کد مطلب: 

290874

حمله سایبری با میلیون‌ها مسواک‌ هوشمند

بر پایه گزارش‌ها، هکرها با آلوده کردن میلیون‌ها مسواک هوشمند به بدافزار، حمله سایبری گسترده‌ای علیه یک شرکت سوییسی انجام داده‌اند.
حمله سایبری با میلیون‌ها مسواک‌ هوشمند

به گزارش سرویس بین الملل سیتنا، این مسواک‌های متصل به اینترنت می‌توانند با چیزی به نام بات‌نت [شبکه‌ای از دستگاه‌ها که تحت بستر اینترنت به هم متصل است و با بدافزار کنترل می‌شود] به یکدیگر متصل شده‌ باشند تا حمله محروم‌سازی از خدمات (DDos) انجام دهند و روی وب‌سایت‌ها و سرورها حجم زیادی ترافیک وب بارگذاری کنند.

به گزارش روزنامه محلی آرگاوئر سایتونگ (Aargauer Zeitung) که نخستین بار این حادثه را گزارش کرد، وب‌سایت این شرکت سوییسی در نتیجه حمله مذکور از دسترس خارج شد.

این روزنامه از شرکت امنیت سایبری فورتینت (Fortinet) نام برد که ایندیپندنت برای اطلاعات بیشتر با آن تماس گرفته است.  

نام شرکتی که هدف حمله قرار گرفت، اعلام نشده، اما برپایه گزارش‌ها، هم‌زمان با از کار افتادن وب‌سایتش میلیون‌ها یورو ضرر کرده است.

فورتینت در مورد خطرات دستگاه‌های هوشمند از جمله برای دوربین رایانه (وب‌کم)، دوربین مراقبت از نوزاد، زنگ در و لوازم خانگی هشدار داد.

استفن زوگر، رئیس فناوری سیستم در فورتینت سوییس گفت: «هر دستگاهی که به اینترنت وصل باشد، یک هدف احتمالی است‌ــ یا می‌توان برای حمله از آن سوءاستفاده کرد.» زوگر به صاحبان فناوری‌های هوشمند توصیه کرد برای محافظت از [دستگاه‌ها‌ی] خود اقدام‌ کنند.

او گفت: «در غیر این‌ صورت، دیر یا زود قربانی [حملات] می‌شویدــ یا از دستگاهتان برای حمله سوءاستفاده می‌شود.»

برخی پژوهشگران امنیت سایبری به این گزارش شبهه وارد کرده‌اند و شک دارند که این همه مسواک آلوده شده باشد.  

روند رو‌به‌رشد دستگاه‌های متصل به اینترنت و مجهز به هوش مصنوعی ماه گذشته در نشست فناوری سی‌ئی‌اس (CES) در لاس‌وگاس ارائه شد؛ به طوری که این فناوری اکنون در همه‌چیز از بالش گرفته تا آینه جاگذاری شده است.

افزایش روزافزون محبوبیت چنین دستگاه‌هایی با نگرانی‌های امنیتی جدید درمورد خطرهایی که ممکن است در صورت فقدان اعمال حفاظتی به وجود بیاید، هم‌زمان شده است.

گزارش اخیر نتسکوت (Netscout)، شرکت کارآیی شبکه به «رشد بی‌سابقه» بات‌نت‌های مخرب اشاره می‌کند که فعالیت آن‌ها در ژانویه دوبرابر شده است.

در این گزارش آمده است: «این میزان رشد پیوسته نشان می‌دهد که از [خدمات] ابر به‌منزله سلاحی جدید علیه اینترنت جهانی استفاده می‌شود... [و] تایید می‌کند که موج جدید خطرناکی از جرائم سایبری در راه است. این نبرد تازه شروع شده و دشمن در حال اجرای عملیات شناسایی برای کشف حوزه‌هایی برای سوءاستفاده است.»

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 1
2024-02-08 16:53

افزودن دیدگاه جدید