کد مطلب: 

3628

بازگشایی پرونده‎ی نقض حریم خصوصی توسط فیس‌بوک

بازگشایی پرونده‎ی نقض حریم خصوصی توسط فیس‌بوک

جمع‌آوری داده‌ها و تشکیل آرشیوی از اطلاعات بیومتریک کاربران بدون کسب اجازه از آنها برای فعال کردن سیستم "تشخیص چهره" در فیس‌بوک، اعتراض مسئولان در برخی کشورهای اروپایی را برانگیخته و دردسر جدیدی برای این شبکه اجتماعی ایجاد کرده است.

به گزارش سیتنا، دویچه وله نوشت: مسئولان حفاطت از داده‌ها (Data Protection) در آلمان بار دیگر پرونده نقض حریم خصوصی توسط شبکه‌اجتماعی را گشوده‌اند. این بار تمرکز آنها بر آسیب‌هایی است که به اعتقاد آنها توسط سیستم تشخیص چهره (Facial Recognition) فیس‌بوک به حریم خصوصی کاربران اینترنت وارد می‌شود.

متخصصان آلمانی اعلام کردند که فیس‌بوک به بهانه کمک به کاربران در تشخیص چهره کسانی که در این شبکه اجتماعی فعالیت دارند، دیتابیس عظیمی از عکس‌ها را به همراه اطلاعات هویتی ذخیره کرده، بدون آن که کاربران را در جریان چگونگی کارکرد این سیستم قرار دهد.

به گزارش نیویورک‌تایمز، یوهانس کاسپر، کمیسیونر حفاظت از داده‌ها در هامبورگ گفته گشایش مجدد این پرونده در آلمان به این خاطر صورت گرفته که فیس‌بوک به درخواست‌های آنها برای ایجاد تغییر در سیاست‌های حریم خصوصی خود پاسخ مناسبی نداده است.

 

یوهانس کاسپر گفته که مقامات آلمانی تا کنون دیدارهای متعددی با مسئولان و مدیران فیس‌بوک داشته‌اند، اما آنها تمایل چشمگیری به همکاری نشان نداده‌اند. به اعتقاد او عملکرد سیستم تشخیص چهره فیس‌بوک می‌تواند پی‌آمدهای ویرانگری برای حریم خصوصی و زندگی آنلاین کاربران داشته باشد.

بر اساس شکایتی که آنها تدوین کرده‌اند، فیس‌بوک باید این دیتابیس عظیم از اطلاعات کاملا خصوصی کاربران ساکن آلمان را از بین ببرد. یوهانس کاسپر مسئولیت پیگیری پرونده جمع‌آوری اطلاعات خصوصی توسط گوگل در پروژه Street View در آلمان را هم بر عهده داشت.

نقض حریم‌خصوصی، اتهام همیشگی فیس‌بوک

فیس‌بوک برای کمک به کاربران در تگ کردن اتوماتیک دوستان‌شان در این شبکه اجتماعی، با جمع‌آوری داده‌های بیومتریک کاربران، آرشیو عظیمی از چهره‌های کاربران فیس‌بوک ساخته و با نرم‌افزاری مخصوص آنها را تحلیل می‌کند. این سیستم به صورت پیش‌فرض برای همه کاربران فیس‌بوک فعال شده است.

 

سیستم تشخیص چهره فیس‌بوک در بسیاری از کشورهای اروپایی با اعتراض‌های گسترده کاربران و متخصصان روبرو شده است. در بیشتر کشورهای اروپایی، انجام اقداماتی از این دست بدون آگاهی و اجازه کاربران، غیرقانونی است. اما به گفته یوهانس کاسپر، استدلال مدیران فیس‌بوک این است که انجام چنین اقداماتی بر اساس قوانین ایرلند که دفتر اروپایی فیس‌بوک در آن واقع است، قانونی است.

 

به اعتقاد متخصصان اروپایی، فیس‌بوک باید به کاربران امکان انتخاب بدهد، تا فقط کسانی که می‌خواهند از این سیستم استفاده کنند، نه این‌که چنین سیستمی به‌صورت پیش‌فرض برای همه کاربران فعال شود. یوهانس کاسپر و همکارانش در شکایت خود از فیس‌بوک خواسته‌اند که تا پایان ماه سپتامبر اقدامات لازم را برای تامین نظر آنان انجام دهد.

فیس‌بوک پیش‌تر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که با راه‌اندازی سیستم تشخیص چهره‌ها قوانین مرتبط با حریم خصوصی در اتحادیه اروپا را نقض نکرده است: "ما در مذاکرات‌مان با مقام‌های اروپایی به توافق رسیده‌ایم که این سیستم را به‌گونه‌ای توسعه دهیم که پیش از پیشنهاد تگ کردن دوستان‌شان در فیس‌بوک، نوتیفیکیشن‌های لازم را دریافت کنند."

با این حال، این استدلال برای بسیاری از متخصصان قانع‌کننده نبود. در پی اعمال فشار از سوی متخصصان و مسئولان اروپایی، فیس‌بوک پذیرفت که فعال کردن این امکان برای کاربرانی که از اول ماه ژوئیه به این شبکه اجتماعی می‌پیوندند را متوقف کند، اما تکلیف کسانی که از پیش عضو فیس‌بوک بوده‌اند هنوز مشخص نیست و بحث بر سر آن ادامه دارد.

انتهای پیام

http://www.citna.ir/node/3628

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-08-20 19:29

افزودن دیدگاه جدید