کد مطلب: 

366

جزئیات نحوه محاسبه رومینگ برای حجاج ایرانی بیت الله الحرام

جزئیات نحوه محاسبه رومینگ برای حجاج ایرانی بیت الله الحرام

مبنای محاسبه هزینه رومینگ تلفن همراه زائران ایرانی در ایام حج همواره مورد سوال بسیاری از کاربران موبایل است که قصد دارند از تلفن همراه خود در عربستان استفاده کنند براین اساس باید تاکید کرد که روشن بودن تلفن همراه در عربستان به منزله محاسبه هزینه رومینگ نیست.

 

به گزارش سیتنا از مهر ، موضوع تماس تلفنی بین ایران و عربستان و محاسبه هزینه آن با توجه به نزدیک شدن به ایام حج و اینکه مشترکانی که تلفن همراه خود را به این کشور می برند باید چه مواردی را رعایت کرده همواره مورد سوال بوده و بر این اساس نیاز به اطلاع رسانی آن احساس می شود.

 

برای مسافران عربستان، سئوالاتی از جمله اینکه سیم‌کارت آنها پس از چند تماس قطع خواهد شد و یا اینکه آیا برایشان به صرفه تر نیست با توجه به هزینه های رومینگ بین المللی از سیم‌کارت های اعتباری کشورهای مربوطه استفاده کنند به دفعات مطرح می شود.

 

اما با توجه به تعرفه های رومینگ دو اپراتور تلفن همراه فعال در کشور – همراه اول و ایرانسل- به نظر می رسد استفاده از سیم‌کارتهای اعتباری این دو اپراتور با وجود تخفیف های ویژه ای که در این ایام بر آن اعمال می شود بهترین روش برای برقراری ارتباط با ایران و بالعکس خواهد بود. با این حال توصیه نیز می شود که حجاج یرانی حتی الامکان از سیم‌کارت های اعتباری اپراتورهای مختلف موبایل در کشور عربستان استفاده کنند که زائران می توانند با همکاری مدیران کاروان ها این سیمکارت ها را تهیه کنند.

 

دلیل این توصیه نیز هزینه و تعرفه بالای ارتباطات رومینگ تلفن همراه و نیز جلوگیری از هرگونه سوء استفاده احتمالی از سیم‌کارت‌های ایرانی که ممکن است در زمان مفقود شدن اتفاق افتد اعلام شده است.

 

سرویس رومینگ در ایام حج

 

به گزارش سیتنا، سرویس رومینگ بین الملل سرویسی است که به مشترکان تلفن همراه اجازه می دهد تا از سیم‌کارت خود با همان شماره، در شبکه های مخابراتی کشورهای طرف قرارداد استفاده کنند.

 

مبلغ رومینگ مکالمه برای مشترکان سیم‌کارت های دائمی سقف 200 دلار اعلام شده و اگر مشترکی بیش از این مبلغ مکالمه داشته باشد، تلفن همراهش قطع خواهد شد و تنها مشترکانی می توانند بیش از این مکالمه داشته باشند که مبلغی را به ودیعه بگذارند تا در مدتی که در سفر به سر می برند، تلفن آنها قطع نشود.

 

مشترکان تلفن همراهی که قصد سفر به عربستان دارند باید برای برقراری تماس تلفنی به مقصد ایران، قبل از شماره مورد نظر کد کشور ایران (0098) را شماره گیری کنند. به این صورت که برای تماس با تلفن ثابت ایران مشترک باید شماره مورد نظر را به همراه کد شهر و  0098 و برای تماس با تلفن همراه ایران باید شماره تلفن همراه مورد نظر را با 0098 شماره گیری کنند.

 

مشترکان باید توجه داشته باشند که هزینه رومینگ با شماره‌گیری 0098 محاسبه خواهد شد و بنابراین هزینه‌ تماس‌های بدون پاسخ، شماره‌گیری اشتباه و شنیدن پیغام‌های صوتی رایج شبکه مانند " مشترک مورد نظر مشغول مکالمه است" یا "مشترک مورد نظر در دسترس نیست " به صورت رومینگ محاسبه و اخذ می‌شود.

