کد مطلب: 

288127

آلودگی هوا همانند سیگار و نمک، فشار خون را بالا می‌برد

به نوشته نشریه پزشکی مدیکال‌اکسپرس، بر اساس مطالعه جدید منتشر شده در Annals of Internal Medicine، محققان دریافتند که قرار گرفتن در معرض "آلودگی هوای ناشی از ترافیک" که شامل گازهایی مانند دی‌اکسید کربن و ذرات معلق می‌شود، می‌تواند فشار خون را درست مانند سیگار و نمک افزایش دهد و آن را برای ۲۴ ساعت بالا نگه دارد.
آلودگی هوا همانند سیگار و نمک، فشار خون را بالا می‌برد

به گزارش سیتنا به نقل از دویچه وله، دکتر جوئل دی کافمن، استاد اپیدمیولوژی در دانشگاه واشنگتن و نویسنده این مطالعه و تیمش می‌خواستند بفهمند که آلودگی ناشی از ترافیک چگونه می‌تواند بر فشار خون رانندگان در طول رفت و آمدشان تأثیر بگذارد. بنابراین، آنها ۱۶ بزرگسال بین ۲۲ تا ۴۵ سال را در ساعت شلوغ صبحگاهی در سیاتل مورد بررسی قرار دادند؛ کسانی که عموماً از سلامت قلبی خوبی برخوردار بودند.

بر اساس نتایج این تحقیق، اثرات آلودگی یک ساعت پس از رانندگی در ترافیک به اوج خود رسید و به طور متوسط فشار خون دیاستولیک (فشار حداقل) شرکت‌کنندگان را ۴.۷ و فشار خون سیستولیک (فشار حداکثر) آنها را تا ۴.۵ میلی‌متر بر جیوه افزایش داد. این روند افزایشی فشار خون برای یک روز دیگر ادامه داشت. به طوری‌که پس از ۲۴ ساعت، فشار خون دیاستولیک هنوز ۳.۸ میلی‌متر بر جیوه و فشار خون سیستولیک ۱.۱ میلی‌متر جیوه بالاتر از سطح پایه بود.

ذرات ریز آلاینده هوا باعث مرگ سالانه بیش از ۸ میلیون نفر در سراسر جهان می‌شود. دانشمندان بیشترین نگرانی را در مورد این ذرات دارند: ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون یا حدود یک سی‌ام قطر یک موی انسان. ذرات ریز به اعماق ریه نفوذ می‌کنند و ممکن است وارد جریان خون شوند و باعث ایجاد نوعی التهاب با درجه پایین و استرس اکسیداتیو در بدن گردند.

در ارتباط با این ذرات، آسم تنها نگرانی نیست، قرار گرفتن در معرض ذرات آلاینده با افزایش خطر بیماری قلبی، سرطان و زوال عقل نیز مرتبط بوده و حتی ممکن است خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد.

داده‌های سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد که تقریباً تمام جمعیت جهان (۹۹ درصد) هوایی را تنفس می‌کنند که حاوی سطوح بالایی از آلاینده‌ها است.

سال گذشته مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن دسترسی به محیط زیست سالم از جمله هوای پاک یکی از موارد حقوق بشر عنوان شد. بیش از ۱۶۰ کشور به این قطعنامه رأی مثبت دادند، اما هشت کشور آن را امضا نکردند از جمله چین، روسیه و ایران.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 1
2023-11-29 21:04

افزودن دیدگاه جدید