کد مطلب: 

3754

تحلیلی بر دادگاه اپل و سامسونگ؛ "اپل" بازنده‌ی دنیای تکنولوژی‌ در دراز مدت

تحلیلی بر دادگاه اپل و سامسونگ؛ "اپل" بازنده‌ی دنیای تکنولوژی‌ در دراز مدت

اگر جز مشتاقان اخبار تکنولوژی باشید، حتماً در این روزها خبر دادگاه جنجالی شکایت اپل علیه سامسونگ را شنیده‌اید. ما قبلاً به توضیح علت این دعوا و روندی که تا به حال پیموده اشاره کرده‌ایم، اما رای دادگاه، شرکت سامسونگ را در کپی‌برداری از محصولات اپل مقصر دانست و موظف به پرداخت جریمه‌ای بیش از یک میلیارد دلار کرد.

به گزارش سیتنا به نقل از بولتن نیوز، شاید برای سامسونگ، این مبلغ زیاد باشد و به همین دلیل سعی کند تا در دادگاه تجدید نظر از مقدار آن بکاهد، اما برای دنیای تکنولوژی نتیجه‌ی این دادگاه یک حرف مهمتری دارد. آن حرف این است که حق ایجاد گوشی‌های همراه و تبلت‌ها با شکل فعلی (شکلی که بین همه‌ی شرکت‌ها رایج است) تنها به اپل اختصاص دارد و لاغیر.

به عبارت دیگر، از این به بعد اکثر شرکت‌ها یا حق تولید گوشی لمسی با صفحه‌ی مستطیلی یا تبلت با همین مختصات را ندارند و یا اینکه اگر می‌خواهند چنین محصولاتی تولید کنند، باید به نوعی دم شرکت فخیمه‌ی اپل را ببینند. و مگر این شرکت چنین اجازه‌ای را به سایرین می‌دهد؟ هرگز. چون اپل عین انحصارگرایی‌ست.

حال اگر نگاهی تحلیل به این اقدام اپل و نتیجه‌ی دادگاه داشته باشیم، باید بگوییم که این اتفاق هم می‌تواند به یک مانع اساسی بر سر راه تکنولوژی تبدیل شود و هم به عاملی برای جهشی دیگر در آن. انحصارگرایی اپل در کوتاه مدت باعث می‌شود تا سایر شرکت‌های تولید کننده‌ی اسمارت‌فون و تبلت، در شکل محصولات‌شان با دشواری‌های زیادی روبه‌رو شوند (البته بستگی به سخت‌گیری اپل دارد) و شاید در آینده، میزان تنوع بازار این دو نوع محصول به شدت افت کند.

اما هر چه میزان سخت‌گیری اپل در این زمینه بیشتر باشد، افول بلند مدت خود را نزدیکتر می‌کند و باعث یک جهش بزرگ در جهان صنعت و تکنولوژی خواهد شد. به این دلیل که دنیای علم متوقف نمانده و حتماً سایر شرکت‌ها دنبال شکل‌های دیگر و بهتر این محصولات و شاید به دنبال ایجاد محصولات انقلابی باشند و طبیعتاً در یک اقدام متقابل، امتیاز بهره‌برداری از آنرا انحصاری کرده و این اپل است که با دور ماندن از تکنولوژی‌های روز، از قافله عقب می‌ماند.

متأسفانه‌ای نکته‌ای که خیلی از شرکت‌های تکنولوژی بخصوص اپل از آن غافل هستند این است که "دنیای علم، دنیای انحصار نیست، بلکه دنیای اشتراک‌گذاری ایده‌ها برای تکامل آنهاست". به طور مثال، واقعاً اگر برای تبلت اپل رقبایی مثل گلکسی تب‌های سامسونگ یا ترانسفورمرهای ایسوس پا به میدان نمی‌گذاشتند، این محصول در چه سطح کیفی باقی می‌ماند و آیا می‌توانست امروزه به وسیله‌ی شماره‌ی یک دنیای آی‌تی تبدیل شود؟

جالب قضیه اینجاست که اگر کتاب زندگی‌نامه‌ی استیو جابز، موسس شرکت اپل را خوانده باشید متوجه می‌شوید که نقطه‌ی اوج این شرکت در ابتدای کار، با کپی‌برداری از یکی از پروژه‌های شرکت زیراکس بود. حال چطور این شرکت گذشته‌ی خود را فراموش کرده و قصد دارد چنین ضربه‌ای به دنیای تکنولوژی وارد کند، جای تأمل بسیار دارد.

در نتیجه باید به اپل یک نکته گفت و آن اینکه: تحول صنعت اسمارت‌فون و تبلت، به سخت‌گیری تو بستگی دارد. تا می‌توانی سخت بگیر که مشتاقانه منتظر یک جهش بزرگ در دنیای آی‌تی هستیم. البته فکری هم برای سقوط خودت بکن.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-08-31 11:13

دیدگاه‌ها

تصویر سیتنا 5
ممنون. اصلاح شد
ارسال شده توسط سیتنا 5 در 11 دى 48 - 04:03
تصویر ناشناس
واقعا این یه گزارش به دور از هرگونه سو گیری بود؟؟ ظاهرا کسی در ایران هیچوقت نمیخواد معنی رسانه بودن رو یاد بگیره. اگر تحلیل شما اینه که با سختگیری اپل جهشی در تکنولوژی ایجاد میشه و علم متوقف نمیشه پس جمله آخر " تحول صنعت اسمارت‌فون و تبلت، به سخت‌گیری تو بستگی دارد." چه معنی میده . و یه سوال دیگه اینکه اگر شرکتهای دیگه واقعا میتونن چنین جهشی ایجاد کنن چرا همین الان این کارو نمیکنن؟؟؟!! چرا الان فقط دارن نگاه میکنن ببینن اپل چیکار میکنه و تقلید کنن؟؟؟ و یک نکته دیگه اینکه از اونجایی که ما داریم توی کشوری زندگی میکنیم که کپی رایت اصلا واسمون مفهومی نداره شما هم بعنوان یک رسانه!! ظاهرا خیلی قائل به این موضوع نیستید در پایان اگر واقعا اپل با این کارش باعث میشه که شرکتهای دیگه برن دنبال نوآوری مخصوص به خودشون پس باز هم دمش گرم، چون باز هم باعث یه جهش بزرگ دیگه میشه.
ارسال شده توسط ناشناس در 11 دى 48 - 04:03
تصویر ناشناس
غافل را با ق نمی نویسند!
ارسال شده توسط ناشناس در 11 دى 48 - 04:03

افزودن دیدگاه جدید