کد مطلب: 

284570

مدیرعامل مخابرات: اجرای سراسری طرح توسعه فیبرنوری نیازمند ۵۷ هزار میلیارد ریال سرمایه است

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: برای اجرای طرح نهضت جهادی توسعه فیبر نوری در ۳۱ استان کشور بیش از ۵۷ هزار میلیارد ریال سرمایه نیاز است.
مجید سلطانی

به گزارش سیتنا، مجید سلطانی هشتم شهریورماه در آیین بهره برداری از مرحله اول نهضت جهادی توسعه فیبرنوری شرکت مخابرات ایران و طرح های مخابراتی استان مرکزی اظهار کرد: طرح نهضت جهادی توسعه فیبرنوری(نجما) از خرداد سال گذشته در سراسر کشور ابلاغ و کار عملیاتی این طرح از سال گذشته آغاز شده و کارهای بسیار زیادی در ۱۴ شهر استان سرعت گرفته که اکنون قابل بهره برداری است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از موفقیت های کلیدی طرح نجما، همکاری در استان بین دستگاه های اجرایی است.

سلطانی ادامه داد: ثبات در سیاست ها و تصمیم ها و وجود مدل عقلانی اقتصادی با هدف ایجاد تعادل در درآمد و هزینه ها پیگیری می شود که بنگاه های اقتصادی را قادر به ادامه حیات می کند بویژه اینکه در کنار توجه به کسب و کارهای نوپا، بنگاه های بزرگ اقتصادی نباید فراموش شوند.

وی افزود: سیاست ها و تصمیم هایی که در حوزه صنعت ارتباطات و فناوری اتخاذ می شود باید پیوست اقتصادی داشته باشد و پیوست های اقتصادی باید دورنمای اقتصادی شرکت را برای نگهداری از شبکه های توسعه یافته و توسعه آینده تضمین کنند.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: نرخ بازگشت سرمایه شرکت باید منطقی باشد. یک بررسی اجمالی نشان خواهد داد که نرخ بازگشت هزینه های ما در شبکه ثابت و سیار در طول سال های گذشته روند بسیار نزولی را طی کرده تا جایی که به مرز ضررده بودن نزدیک شده است.

سلطانی گفت: شرکت مخابرات ایران از سال ۹۴ توسعه لایه دسترسی فیبرنوری را آغاز کرد و اقدامات خوبی در سال های ۹۴ و ۹۵ از سوی این شرکت انجام شد که البته این اقدامات با کُندی مواجه شد.  

وی ادامه داد: طرح نهضت جهادی توسعه فیبرنوری برای توسعه فیبرنوری از خردادماه سال گذشته کلید خورد کلید خورد و اکنون فاز نخست این طرح در استان شروع شده است.

سلطانی تاکید کرد: اولین افتتاح در قالب طرح نجما در ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ در یکی از روستاهای تهران انجام شد و در حال حاضر هر هفته در جای جای کشور روند افتتاح‌ها جریان دارد.

 مدیر شرکت مخابرات منطقه مرکزی: ارتباطات از ارکان اصلی توسعه در کشور است

علیرضا نظری نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: ارتباطات از ارکان اصلی توسعه در کشور به ویژه در عصر جدید است. امنیتی ترین بخش کشور بخش شبکه ارتباطی است که امروز دشمن به جد توجه به این بخش را برای ضربه زدن در ابعاد مختلف سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و ... در دستور کار قرار داده است و هرگونه دستبرد دشمن به این حوزه به اختلال شریان اصلی کشور در ابعاد مختلف منتهی می شود.

وی افزود: قرار بود با خصوصی سازی شرکت مخابرات روند کار در این حوزه بهبود پیدا کند و مشکلات این حوزه به حداقل برسد اما آنچه امروز شاهد هستیم این است که در بخش هایی هنوز زیرساخت های لازم توسعه نیافته و گله مندی هایی از سوی مردم وجود دارد و به شکلی ورشکستگی این شرکت را شاهد هستیم.

نمانیده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شرکت مخابرات امروز برای تامین حقوق و رفاهیات ۵۵ هزار شاغل و ۵۵ هزار بازنشسته خود با مشکلاتی مواجه است.

نظری اضافه کرد: در استان مرکزی ظرفیت های صنعتی و کشاورزی قابل ملاحظه ای وجود دارد و رشد صنعت مخابرات در این مسیر تعیین کننده است که امیدواریم با اجرای طرح هایی که امروز به بهره برداری می رسد شاهد توسعه این صنعت باشیم.

وی تاکید کرد: در برنامه توسعه هفتم به شبکه مخابرات توجه ویژه ای شده است.

ولی الله بیاتی، نماینده مردم تفرش، فراهان و آشتیان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: مردم در حوزه نگهداری تلفن ثابت گله مند هستند و مخابرات برای این مهم و توجیه اقتصادی آن برنامه ریزی لازم را انجام دهد.

وی افزود: در پروژه های مسکن ملی، بنیاد مسکن متقاضی تلفن ثابت است و این مهم نیز به عنوان یک ضرورت نیازمند برنامه ریزی است.

