کد مطلب: 

276743

بخش خصوصی حوزه افتا؛ بازوی اجرایی امنیت فضای مجازی کشور

رئیس مرکز ملی فضای مجازی، گفت: بازار امنیت فضای مجازی، یک بازار نامحدود است و بخش خصوص در بسیاری از کشورها طراح بازار است و بر همین اساس باید طراحی بازار در حوزه امنیت فناوری اطلاعات کشور توسط این بخش ترسیم شود.
فیروزآبادی

به گزارش سیتنا، شرکت های فعال بخش خصوصی کشور در حوزه امنیت فضای تولید وتبادل اطلاعات در نشستی صمیمانه با دبیر شورای عالی فضای مجازی و قائم مقام مرکز ملی فضای مجازی به بررسی موانع و مشکلات توسعه این حوزه پرداختند.

دکتر سید ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی، در این نشست با تاکید بر اهمیت امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات در کشور گفت: بخش خصوصی بازوی اجرایی امنیت فضای مجازی کشور است و حفظ امنیت این فضا به عنوان زیرساخت حیاتی در کشور جزو اولویت هاست.

وی با اشاره به تشکیل کارگروه بررسی این موانع و ارایه راهکار در آن، افزود: دنیا در این حوزه به دلیل تنوع، پیچیدگی و نو بودن مسائل و همچنین بازار رو به توسعه آن با مشکل مواجه است و ایران نیز به دلیل افزایش حجم حملاتی که نسبت به سایر کشورها با آن مواجه است، در این حوزه باچالش بیشتری روبرو بوده و برهمین اساس باید با بازتعریف اصول حکمرانی در یک نظام شبکه ای و ایجاد نقش برای ذی نفعان در آن، بتوانیم با بخش خصوصی تعامل دو سویه داشته باشیم.

دکتر فیروزآبادی تاکید کرد: مرکزملی فضای مجازی آمادگی دارد این تعامل را در سطح کلان در کشور ایجاد کند. این در حالی است که در سال های اخیر کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی از سازمان نظام صنفی به دلیل اهمیت به این نقش برای مشارکت در کمیسیون دعوت کرده و اخیرا نیز به دلیل ارتقای سطح اختیارات این کمیسیون به عنوان بالاترین نهاد تنظیم گر در کشور امیدواریم بتوانیم این تعامل را بیشتر کنیم.

بخش خصوص در بسیاری از کشورها طراح بازار است و بر همین اساس باید طراحی بازار در حوزه امنیت فناوری اطلاعات کشور توسط این بخش ترسیم شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور با اشاره به این که بازار امنیت فضای مجازی، یک بازار نامحدود است، تصریح کرد: بخش خصوص در بسیاری از کشورها طراح بازار است و بر همین اساس باید طراحی بازار در حوزه امنیت فناوری اطلاعات کشور توسط این بخش ترسیم شود.

وی با بیان این که اولین وظیفه حکومت تامین امنیت در تمامی دولتهاست، افزود: برای مقابله با حملات سایبری در کشور به همفکری و تعامل با بخش خصوصی نیاز است. همچنین باید با مشارکت بخش خصوصی در این بازار، نظام مدیریت امنیت در کشور راه اندازی شود که مرکزملی فضای مجازی از ارایه طرح دراین حوزه استقبال خواهد کرد.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با تاکید بر راه اندازی بیمه سایبری و امنیت الکترونیکی صنعتی در کشور، گفت: تامین امنیت اقتصاد دیجیتال در کشورحائز اهمیت بوده و پایداری فعالیت شرکت های خصوصی ارایه دهنده خدمات وسیع اجتماعی در فضای مجازی از اولویت های حاکمیت است که بخش خصوصی برای حفظ و ساماندهی آن باید تلاش کند. برهمین اساس شورای عالی فضای مجازی مصوبه ای برای پاسخگویی و مسئولیت بالاترین شخص هر سازمان در این حوزه دارد که در صورت اختلال هر خدمت اجتماعی رئیس هر سازمان باید در دستگاه های قضایی کشور پاسخگو باشد.

وی همچنین درباره نظام آموزشی در این حوزه اعلام کرد: مرکز ملی فضای مجازی با سازمان فنی حرفه ای کشور مذاکراتی داشته تا آموزش های امنیت فناوری اطلاعات در کشور توسعه یافته و دوره های لازم در موسسات آموزشی شکل بگیرد.

در ادامه این جلسه، مهندس مجتبی جعفری – قائم مقام و معاون امنیت مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به ارایه طرح با سطوح مختلف بازدهی و اختصاص بودجه در این حوزه برای توسعه این بازار، تاکید کرد: حاکمیت سیاست های لازم برای ساماندهی این بازار مصوب و اجرا کرده و نیاز است تا بخش خصوصی، کیفیت محصولات و خدمات داخلی را ارتقا دهد تا بتواند با محصولات و خدمات خارجی رقابت کرده و بازار داخلی را تصاحب کند.

وی درخصوص اهمیت نیروی انسانی در حوزه امنیت فضای تولیدو تبادل اطلاعات در کشور افزود: حفظ نیروی انسانی و نقش آفرینی در این حوزه وظیفه بخش خصوصی و توسعه بازار برای ایفای نقش در آن وظیفه حاکمیت است.

مهندس جعفری با بیان این که نظارت بر واردات، اعمال قوانین ومقررات لازم در حوزه های مختلف همچون شفاف سازی قراردادها و تسهیل گری برای ورود به بخش بین الملل از وظایف حاکمیت و تخصیص سهم مناسب از بازار وابسته به توانمندی بخش خصوصی است، تصریح کرد: بخش خصوصی راهکار عملیاتی برای رفع موانع و مقابله با انحصارگرایی ارایه کرده و مرکز ملی فضای مجازی با تاکید بر شکل گیری اقتصاد این حوزه، آمادگی دارد تا سیاست های لازم را مصوب کند.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 5 (1 vote)
سیتنا 3
2023-01-25 14:00

افزودن دیدگاه جدید