 

اما توجه به این نکته نیز ضروری است که مشترکان در صورت روشن کردن تلفن همراه در کشورهای طرف قرارداد رومینگ به هیچ وجه هزینه ای برای سرویس رومینگ بین الملل متحمل نخواهند شد مگر در صورت شماره گیری و مکالمه با ایران یا برقراری ارتباط از ایران که منجر به ثبت مکالمات در سیستم صورتحساب شده باشد .

 

توصیه های ضروری برای حجاج ایرانی 

 

به حجاج ایرانی توصیه می شود برای جلوگیری از سرقت های احتمالی، مراقبت های لازم را در حفظ گوشی تلفن همراه خود به عمل آورند. چون در صورت به سرقت رفتن گوشی، تمام هزینه های ارتباطی، به عهده مشترک خواهد بود و حتما در صورت مفقودی یا سرقت گوشی خود، بلافاصله به مراکز ارتباطی مستقر از سوی اپراتورهای تلفن همراه در مکه مکرمه و مدینه اطلاع دهند.

 

براین اساس روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران به مشترکان موبایل توصیه کرده که چنانچه ارتباط مکالمات پایان یافت و یا به هر دلیل دیگر برقرار نشد و یا حتی در صورت شنیدن پیغام از سوی شبکه ، حتماً با زدن دکمه قطع تلفن از قطع ارتباط مطمئن و سپس اقدام به شماره گیری مجدد کنند.

 

در شبکه تلفن همراه ایران، اگر مشترکی تلفن همراه خود را بعد از مکالمه قطع نکند، حداکثر پس از یک ساعت ارتباط وی قطع خواهد شد؛ اما در کشور عربستان اینگونه نیست و ممکن است این ارتباط تا چندین ساعت برقرار باشد و در نتیجه مشترک هزینه بسیار زیادی را متحمل خواهد شد به همین دلیل به مشترکان توصیه می شود که از قطع مکالمه خود مطمئن شوند.

 

چنانچه ارتباط مشترک به هر دلیل برقرار نشد یا در حین انجام مکالمه ارتباط قطع شد و یا در صورت شنیدن هر پیامی، حتما از قطع ارتباط مطمئن و سپس اقدام به تماس مجدد کنند، چنانچه تماس اولیه قطع نشود برقراری ارتباط های همزمان موجب محاسبه هزینه های ناخواسته رومینگ خواهد شد.

 

همچنین توصیه شده که مشترکان سیم‌کارتهای اعتباری قبل از عزیمت به کشور عربستان سعودی نسبت به افزایش اعتبار سیم‌کارت خود به میزان مورد نیاز اقدام کرده و در حفظ و نگهداری سیمکارت و گوشی خود حداکثر دقت لازم را به عمل آورده و آن را در اختیار افراد نا آشنا ، متصدی هتل و .... قرار ندهند .

 

برای بالا بردن ضریب ایمنی ، فعال سازی PINCODE سیم کارت و قفل رمزدار گوشی و همچنین خاموش کردن موبایل به هنگام زیارت و یا در مکانهای شلوغ احتمال سوء استفاده از سیم کارت را در صورت مفقودی یا سرقت به حداقل می رساند .

 

استقرار ستادهای رسیدگی به امور مشترکان موبایل

 

زائران بیت الله الحرام باید توجه داشته باشند که در صورت مفقود شدن گوشی بلافاصله مراتب را به یکی از بستگان درجه یک خود در داخل کشور اطلاع داده تا از طریق مراجعه به ادارات مشترکان نسبت به قطع آن اقدام شود.

 

در شهرهای مکه مکرمه و مدینه منوره، ستادهایی برای رسیدگی به امور تلفن همراه مشترکان دو اپراتور همراه اول و ایرانسل اعم از مفقودی، تعویض سیم‌کارت و بازکردن قفل تلفن همراه مستقر خواهد شد که با توجه به آمار سال های گذشته درباره مفقودی و سرقت گوشی های تلفن همراه در ایام عرفه توصیه شده زائران در این ایام از به همراه بردن گوشی تلفن همراه حین اعمال و در مکان های شلوغ خودداری کنند.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2011-09-23 21:54

افزودن دیدگاه جدید