کد مطلب: 

3758

رویترز ادعا کرد: شرکت کویتی "الشبکه" رابط ایرانسل و MTN برای ارسال تجهیزات تحریمی به ایران بوده است

رویترز ادعا کرد: شرکت کویتی "الشبکه" رابط ایرانسل و MTN برای ارسال تجهیزات تحریمی به ایران بوده است

خبرگزاری رویترز دیگر بار ادعا می‎کند به استناد اسنادی که در اختیار دارد "ام تی ان" که صاحب ۴۹ درصد از سهام "ایرانسل" است، آگاهانه تحریم‌های آمریکا را نقض و با استفاده از شرکت‌های پوششی برای ایران تجهیزات مخابراتی ارسال کرده است.

به گزارش سیتنا به نقل از دویچه وله، خبرگزاری "رویترز" گزارش داد که به ده‌ها صفحه اسناد درباره‌ی اقدامات و تلاش‌های کمپانی مخابراتی آفریقایی "ام تی ان" برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران و معامله و ارسال تجهییزات سخت‌افزاری به ایران دست یافته است.

شرکت آفریقایی "ام تی ان" که مرکز آن در ژوهانسبورگ است، بزرگ‌ترین شرکت مخابراتی این کشور است که در ۲۰ کشور دیگر جهان نیز فعالیت دارد. "ام تی ان" در مناقصه‌ای ترک سل متعلق به ترکیه را عقب رانده و از سال ۲۰۰۶ صاحب ۴۹ درصد سهام شرکت مخابرانی "ایرانسل" در ایران است.

"ترک سل" این شرکت را متهم کرد که با رشوه موفق شده است در این مناقصه برنده شود و "ام تی ان" را متهم کرد که به ایران قول داده است در تهیه‌ی برخی تجهییزات نیز به آن‌ها کمک کند. "ام تی ان" همه‌ی این اتهامات را رد می‌کند.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده‌ی آمریکا این کمپانی را متهم کرده است که تحریم‌های مصوب آمریکا علیه ایران را زیرپا گذاشته است.

 

به گزارش سیتنا در بخشی دیگر از این گزارش آمده است: "ام تی ان" پیش از این با انتقاد از سخت‌گیری آمریکا در بیانیه‌ای گفت:« تحریم‌های امریکا شرکت‌های غیرآمریکایی را نشانه رفته است و منافع شرکت‌هایی که هیچ ارتباطی با برنامه‌ی هسته‎ای ایران ندارند را از بین می‌برد.»

آمریکا این کمپانی را متهم می‌کند که برای "ایرانسل" تجهیزات ارتباطی و سخت‌افزاری تولید آمریکا را ارسال و تحریم‌ها را نقض کرده است. "رویترز" گزارش می‌دهد که در اسنادی که به دست آن‌ها رسیده است، مدارکی است که نشان می‌دهد "ام تی ان" محصولات تولید "مایکروسافت"، "ماشینز کورپ" و "اوراکل" که همه آمریکایی هستند را برای ایران تهیه و ارسال کرده است.

"ام تی ان" در بیانیه‌ای رسمی این اتهام را رد کرده است. کمپانی‌های امریکایی که به "ام تی ان" تجهییزات فروخته‌اند، همه می‌گویند آن‌ها نمی‌دانستند که "ام تی ان" این تجهیزات را برای ایرانسل تهیه و خریداری کرده است.

 

رویترز پیشتر در ماه ژوئن سال جاری گزارش داد که "ام تی ان" این تجهییزات آمریکایی را از برخی شرکت‌های مستقر در خاورمیانه یا با واسطه‌گری این شرکت‌ها برای ایرانسل تهیه کرده است.رویترز گزارش می‌دهد که اسناد جدید حاکی از آن است که "ام تی ان" از محتوا و جزئیات تحریم‌های آمریکا "کاملا مطلع" بوده و "اگاهانه" به دنبال دور زدن تحریم‌ها از طریق شرکت‌های مستقر در خاورمیانه است.

 

رویترز پیش‎تر در ماه ژوئن گزارش داد که شرکت کویتی "الشبکه"به عنوان کمپانی سوم میان ایرانسل و "ام تی ان" برای خرید و ارسال تجهییزات نقش داشته است. رویترز می‌گوید علی‌رغم تلاش‌های آن‌ها، مدیران الشبکه از صحبت و اظهارنظر درباره‌ی این موضوع خودداری کردند.

به گزارش سیتنا (citna.ir)، پل نورمن، مدیرکل بخش منابع انسانی "ام تی ان" در بیانیه‌ای اعلام کرد:« ام تی ان همه‌ی این اتهامات برای زیرپاگذاشتن آگاهانه تحریم‌ها را رد می‌کند. ما همه‌ی تجهیزات خود را از شرکت‌های معتبر به شکل بی‌واسطه خریداری کرده و به همه‌ی قوانین و تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا پایبندیم.»

رویترز اما می‌گوید اسناد دیگری هم در دست دارند که نشان می‌دهد "ام تی ان" برای ارسال تجهییزات به دنبال "شرکت‌های پوششی" بوده و بارها در اسناد تصریح کرده است که برای نقل و انتقال خریدها با "مشکلات تحریم" روبرو هستند.
انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-08-31 18:41

افزودن دیدگاه جدید