کدخبر :282829 پرینت
25 تیر 1402 - 14:18

حمایت دوجانبه از طرح‌های برداشت انرژی؛ دانش‌بنیان‌ها در اولویت هستند

با انتشار فراخوانی از طرح‌های فناورانه در دو بخش طرح‌های پژوهشی و رساله‌های دکتری در حوزه برداشت انرژی حمایت می‌شود و در این فراخوان ایده‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در اولویت هستند.

متن خبر

به گزارش سیتنا به نقل از ستاد نانو، گسترش رویکرد اینترنت اشیاء (IOT) باتوجه به توسعه شتاب‌دار فناوری‌های زیرساختی، ضرورت توسعه باتری‌ها کوچک با توان بالا را بسیار پررنگ کرده است. از سوی دیگر نوآوری‌هایی که در توسعه فناوری ابزارها و قطعات خودتوان انجام شده است، نشان از ظهور نسل جدیدی از گسترش رویکرد IoT دارد؛ ازاین‌رو توسعه فناوری‌های خودتوان برای به‌کارگیری از ابزارها و قطعات پایش در اولویت قرار گرفته است.

در این راستا ستاد توسعه فناوری نانو و میکرو و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور (INSF) در جهت شتاب‌دهی به رشد و توسعه این حوزه در ابعاد مختلف طی فراخوانی از فعالیت‌های علمی، پژوهشی و توسعه‌ای در این راستا حمایت می‌کنند.

بر اساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته محورها و اولویت‌های پژوهشی این فراخوان در برداشت انرژی (Energy Harvesting) است که زیر شاخه‌های آن به‌ این شرح است:

  • فناوری برداشت انرژی مکانیکی به دو روش تریبوالکتریک و پیزوالکتریک
  • فناوری برداشت انرژی حرارتی به روش پیروالکتریک و ترموالکتریک
  • فناوری برداشت انرژی القای مغناطیسی و الکترومغناطیسی
  • فناوری برداشت انرژی فرکانس‌های رادیویی

از این فراخوان خروجی‌هایی همچون توسعه فناوری و محصول، انتشار مقالات در مجلات معتبر بین‌المللی، ثبت اختراع، تولید دانش فنی و… مدنظر خواهد بود. بنابراین، گزارش طرح‌های مورد حمایت این فراخوان در قالب‌های طرح پژوهشی و رساله دکتری است که مدت‌زمان رساله دکتری ۲ سال و طرح‌های پژوهشی حداکثر در طول مدت ۳ سال مورد حمایت قرار خواهد گرفت.

سقف حمایتی در این فراخوان از طرح‌های پژوهشی مصوب تا سقف ۲,۵۰۰ میلیون ریال و از رساله‌های دکترا تا ۱,۳۰۰ میلیون ریال حمایت خواهد شد. رقم حمایتی شامل خرید تجهیزات نخواهد بود.

علاقه‌مندان برای شرکت در این فراخوان برای طرح‌های پژوهشی تا ۳۱ مردادماه و برای رساله‌های دکترا تا پایان سال ۱۴۰۲ مهلت دارند.

طرح‌های پژوهشی دارای پشتیبان صنعتی و شرکت‌های دانش‌بنیان از اولویت برخوردار خواهند بود و طرح‌های مصوب مستلزم ارائه گزارش‌های پیشرفت بر اساس زمان‌بندی در طول اجرای طرح و تأیید توسط ناظر هستند.

انتهای پیام

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

افزودن دیدگاه جدید

کپچا
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.