کد مطلب: 

279887

دبیر شورای عالی فضای مجازی: فضای مجازی تبدیل به بخشی از محل زندگی مردم شده است

رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: مردم و جامعه هر روز بخش بیشتری از زندگی خود را در فضای مجازی زیست می‌کنند و در گذشته صرفا جستجو، ارسال ایمیل و پیام در این فضا انجام می‌شد اما اکنون سرگرمی، ارتباطات، رسانه، کسب‌و‌کار، آموزش و حتی مشاوره‌های مردم به این فضا آمده است؛ تا جایی که فضای مجازی تبدیل به محل زیست و زندگی مردم همچون حضور هر روزه آنها در خیابان‌ها شده است.
سید محمدامین آقامیری

به گزارش سیتنا، سید محمدامین آقامیری دبیر شورای عالی فضای مجازی در گردهمایی جهادگران عرصه فناوری اطلاعات حوزه های علمیه اظهار داشت: فضای مجازی تشنه حرف های نو است و حرف نو در این فضا مورد استقبال قرار می گیرد، چرا که بسیاری از فعالیت هایی که در این فضا انجام می شود حرف هایی است که وارد و سپس داخلی شده است.

وی با اشاره به اهمیت هوش مصنوعی براساس فرمایشات مقام معظم رهبری به عنوان یک مساله حیاتی گفت: هوش مصنوعی یکی از محورهای مهم و کلیدی سال های آتی است و مطالعات و برآوردهایی که در حال انجام است، نشان دهنده اتفاق شگرفی است که در این حوزه در حال وقوع است.

آقامیری با بیان این که برآورد شده که در سال های پیش رو هوش مصنوعی به هوش انسان خواهد رسید و حتی پیشرفت به جایی خواهد رسید که هوش مصنوعی، سازنده هوش مصنوعی نسل بعدی باشد، تاکید کرد: در صورتی که به این دوره برسیم فاصله کشورهای پیشرفته و عقب افتاده افزایش خواهد یافت و امید کاهش این شکاف میان این دو گروه ضعیف می شود.

وی افزود: عقب ماندگی در این حوزه آسیب های جبران ناپذیری می تواند برای ما داشته باشد. این درحالی است که موضوعاتی که در فضای مجازی در حال بروز است پیشتر در فضای حقیقی و سنتی نبوده و در واقع هوش مصنوعی زاده فضای مجازی است. همچنین دارایی های دیجیتال و مالکیت های خارج از اراده حکومت ها همچون رمز ارزها و زمین های مجازی، انسان رسانه ها (اینفلوئنسرها) که در دنیای سنتی سابقه نداشتند و ظرفیت و جریان اجتماعی نوینی در دنیای مجازی ایجاد کردند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور با تاکید بر پیچیدگی فضای مجازی باتوجه به گسترش روزافزون که اهمیت و نقش آن را در زندگی افراد پررنگ تر کرده، تصریح کرد: مردم و جامعه هر روز بخش بیشتری از زندگی خود را در فضای مجازی زیست می کنند و در گذشته صرفا جستجو، ارسال ایمیل و پیام در این فضا انجام می شد اما امروز حضور در این فضا از این نیز فراتر رفته و سرگرمی، ارتباطات، رسانه، کسب و کار، آموزش و حتی مشاوره های مردم به این فضا آمده است تا جایی که فضای مجازی تبدیل به محل زیست و زندگی مردم همچون حضور هر روزه آنها در خیابان ها شده است.

وی گفت: نکته مهمی که باید به آن توجه کنیم این است که ما برای زندگی مردم در فضای حقیقی براساس آموزه­ها و تجربه‌­ها، راه حل و نسخه هایی داشتیم اما در فضای مجازی به شدت در این حوزه فقیر هستیم و نتوانستیم به خوبی این راه کارها را تبیین کنیم که البته نقطه اصلی آن مرکز ملی فضای مجازی است که باید فرهنگ، آداب و رسوم صحیح را در این حوزه ترویج دهد و باید بتوانیم حوزه فرهنگ فضای مجازی و تبلور آن را در جامعه بسط دهیم.

