کد مطلب: 

3233

سامانه‌ای که تلفن همراه رانندگان را مسدود می‌کند

محققان قصد دارند با استفاده از یک سامانه مانع صحبت کردن راننده‌ها با تلفن همراه در حین رانندگی شوند. این فناوری جدید با استفاده از سیگنال تلفن راننده را قطع می‌کند.
به گزارش سیتنا به نقل از مهر، اگرچه همه می‌دانند صحبت کردن با تلفن همراه در هنگام رانندگی خطرناک است، اما هنوز بسیاری از افراد را می‌بینیم که در هنگام رانندگی از تلفن همراه خود استفاده می‌کنند.
محققان هندی قصد دارند تا با استفاده از فناوری کاری کنند که دیگر راننده‌ها نتوانند در هنگام رانندگی با تلفن همراه صحبت کنند. این فناوری در واقع سیستمی است که سیگنال‌های تلفن همراه راننده را قطع می‌کند، البته این سیستم کاری به تلفن همراه دیگر سرنشینان خودرو ندارد.
محققان دانشگاه فناوری هند می‌گویند که حدود 20 درصد تصادفات جاده‌ای منجر به مرگ با کامیون‌ها و دیگر خودروهای سنگین در سراسر جهان در موردرانندگانی روی می‌دهد که در هنگام رانندگی در حال گفت‌وگوی تلفنی بوده‌اند.
به گفته دانش‌پژوهان، فقط شماره گرفتن و در دست داشتن تلفن همراه خطرناک نیست، بلکه مکالمه موجب می‌شود راننده دیگر توجهی به جاده و رانندگی خود نداشته باشد. این به آن معنا است که در دست داشتن تلفن همراه و همچنین استفاده از هندزفری هر دو خطر تصادفات جاده‌ای را افزایش می‌دهند.
استفاده از تلفن همچنین موجب تاخیر واکنش در تقاطع‌ها می‌شود و راننده در بسیاری از موارد فاصله ایمن را با خودروی جلویی رعایت نمی‌کند.
اکنون محققان سیستمی را ارائه کرده‌اند که مشخص می‌کند آیا راننده در حین رانندگی از تلفن همراه استفاده می‌کند یا خیر که در صورت مثبت بودن پاسخ، این سیستم با استفاده از پارازیت، سیگنال‌های تلفن را قطع می‌کند.
این پارازیت، دامنه کوتاهی دارد و از این رو، تلفن دیگر سرنشینان خودرو با مشکلی مواجه نمی‌شود. این محققان می‌گویند می‌توان با این سیستم، تخلفات رانندگی را به پلیس گزارش کرد.
این سیستم در حال حاضر روی برخی خودروی‌های سنگین هند نصب شده است.
 انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-07-17 11:38

افزودن دیدگاه جدید