کدخبر :296289 پرینت
04 تیر 1403 - 10:39

بررسی عوامل مؤثر در دسترسی به تأمین مالی فعالیت های کارآفرینی

دسترسی کافی و مناسب به منابع مالی در توسعه‌ی فعالیت های کارآفرینی و بنگاه های کوچک و متوسط (SME) سهم تعیین کننده‌ای ایفا می کند. به رغم سهم مهم این گونه فعالیت ها در رشد و توسعه‌ی اقتصادی، دسترسی به تأمین مالی یکی از محدودیت های اصلی آن ها به شمار می رود.

متن خبر

به گزارش سیتنا، امینه زیوری، محسن محمدی و رضا مظهری طی مقاله‌ای با عنوان «مروری نظام مند بر عوامل مؤثر در دسترسی به تأمین مالی فعالیت های کارآفرینی» در نشریه سیاست نامه علم و فناوری نوشتند:

«دسترسی کافی و مناسب به منابع مالی در توسعه‌ی فعالیت های کارآفرینی و بنگاه های کوچک و متوسط (SME) سهم تعیین کننده‌ای ایفا می کند. به رغم سهم مهم این گونه فعالیت ها در رشد و توسعه‌ی اقتصادی، دسترسی به تأمین مالی یکی از محدودیت های اصلی آن ها به شمار می رود.

دسترسی بهتر به منابع تأمین مالی به منظور راه اندازی یا توسعه‌ی کسب و کار به تخصیص بهتر منابع تولیدی و درنتیجه رشد سریع اقتصادی منجر می شود. واقعیت این است که با وجود نظریه های گوناگون دردخصوص تأثیر عوامل مؤثر در دسترسی به تأمین مالی, هنوز دیدگاه جامعی درباره‌ی تأثیر عوامل مؤثر در دسترسی به تأمین مالی وجود ندارد. به همین علت می توان نتیجه گرفت که زمینه های تحقیقاتی در این حوزه هنوز اشباع نشده است و بنابراین درک تأثیر عوامل گوناگون در دسترسی به تأمین مالی برای سیاست گذاران اهمیت فراوانی دارد.

هدف این پژوهش، شناسایی عوامل مؤثر در دسترسی به تأمین مالی فعالیت های کارآفرینانه است. به این منظور, با مروری بر 139 مقاله (فارسی و انگلیسی) با موضوع عوامل مؤثر در دسترسی به تأمین مالی فعالیت های کارآفرینانه، با روش مرور سیستماتیک ادبیات تجربی و نظری, منابع گردآوری شده در دو دسته ی عوامل داخلی و خارجی دسته بندی شد.

نتایج نشان داد که عوامل خارجیِ بررسی شده عبارت اند از: تمرکز در بخش بانکی, توسعه‌ی مالی, شرایط وام دهی (نرخ بهره, وثیقه و دوره ی بازپرداخت)، بی ثباتی اقتصاد کلان, فساد, موقعیت جغرافیایی بنگاه و فقدان تقارن اطلاعات.

عوامل داخلی نیز عبارت اند از: ویژگی های کارآفرینان (سن، جنسیت، تحصیلات، شبکه‌ی کارآفرینان و تجربه)، ویژگی های بنگاه (عمر و سابقه‌ی بنگاه، اندازه‌ی بنگاه، نوع بنگاه و دارایی های ملموس) و روش های مدیریت مالی بنگاه (اطلاعات مالی، طرح کسب وکار، بودجه بندی سرمایه ای و مدیریت سرمایه در گردش).

نتایج حاصل از مطالعه‌ی حاضر، به سیاست گذاران این امکان را می دهد تا سیاست های مناسب را برای تسهیل دسترسی به منابع مالی کارآفرینان فراهم سازند و به کارآفرینان این امکان را می دهد تا نقاط ضعف و قوت خود را برای دسترسی به منابع مالی شناسایی کنند».

انتهای پیام

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

افزودن دیدگاه جدید

کپچا
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.