نماینده مردم تفرش، فراهان و آشتیان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: آنتن دهی در برخی روستاها و نقاط بین شهری و ... با مشکل مواجه است که برای رفع این مشکل باید تدبیر لازم اتخاذ شود.

علیرضا لطفی، مدیر شرکت مخابرات منطقه مرکزی نیز در این نشست گفت: در شبکه ملی اطلاعات دو رکن مهم استقلال و امنیت وجود دارد، این شبکه در تمام لایه های زیرساختی، کاربری و محتوا، شبکه ای امن و مستقل تعریف می شود.

وی افزود: اقدام گسترده اتصال دستگاه ها و نهادهای مختلف استان به شبکه ملی فیبرنوری از زمان فعالیت دولت سیزدهم به جد در دستور کار قرار دارد.

مدیر شرکت مخابرات منطقه مرکزی تصریح کرد: ۲۶۰ کیلومتر شبکه فیبرنوری در ۲۲ شهر استان مرکزی طراحی و اجرا شده که این رقم هر روز در حال افزایش است و تا پایان سال به ۴۰۰ کیلومتر خواهد رسید.

لطفی اضافه کرد: با پایان پذیرفتن پروژه نهضت جهادی توسعه فیبرنوری شرکت مخابرات ایران تا پایان سال جاری، ۹۰ درصد جمعیت استان از اینترنت پرسرعت بهره مند خواهند شد.

استاندار مرکزی: توجه دولت سیزدهم به توسعه شبکه فیبرنوری ویژه است

افزود: از ابتدای دولت سیزدهم، ۲۵ درصد افزایش در شبکه ملی اطلاعات ایجاد شده و ظرفیت پهنای باند به طور قابل توجهی رشد داشته است.

وی بیان کرد: همه فعالان و توده مردم شاهد جهت‌گیری‌ها و اقدامات گسترده دولت در راستای توسعه شبکه ملی اطلاعات و ارتباطات هستند.

استاندار مرکزی ادامه داد: به تغییرات منظم یا نسبتا منظم رویدادها در بستر زمان، روند گفته می‌شود که بخش مهمی از فرآیند شکل‌گیری آینده را تشکیل می‌دهد.

مخلص‌الائمه عنوان کرد: در میان روندها، تعدادی کلان روند وجود دارد که روندهای اساسی و پیشران محسوب می‌شوند و حرکت سایر روندها مبتنی بر جهت‌گیری این کلان روندها است.

وی تصریح کرد: کلان روندهای ملی، بین المللی و جهانی از حوزه تاثیرگذاری افراد خارج هستند و تغییر جهت آنها مشکل و زمان‌بر است.

استاندار مرکزی اضافه کرد: بر اساس مطالعات صورت گرفته، بین پنج تا ۱۰ کلان روند مهم در دنیا شناسایی شده که مشهورترین آنها، کلان روند تغییرات آب و هوایی است و یکی از کلان روندهای مهم نیز در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات است.

مخلص‌الائمه عنوان کرد: توسعه زیرساخت‌های ارتباطی در همه کشورها از جمله جمهوری اسلامی زیربنای تدبیر، مدیریت رویدادها، برنامه‌ها و اقدامات فرهنگی و اجتماعی است و این مهم موردنیاز و تاکید است.

وی اظهار کرد: استان مرکزی با دارا بودن فضای صنعتی، تاثیرگذاری در حوزه کشاورزی، نقش آفرینی در حوزه‌های فرهنگی و موقعیت جغرافیایی ویژه، نیازمند توجه به توسعه زیرساخت‌های ارتباطاتی و حرکت به سمت اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی است.

استاندار مرکزی ادامه داد: پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی بومی در دولت سیزدهم به طور چشمگیری گسترش یافته و مورد استقبال مردم است.

مخلص‌الائمه بیان کرد: اگر توسعه زیرساختی و حمایت دولت در این راستا نبود، نیازهای مردم در این حوزه برآورد نمی‌شد.

وی با بیان اینکه، توسعه شبکه فیبرنوری به تنهایی زیرساخت برنامه‌های مختلفی است، عنوان کرد: دولت سهم قابل توجهی از درآمد خود ار طریق اپراتور همراه را به میزان هشت درصد، برای توسعه شبکه فیبرنوری در نظر گرفته است.

استاندار مرکزی اضافه کرد: پیش‌بینی شده ۸۰ درصد خانواردها و ۱۰۰ درصد کسب و کارها تا پایان سال ۱۴۰۴ در کشور از خدمات بستر شبکه فیبرنوری با سرعت ۲۵ گیگابایت بر ثانبه استفاده کنند تا ایران در رده ۵۰ کشور اول سرعت دسترسی در شبکه جهانی اینترنت قرار گیرد.

مخلص‌الائمه تاکید کرد: اجرای هرچه موفق‌تر این طرح ملی نیازمند مجاهدت، حرکت جهادی و همدلی بین دستگاه‌های مجری است.

وی اظهار کرد: در استان مرکزی تلاش است تا همدلی بین بخش دولتی و غیردولتی روز به روز افزایش یابد تا مردم بتوانند از خدمات مختلف بیشتری بهره‌مند شوند.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2023-08-30 14:13

افزودن دیدگاه جدید