کد مطلب: 

290838

آخرین اطلاعات از سیگنال‌های ماهواره مهدا

رئیس پژوهشکده سامانه‌های ماهواره‌ای پژوهشگاه فضایی ایران اعلام کرد که سیگنال ماهواره مهدا از زمان تزریق دریافت شد و در حال حاضر ارتباط دوطرفه با ماهواره به صورت مستمر در زمان‌های گذر مربوطه از روی ایران، برقرار است.
آخرین اطلاعات از سیگنال‌های ماهواره مهدا

به گزارش سیتنا، مهدی نصیری در جمع خبرنگاران با اشاره به جزئیات جدیدی از کاربردها و مأموریت‌های ماهواره ناهید 2 اظهار کرد: ما سه مدار اصلی در فضا داریم که شامل مدارهای LEO (کمتر از 2000 کیلومتر), MEO (بین 2000 تا کمتر از 36000 کیلومتر) و GEO (36000 کیلومتر) است.

نصیری گفت: برای رسیدن به مدار GEO و استقرار ماهواره عملیاتی در آن، نیازمند کسب تجارب و دانش فنی مختلف هستیم که با ماهواره‌های کوچکتر و در مدار پایین‌تر، فناوری‌ها و زیرسیستم‌ها باید مورد تست و آزمون قرار گیرند.

وی ادامه داد: در این راستا ماهواره مخابراتی ناهید 2 با جرم حدود 120 کیلوگرم به عنوان یکی از گام‌های برنامه راهبردی جهت دستیابی به ماهواره مخابراتی زمین آهنگ (مدار GEO) خواهد بود.

رئیس پژوهشکده سامانه‌های ماهواره‌ای پژوهشگاه فضایی ایران با بیان اینکه از جمله کاربردها و مأموریت‌های سری ماهواره‌های ناهید، تست محموله‌های باند KU و گامی برای توسعه محموله‌های مخابراتی در مدار GEO است، تصریح کرد: از جمله مأموریت‌های این ماهواره می‌توان به توسعه و آزمون فناوری‌های کلیدی مورد نیاز، تست انتقال مداری، تعیین موقعیت مستقل از GPS، اندازه‌گیری تشعشعات فضایی، تست زیرسیستم‌های مختلف ماهواره در فضا و برقراری ارتباط بین دو نقطه در دید ماهواره اشاره کرد.

نصیری در پاسخ به این سوال که ایجاد و برقراری ارتباط بین دو نقطه برای ماهواره ناهید 2 چگونه برنامه‌ریزی شده است، گفت: با طراحی معماری مخابراتی که صورت گرفته این پتانسیل وجود دارد که کاربران در داخل کشور و به کمک تجهیزات قابل حمل در نظر گرفته شده به شرط در میدان دید بودن ماهواره به تبادل داده با یکدیگر بپردازند.

تفاوت ماهواره ثریا با ماهواره مهدا

رئیس پژوهشکده سامانه‌های ماهواره‌ای پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به جزئیاتی از ماهواره مهدا و تفاوت‌های آن با ماهواره ثریا گفت: ماهواره مهدا یک محموله تحقیقاتی در کلاس میکرو ماهواره‌ها با جرم کمتر از 40 کیلوگرم است. این محموله تحقیقاتی به منظور تأیید صحت عملکرد ماهواره‌بر و همچنین آزمون قطعات و زیرسیستم‌های ماهواره به منظور ایجاد سابقه فضایی ساخته و به فضا ارسال شد.

وی ادامه داد: ارتباط ایستگاه زمینی با این ماهواره در باند S در حال انجام است. اطلاعات دریافتی حاکی از عملکرد عالی پرتابگر بوده و خود ماهواره نیز در حال انجام وظایف خود است.

نصیری تأکید کرد: ماهواره‌های مهدا و ثریا در وزن و اندازه و باند مخابراتی با هم تفاوت دارند اما هر دو گام‌های مقدماتی برای رسیدن به مدار GEO هستند.

رئیس پژوهشکده سامانه‌های ماهواره‌ای پژوهشگاه فضایی ایران در پاسخ به این سوال که سیگنال‌های دریافت شده از ماهواره‌ها حاوی چه اطلاعاتی هستند و اینکه آیا از ماهواره‌ مهدا سیگنال دریافت شده است یا خیر؟ گفت: به طور مرسوم اطلاعات دریافتی از ماهواره‌ها شامل اطلاعات مرتبط با وضعیت کاری و سلامت زیرسیستم‌های ماهواره از قبیل دما، گزارش از وضعیت مصرف توان هر قطعه، گزارش شارژ باتری‌ها در ماهواره، وضعیت پایداری لینک ارتباط مخابراتی، نرخ چرخش ماهواره، موقعیت مداری و ... است.

نصیری خاطرنشان کرد: سیگنال ماهواره مهدا از زمان تزریق دریافت شد و در حال حاضر ارتباط دوطرفه با ماهواره به صورت مستمر در زمان‌های گذر مربوطه از روی ایران، برقرار است. براساس اطلاعات دریافتی، سلامت ماهواره و زیرسیستم‌های آن مورد ارزیابی قرار گرفت. این ارتباط مخابراتی همانطور که گفته شد در باند S برای نخستین بار توسط ماهواره مهدا محصول پژوهشگاه فضایی ایران برقرار شده است.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2024-02-07 09:45

افزودن دیدگاه جدید