کد مطلب: 

293162

مدیرعامل جی‌پی‌مورگان: هوش مصنوعی می‌تواند چهره تجارت و کسب‌وکار جهانی را تغییر دهد

جیمی دایمن، مدیرعامل جی‌پی مورگان چیس اعلام کرد که هوش مصنوعی می‌تواند در سال جاری تاثیرات گسترده‌ای بر تجارت جهانی داشته باشد.
مدیرعامل جی‌پی‌مورگان: هوش مصنوعی می‌تواند چهره تجارت و کسب‌وکار جهانی را تغییر دهد

به گزارش سرویس بین‌الملل سیتنا، جیمی دایمن، یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های دنیای کسب‌وکار اعلام کرد هوش مصنوعی می‌تواند در سال جاری تاثیرات گسترده‌ای بر تجارت جهانی داشته باشد.

این میلیاردر آمریکایی که مدیرعامل جی‌پی مورگان چیس، بزرگ‌ترین بانک آمریکا است، روز دوشنبه ۲۰ فروردین در نامه سالانه خود به سهام‌داران این بانک نوشت هرچند هنوز نمی‌توان درباره میزان دقیق تاثیرات هوش مصنوعی بر تجارت، اقتصاد و جامعه اظهارنظر کرد اما مشخص است که این تاثیرات قابل توجه خواهند بود.

دایمن تاکید کرد ما کاملا متقاعد شده‌ایم که تاثیرات هوش مصنوعی «خارق‌العاده» و به مانند برخی از اختراعات مهم فن‌آوری در چند صد سال گذشته، از جمله ماشین چاپ، موتور بخار، برق، رایانه و اینترنت، «متحول‌کننده» خواهد بود.

صندوق بین‌المللی پول در دی‌ماه ۱۴۰۲ از توانایی نفوذ گسترده هوش مصنوعی در بازار کار خبر داد و افزود ممکن است ۴۰ درصد از مشاغل در اثر این پدیده از بین بروند.

بر اساس این گزارش، تاثیر هوش مصنوعی هم‌اکنون در صنایع مرتبط با پزشکی، امور مالی و حتی موسیقی احساس شده است.

ارزش سهام شرکت‌های مرتبط با هوش مصنوعی به شدت افزایش یافته است.

در حال حاضر بیش از دو هزار متخصص هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در جی‌پی مورگان مشغول به کارند.

در ۱۲ ماه گذشته، ارزش سهام شرکت سازنده تراشه «انویدیا» ۲۱۹ درصد و ارزش سهام مایکروسافت حدود ۵۰ درصد رشد داشته‌اند.

دایمن در ادامه نامه خود گفت جی‌پی مورگان چیس به عنوان بزرگ‌ترین بانک آمریکا از حیث سرمایه بازار، در حال بررسی چگونگی استفاده از ظرفیت هوش مصنوعی مولد در محیط سازمانی خود است.

مهندسی نرم‌افزار، خدمات مشتری و بهره‎وری عمومی کارکنان از حوزه‌هایی هستند که تغییرات ناشی از این پدیده در آن‌ها مشاهده می‌شود.

در این نامه آمده است: «ما پیش‌بینی می‌کنیم که استفاده ما از هوش مصنوعی به تدریج این ظرفیت را خواهد داشت که تقریبا هر حرفه‌ای را ارتقا دهد و همچنین بر ترکیب نیروی کار ما تاثیر بگذارد.»

به گفته این میلیاردر آمریکایی، هوش مصنوعی ممکن است برخی دسته‌ها یا نقش‌های حرفه‌ای را از بین ببرد اما هم‌زمان می‌تواند خود شغل ایجاد کند.

در حال حاضر بیش از دو هزار متخصص هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در جی‌پی مورگان مشغول به کارند.

این بانک اخیرا اعلام کرد قصد دارد یک مدیر ارشد داده و تجزیه و تحلیل را به کمیته عملیاتی خود اضافه کند.

دایمن در نامه خود به خطرات و تهدیدات بالقوه هوش مصنوعی نیز پرداخت و گفت «بازیگران بدی» وجود دارند که این پدیده را به منظور نفوذ به سامانه شرکت‌ها، سرقت پول و مالکیت معنوی یا صرفا ایجاد اختلال و آسیب به کار می‌گیرند.

در ژانویه ۲۰۲۴، جی‌پی مورگان از افزایش قابل توجه شمار حملات روزانه هکری به سامانه‌های این بانک در یک سال گذشته خبر داد.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2024-04-09 09:45

افزودن دیدگاه جدید