آقامیری اظهار داشت: ارتباط ما و فضای مجازی دسترسی دو طرفه است و همانطور که این فضا در دسترس ماست، ما نیز در دسترس فضای مجازی هستیم و از آن مهمتر پیدایش، وجود و روزآمدسازی ابزارهای هوش مصنوعی همچون دستیارهای هوشمند است. این محصول که چندین سال است وارد بازار شده و به طور مدام درحال رشد و ارتقاست نقش مهمی به عنوان همراه همیشگی شما درمحل کار، خانه، تفریح و حتی آموزش دارد، چرا که به خوبی اطلاعات شما و خصوصیات فردی تان را می داند و می تواند همچون یک دوست خوب شما را راهنمایی، کمک و اصلاح کند و هر چه به شما بیشتر دسترسی داشته باشد می تواند نقش بهتری در این موارد داشته باشد. این محصول جذاب بسیار مورد استقبال قرار گرفته و در بسیاری از جوامع توسط مردم استفاده می شود و در واقع یک محصول اثرگذار در سبک زندگی، فرهنگ و تعاملات افراد است.

وی با اشاره به دو بخش ابزارهای هوش مصنوعی، گفت: یک بخش، فناوری است که در آن، دانش و مهارت کلیدی است که در فضای مجازی بسیار مهم است. پیشتر در فضای سنتی اهمیت قالب بسیار کمتر بود. به طور مثال در روزنامه قالب بر محتوا موثر نبود اما در فضای مجازی، فناوری و قالب بر محتوا موثر است و هر سکو سبک محتوای خود را دارد و هر فرد در هر سکو نوعی از رفتار را دارد. به طور مثال یک سکو مناسب تصویر، یکی مناسب پیام های کوتاهِ جامعه پذیر و یکی هم مناسب رسانه است بنابراین ما صرفا نمی توانیم با فعالیت های محتوایی مستقل از قالب فعالیت کنیم.

وی درخصوص نشست اخیر تیک تاک در آمریکا که در بخشی از آن برای پاسخگویی به پرسش های کلیدی درباره الگوریتم ها و تاثیر آنها بر کارکرد سکو بود، مطالب متعددی در زمینه تاثیر قالب بر اثرگذاری محتوا مطرح شد، افزود: ما باید صاحب فناوری و قالب براساس ارزش های خودمان باشیم چرا که برای جامعه ما آن چیزی که مهم است عناصری مانند اخلاق، ایثار، نوع دوستی و خانواده، باید در فرم لحاظ شود.

 آقامیری افزود: داشتن چارچوب در این حوزه بسیار مهم است و همین مدل هوش مصنوعی که اخیرا فراگیر شده نیز دارای چارچوب بوده و به پرسش هایی که برخلاف قوانین آن است پاسخ نمی دهد بنابراین اگر چارچوب داشته باشیم می توانیم در مسیری که می خواهیم به درستی پیش برویم.

وی در پایان با تاکید بر آمادگی مرکز ملی فضای مجازی به منظور همکاری برای بیان حرفی نو برای اقشار گوناگون جامعه، گفت: در فضای سنتی بیش از دویست کشور داریم که ارز و حکومت خود را دارند اما در فضای مجازی چند کشور بیشتر نیست که اگر به این مفهوم عمیق نگاه شود می تواند کمک کند تا کشور در فضای مجازی مرز و حرف نو داشته باشد و امروز این فرصت بزرگ در اختیار ماست و اگر دارایی، محتوا و مخاطب فعال داشته باشیم می توانیم پیام و الگوهایی که پیشتر به سختی منتقل می شد را در این فضا به سادگی منتقل کنیم.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2023-04-29 14:59

افزودن دیدگاه جدید