کد مطلب: 

274942
کلاهبرداری با ارسال پیامک‌ ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا
رئیس پلیس فتا جزیره کیش گفت: شهروندان باید آگاه باشند که پیامک‌های اصلی سامانه ثنا فاقد لینک است و برای مشاهده ابلاغیه قضائی نیاز به واریز وجه نقد نمی باشد.
کلاهبرداری با ارسال پیامک‌های کلاهبرداری ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا

به گزارش سیتنا، سرگرد محسن بابایی اظهار داشت: در این نوع کلاهبرداری، مجرمین با استفاده از ارسال یک پیامک حاوی لینک، از قربانی خود می خواهند که جهت مشاهده ابلاغیه بر روی لینک کلیک کند.

سرگرد بابایی عنوان کرد: در برخی از موارد فرد به سایتی جعلی جهت مشاهده ابلاغیه هدایت می شود و در اینجا با درخواست پرداخت مبلغ ناچیزی در قبال مشاهده ابلاغیه کلیه اطلاعات کارت بانکی فرد را دریافت نموده و نسبت به برداشت موجودی حساب اقدام می کنند.

وی ادامه داد: در روش دیگر، زمانی که کاربر بر روی لینک کلیک نماید به ظاهر یک اپلیکیشن دانلود می شود که در واقع یک نوع بدافزار است، که با نصب آن فرد به صفحه پرداخت، هدایت و در صورت ورود اطلاعات کارت بانکی توسط کاربر، نسبت به برداشت غیرمجاز از حساب فرد اقدام می نمایند.

این مقام مسئول توضیح داد: در این روش کلاهبرداران علاوه بر خالی کردن حساب فرد قربانی، با نصب بدافزار بر روی موبایل کاربر و بدون اطلاع وی، اقدام به ارسال همان پیامک کلاهبرداری از خط قربانی، برای صدها شماره ناشناس دیگر می کنند.

رئیس پلیس فتا کیش با شاره به اینکه پیامک های اصلی سامانه ثنا فاقد لینک است و برای مشاهده ابلاغیه قضائی نیاز به واریز وجه نقد نمی باشد، افزود: شهروندان باید دقت کنند که ابلاغ الکترونیک قضائی با عنوان ADLIRAN  آن هم برای افرادیکه پیش از آن در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشند ارسال می شود.

وی از کاربران درخواست کرد: شهروندان باید آگاه باشند و برای ثبت نام در سامانه ثنا از طریق وب سایت های رسمی اقدام، و از ورود و ثبت نام در سایت های متفرقه و لینک و پیامک های دریافتی ناشناس خودداری کنند.

رئیس پلیس فتا جزیره کیش از شهروندان درخواست نمود: در صورت مشاهده هرگونه مورد مجرمانه مراتب را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس الکترونیکی http:‎//www.cyberpolice.ir‏ و یا تماس با شماره 096380 مرکز فوریت‌های سایبری پلیس فتا اطلاع‌ رسانی کنند.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 5 (1 vote)
سیتنا 5
2022-12-06 14:53

افزودن دیدگاه جدید