کد مطلب: 

278529
ببینید| وزیر ارتباطات در گفت‌وگو با سیتنا: 2.5 میلیون خانوار تحت پوشش فیبرنوری قرار گرفتند/ سرعت دسترسی به اینترنت ثابت با فیبرنوری 80 تا 90 برابر می‌شود
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: در سال جاری 2.5 میلیون خانوار تحت پوشش فیبرنوری قرار گرفتند که با شتاب‌دهی به روند اجرای این پروژه در سال 1402 بالغ بر 10 میلیون خانوار در سطح کشور تحت پوشش این شبکه قرار خواهند گرفت و با سرعتی 80 تا 90 برابر سرعت فعلی دسترسی به اینترنت ثابت ADSL به شبکه متصل خواهند شد.
ببینید| وزیر ارتباطات در گفت‌وگو با سیتنا: 2.5 میلیون خانوار تحت پوشش فیبرنوری قرار گرفتند/ سرعت دسترسی به اینترنت ثابت با فیبرنوری 80 تا 90 برابر می‌شود

دکتر عیسی زارع پور، در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار سیتنا پیرامون گلایه‌هاى کاربران از کیفیت و سرعت اینترنت ثابت على‌رغم تلاش ها براى بهبود کیفیت اینترنت و روند کند پیشرفت پروژه فیبرنورى، توضیح داد: عدم توسعه اینترنت ثابت ریشه‌ای 10 ساله دارد. تا پیش از این، تنها بازیگر حوزه توسعه ارتباطات ثابت، شرکت مخابرات ایران بود که هم زیرساخت‌های آن فرسوده شده و هم مشکلاتی طی این سال ها داشته است؛ از عدم افزایش تعرفه گرفته تا مشکلات مدیریتی که در این شرکت وجود داشته است و عملا اگر می‌خواستیم به شرکت مخابرات ایران تکیه کنیم، برای توسعه ارتباطات ثابت، درب بر همان پاشنه‌ای می‌چرخید که در این 10 سال چرخیده بود.

طی سال 1401 بیش از 2.5 میلیون خانوار تحت پوشش فیبرنوری قرار گرفتند

وی ادامه داد: از ابتدای کار، طرحی را تدوین کردیم که مبتنی بر فناوری چند دهه آینده بود که همان فیبرنوری است تا بتوانیم مشکلات ریشه‌ای را حل کنیم. از اسفندماه 1400 پروژه را شروع کردیم و هدف گذاری این بود که برای 80 درصد خانوارها و کسب و کارها، اینترنت مبتنی بر فیبرنوری را فراهم کنیم. این پروژه در 11 استان و 46 شهر شروع شده است و با سرعت هم پیش می رود. امسال هدف گذاری ما تحت پوشش قرار دادن 4 تا 5 میلیون خانوار بود که 2.5 میلیون خانوار محقق شد و دلایل گوناگونی هم داشت، اما موانع برطرف شده اند و در سال 1402 این پروژه شتاب می گیرد و هدف ما این است که این 2.5 میلیون خانوار را به 10 برسانیم.

پروژه فیبرنوری توسط 9 اپراتور FCP و ایرانسل در حال اجراست؛ مخابرات تا کنون وارد نشده است

زارع پور به سیتنا گفت: سال آ1402 سالی پر رونق برای این کار خواهد بود. همانطور که مستحضرید دولت هشت واحد درصد از درآمدهای خود از اپراتور همراه را برای این کار اختصاص داده است. علاوه بر شرکت مخابرات ایران که هنوز وارد اجرای این پروژه نشده است، بازیگران دیگر که 9 اپراتور FCP هستند و ایرانسل، وارد کار شده اند و در 11 استان در حال اجرای پروژه هستند و برخی از این استان‌ها 100 درصد تحت پوشش قرار گرفته‌اند، یعنی فیبر تا 200 الی 300 متری خانه‌ها رفته باشد. اگر خانواری درخواست کرد اپراتور مکلف است ظرف یک ماه درخواست مشترک را محقق کند و در این صورت است که یارانه ای که دولت در نظر گرفته به آن اپراتور تعلق می گیرد.

سرعت اینترنت فیبرنوری 80 تا 90 برابر سرعتی است که مردم از ADSL دریافت می‌کنند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: دولت برای پوشش در مراکز استان غیر از هشت کلانشهر، 500 هزار تومان، برای شهرهای خارج از مراکز استان یک میلیون و 200 هزار تومان و برای اتصال نیز 2 میلیون تومان یارانه برای اپراتورها در نظر گرفته است و اینگونه می توان گفت که بخش عظیمی از بودجه این کار را دولت تقبل کرده است تا زیرساخت را برای مردم عزیزمان فراهم کنند. سرعتی که ما تست گرفتم از 400 تا 500 مگابیت بر ثانیه است تا 800 یا 900 مگابیت بر ثانیه که 80 تا 90 برابر سرعتی که مردم از ADSL که شرکت های ارائه دهنده می دهند دریافت می کنند.

اراده دولت سیزدهم بر این است که اجرای پروژه فیبرنوری را به اتمام برساند

زارع پور در ادامه گفت: آرزوی ما این است که بتوانیم تا پایان دولت، سرعت را فراهم کنیم که البته کار سختی است. روند اجرای این پروژه در کشورهایی با گستره جغرافیایی و جمعیتب شبیه ما، حدود هشت سال طول کشیده و سرمایه گذاری های بسیار کلانی هم برای اجرا در نظر گرفته اند، اما اراده دولت این است که این پروژه را تمام کند. در سایت https://iranfttx.ir هم می توانید مشاهده کنید که البته آمارها با یک ماه تاخیر است و به تفکیک محل سکونت قابل ملاحظه است.

تمام دستگاه‌ها مکلف به همکاری با وزارت ارتباطات برای اجرای پروژه فیبرنوری هستند

وزیر ارتباطات با اشاره به روند اجرای پروژه فیبرنوری در مناطق مختلف کشور به سیتنا، گفت: در این پروژه روند کار به این صورت است که باید خیابان‌ها کنده شوند و با ارگان‌های مختلف همچون استانداری، فرمانداری، شهرداری و غیره هماهنگی انجام شود که این توافقات و هماهنگی ها در سطح کلان صورت گرفته است؛ هم در قانون بودجه 1401 و هم 1402 و هم در قانون برنامه هفتم توسعه که در حال تدوین است، تمام دستگاه ها مکلف هستند که در اجرای این پروژه با وزارت ارتباطات همکاری کنند.

امیدواریم بتوانیم اجرای فیبرنوری را در سال 1402 در تمام استان ها عملیاتی کنیم

زارع پور ادامه داد: به عنوان مثال سه استان مازندران، فارس و کرمانشاه به اپراتور آسیاتک سپرده شده است. همزمان که کار و ترافیک در جریان است با یک کنده کاری مختصر کار را پیش می برند. برخی از اپراتورها به 300 متر اکتفا نکردند و بر روی دیوارها تجهیزات را برده اند. خرابی ها را به حداقل رسانده اند و امیدواریم بتوانیم عملیات اجرایی را در سال 1402 در تمام استان ها عملیاتی کنیم.

گفت‌وگو از زهرا طاهری

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 5 (6 رای)
سیتنا 1
2023-03-18 12:35

افزودن دیدگاه جدید