کد مطلب: 

328

زمان آغاز به کار عظیم‌ترین و پرقدرت‌ترین رادیوتلسکوپ دنیا

زمان آغاز به کار عظیم‌ترین و پرقدرت‌ترین رادیوتلسکوپ دنیا

استرالیا و نیوزلند طرح اولیه میزبانی مشترک پرقدرت ترین رادیوتلسکوپ دنیا را نوشتند که این رادیوتلسکوپ عظیم قرار است در فضایی به وسعت یک کیلومتر مربع از سال 2020 کار خود را آغاز کند.

 

به گزارش سازمان خبری سیتنا به نقل از مهر، "برایان بویل" مدیر این پروژه اعلام کرد که همکاری مشترک استرالیا و نیوزلند در ساخت پرقدرت ترین رادیوتلسکوپ دنیا می تواند بین 47 آژانس و سازمانی که در این پروژه مشارکت دارند یک همکاری محکمتر را ایجاد کند.

 

وی در این خصوص توضیح داد: "من از اینکه سازمانهای نیوزلندی و استرالیایی می توانند باهم همکاری کنند هم شگفت زده و هم هیجان زده ام."

 

پیش بینی می شود تصمیم نهایی برای میزبانی سایت این رادیوتلسکوپ که SKA (آرایه کیلومتر مربع) نام دارد، اوایل سال 2012 گرفته و ساخت آن از سال 2016 آغاز شود. انتظار می رود که SKA از سال 2020 فعالیت خود را آغاز کند.

 

"کیم کار" وزیر نوآوری استرالیا و "دیوید کارتر" وزیر توسعه اقتصادی نیوزلند دستور همکاری مشترک برای میزبانی SKA را صادر کردند.

 

این رادیوتلسکوپ عظیم می تواند بسیاری از معماهای بزرگ مربوط به کیهان را حل کند. اطلاعات SKA در ابررایانه ای که برابر با یک میلیارد رایانه شخصی قدرت دارد پردازش خواهد شد. این پروژه با بودجه ای معادل 2.08 میلیارد دلار ساخته می شود.

 

SKA از صدها دیش که در کنار هم طولی برابر با 3 هزار رو 58 کیلومتر را می سازند در فضایی به وسعت یک کیلومتر مربع تشکیل شده است.

 

این رادیوتلسکوپ عظیم به عنوان یک ابزار جدید فوق العاده کارآمد می تواند به ستاره شناسان اطلاعات با ارزشی را در درک جهان ارائه کند.

 

قطر هر یک از دیشهای این رادیوتلسکوپ 15 متر است که می توانند پرتوهای الکترومغناطیسی را که از اجرام آسمانی گسیل شده اند ردیابی کنند.

 

SKA به حدی پرقدرت است که می تواند رادارهای یک فرودگاه را بر روی سیاره ای که در فاصله 50 سال نوری از زمین قرار دارد تشخیص دهد.

 

حجم اطلاعاتی که از این دیشها تولید می شود برابر با چندین پتابیت بر ثانیه و یا در حدود 100 برابر از ترافیک جهانی اینترنت است. این حجم اطلاعات برای پر کردن 15 میلیون "آی- پاد" 64 گیگابایتی در هر روز کافی است.

 

در این پروژه 47 سازمان از 20 کشور برای ساخت و طراحی تجهیزات آن همکاری می کنند. هنوز محل دقیق ساخت این رادیوتلسکوپ مشخص نیست اما علاوه بر تصمیم جدید استرالیا و نیوزلند در همکاری مشترک برای میزبانی سایت SKA، آفریقای جنوبی نیز علاقه مند به میزبانی پرقدرت ترین رادیوتلسکوپ دنیا است.

 

درحقیقت، این کشورها مناطقی دارند که از شرایط ایده آل برای این رادیوتلسکوپ برخوردارند که به دور از تداخلات الکترونیکی چون تلفنهای موبایل هستند.

 

براساس گزارش دیلی میل، درحال حاضر، نمونه آزمایشی SKA با عنوان KAT-7 در بیابان "کارو" در آفریقای جنوبی درحال آزمایش است. این نمونه آزمایشی از 7 دیش 16 متری تشکیل شده است.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2011-09-17 18:07

افزودن دیدگاه جدید