تحصیلات و والدین نوجوانان، سوالاتی را از آنها پرسیدند تا میزانی را که آنها به یاغیگری و شور و نشاط تمایل دارند ارزیابی کنند.
نیمی از این نوجوانان در اولین مصاحبه خود گفتند که این اجازه به آنها داده می‌شود تا از بازیهای بزرگسالان استفاده کنند. 32 درصد از این نوجوانان گفتند که Spider-Man 2 را بازی کرده‌اند در حالی که 12 درصد Manhunt و 58 درصد Grand Theft Auto III را بازی کرده بودند.
هیئت درجه بندی سرگرمی‌های نرم افزاری ، Spider-Man 2 را در گروه بازیهایی که نوجوانان می‌توانند انجام دهند قرار داده است در حالی که Manhunt و Grand Theft Auto III برای نوجوانان مناسب نیستند و برای بزرگسالان هستند.
نتایج این تحقیقات نشان داد: نوجوانانی که از بازیهایی استفاده کرده بودند که مناسب با سنشان نبود بیشتر به سمت هیجان و یاغیگیری تمایل نشان می‌دادند، بیشتر رانندگی‌های پرخطر، تصادف و تمایل به مصرف مشروبات الکلی، رانندگی یا حتی مصرف سیگار داشتند.
در هنگام مصاحبه سوم از 4 مصاحبه – وقتی که شرکت کنندگان تقریباً 16 ساله بودند- 21 درصد از آنها گفتند که پلیس به آنها ایست داده است، 14 درصد گزارش کردند که یک بار تصادف کرده‌اند و 25 درصد گفتند که رانندگی های ناسالم مثل سرعت غیرمجاز، رعایت نکردن فاصله، نادیده گرفتن چراغ قرمز یا نادیده گرفتن علامتهای ایست داشته‌اند.
اگر چه که این تحقیقات یک رابطه بین بازیهای ویدئویی و مصرف مشروبات الکلی را نشان داد اما یک رابطه علت و معلولی اثبات نشد.
انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-09-18 13:29

افزودن دیدگاه جدید