کد مطلب: 

291582

تسهیل فرایند فعالیت کسب‌وکارها با تاسیس «سندباکس» وزارت ارتباطات

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، گفت: اگر کسب و کاری قصد فعالیت در زمینه‌ای را داشته باشد که قوانین مشخص برای آن وجود ندارد، می تواند در محیط آزمون تنظیم گری «سندباکس» ارتباطات و فناوری اطلاعات، کار کند.
تسهیل فرایند فعالیت کسب‌وکارها با تاسیس «سندباکس» وزارت ارتباطات

به گزارش خبرنگار سیتنا، مراسم فراخوان محیط آزمون تنظیم گری (سندباکس) ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز دوشنبه هفتم اسفندماه در محل ساختمان مرکزی سازمان فناوری اطلاعات و با حضور محمد خوانساری رئیس این مرکز برگزار شد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات در این مراسم گفت: در سال ۹۸ مصوبه‌ای توسط سازمان تنظیم مقررات شورای عالی فضای مجازی به عنوان نظام مدیریت یکپارچه منتشر شد و از طرف دیگر نیز از دبیرخانه‌ای برای محیط‍‌ های آزمونگری در وزارت اقتصاد ایجاد شد.

خوانساری اظهار کرد: در حوزه محیط‌های آزمون دو گونه کلی داریم؛ یکی توسعه‌ای و دیگری نظارتی است که امروز به محیط‌های آزمون‌گری نظارتی می پردازیم تا اگر کسب و کاری قصد فعالیت در زمینه‌ای را داشته باشد که قوانین مشخص برای آن وجود ندارد، در این محیط کار کند.

وی ادامه‌داد: ابتدا کسب و کار درخواست خود را به دبیرخانه این مرکز ارائه می کند، سپس مرکز تشخیص می‌دهد که این کسب و کار به کدام بخش مربوط است و آن را به همان بخش متصل می‌کند.

خوانساری اظهار کرد: محیط تنظیم‌گری مربوط به کسب و کارهای مربوط به وزارت ارتباطات مانند موضوعات نوآورانه در حوزه پست، هوش مصنوعی، شبکه ملی اطلاعات، امنیت سایبری، دولت الکترونیک، حوزه های سکویی، خدمات ارزش افزوده و غیره در سازمان فناوری محیط تنظیم‌گری خود را می‌گذرانند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: براساس تشخیص دبیرخانه اصلی محیط آزمون تنظیم‌گری در حال ارجاع به وزارت ارتباطات است. پس از بررسی‌های اولیه پیشنهاد سند مصوبه‌ای برای چشم‌پوشی (معاف از برخی موارد) از برخی قوانین طراحی می‌شود تا کسب و کار بتواند ایده خود را تست کند تا مشکلات سر راه خود را شناسایی کرده و برای رفع آن تلاش کند.

وی اضافه‌کرد: کسب و کار پس از ورود در دوره ای شش ماهه تا یک ساله، می‌تواند همه مسائل در مسیر رشد خود را کشف کند تا مسیر شکوفایی خود را بیابد و ما نیز از مانع تراشی برای این کسب و کار جلوگیری می کنیم.

در ادامه این نشست، حامد منکرسی، معاون سیاستگذاری و اعتباربخشی سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: سندباکس در کنار باقی سندباکس‌هایی که در کارگروه ویژه سندباکس تاسیس شده،‌ به اکوسیستم نوآوری کشور کمک می کند و هدف اصلی این فراخوان این است که بتوانیم در فرایند تنظیم‌گری مشارکت بخش خصوصی را نیز داشته باشیم.

وی افزود: بانک مرکزی، سازمان بورس، بیمه مرکزی، وزارت صمت، وزارت فاوا و وزارت بهداشت تا کنون موفق به دریافت مجوزی توسعه سندباکس شده‌اند.

منکرسی ادامه داد: به طور کلی از میان کسب و کارهای مرتبط با فناوری‌های نوظهور حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات مربوط می‌شوند می‌توان به مباحثی همچون هوش مصنوعی، کلان داده، اینترنت اشیا، هوشمندسازی، رایانش ابری، زنجیره بلوکی، فناوری‌های تنظیمی، واقعیت افزوده و مجازی و فناوری‌های احتمالی اشاره کرد.

وی تاکید کرد: ارائه دهندگان خدمات دولت الکترونیک، خدمات نوین ارتباطی و مراکز داده،‌ پلتفرم‌های توسعه و زیرساختی، ارائه دهندگان پایه شبکه ملی اطلاعات و خدمات ارزش افزوده از کسب و کارهای حوزه خدمات مرتبط به تکالیف وزارت ارتباطات هستند.

احمد نوروزی، دبیر کارگروه مدیریت یکپارچه و هماهنگی محیط‌های آزمون در ادامه این نشست افزود: تا کنون ۳۷ جلسه در کارگروه مدیریت یکپارچه هماهنگی‌های محیط آزمون برگزار شده است.

وی ادامه داد: یکی از وظایف این کارگروه حمایت از تنظیم‌گران بخشی و تعامل با شبکه برای ایجاد سندباکس‌های بخشی است و با توجه به درخواست وزارت ارتباطات، این محیط تنظیم‌گری در سازمان فناوری اطلاعات نیز آغاز به کار کرد.

نوروزی، گفت: بعد از وصول درخواست کسب و کارها در دبیرخانه با توجه به حوزه عملکردی آن درخواست ممکن است به یک یا چند عنوان از محیط‌های آزمون مرتبط شود و زمانی که استانداردهای لازم را در محیط آزمون دریافت کند به محیط آزمون دستگاه مرتبط ارجاع داده می‌شود تا خلاهای مقرراتی پوشش داده شوند تا ریسک‌های کسب وکار به حداقل برسد یا ریسک‌ها به حدی باشد که تداوم کار آن ممکن نباشد. تمام اینها در محیط آزمون‌گری بررسی خواهد شد.

در ادامه این نشست، سعید سلیمانی، مدیرکل دفتر توسعه راهبردها و سیاست‌های سازمان فناوری اطلاعات اعلام‌کرد: مجوز فعالیت سندباکس از ۲۰ شهریورماه ۱۴۰۲ صادر شد.

وی ادامه داد: ساختار اجرایی این سند شامل سه بخش شورای راهبری، کمیته تخصصی و دبیرخانه می شود و در این راستا با سازمان های تابعه وزارت ارتباطات و بخش خصوصی تعاملات لازم را انجام داده ایم و طرح ها را در بخش شورای راهبری بررسی می کنیم.

سلیمانی، اظهار کرد: کمیته تخصصی به نوعی بررسی های اولیه را برعهده دارد و دبیرخانه نیز هماهنگی لازم را انجام می دهد.

انتهای پیام

خبرنگار زهرا طاهری

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 3
2024-02-26 12:18

افزودن دیدگاه جدید