کد مطلب: 

268704
ادعای عجیب سایپا: به ازای تولید هر خودرو ۷۰ میلیون ضرر می‌دهیم
عضو هیات مدیره گروه خودروسازی سایپا گفت: هر خودرویی که تولید می شود به طور متوسط ۷۰ میلیون تومان زیان برای گروه خودروسازی سایپا دارد و طی سه سال اخیر قیمت نهاده‌های تولید خودرو هفت برابر شده ولی قیمت خودرو سه برابر شده است، لذا شکاف قیمت سبب شده که تولید با چالش مواجه شود.
شرکت سایپا

به گزارش سیتنا، علی شیدایی درباره پرداخت تسهیلات به خودروسازان، اظهارداشت: ستاد تنظیم بازار اجازه افزایش قیمت خودرو را به شرکت های خودروساز نمی دهد از همین رو باید تلاش کرد که با افزایش بهره وری، تولید اقتصادی که مدنظر قرار گرفته و همچنین واگذاری سهام درون گروهی، شرایطی را فراهم کنیم که تولید خودروها از خط زیان خارج شود.

عضو هیات مدیره گروه خودروسازی سایپا با بیان اینکه هر خودرویی که تولید می شود به طور متوسط ۷۰ میلیون تومان زیان برای گروه خودروسازی سایپا دارد، گفت: طی سه سال اخیر قیمت نهاده های تولید چون فولاد، مواد پلیمری و... هفت برابر شد ولی قیمت خودرو سه برابر شده است، لذا شکاف قیمت سبب شده که تولید با چالش مواجه شود.

شیدایی با تاکید بر اینکه شکاف قیمت فروش و قیمت تمام شده(زیان) باعث شد، در پایان سال جاری زیان تلفیقی گروه خودروسازی سایپا ۵۸ هزار میلیارد تومان شود، خاطرنشان کرد: طی چهار سال اخیر و در ماه اسفند شورای پول و اعتبار تزریق نقدینگی به خودروسازان را تصویب می کرد اما سال گذشته چنین اتفاقی نیفتاد و بعضا در سیستم بانکی هم با محدودیت های روبرو شده ایم از همین رو تامین نقدینگی دچار مشکل شده است.

او با بیان اینکه گروه خودروسازی سایپا به دنبال تامین نقدینگی از راه های مختلف است، گفت: در تلاش هستیم نقدینگی مورد نیاز را از طریق بازار پول و سرمایه تامین کنیم، بدین جهت یکی از راه ها که رئیس جمهور در قالب هشت فرمان ابلاغ کرد و وزیر صنعت، معدن و تجارت مجدانه پیگیر اجرای آن است، فروش سهام درون گروهی سایپا است.

عضو هیات مدیره گروه خودروسازی سایپا خاطرنشان کرد: ۴۲ درصد سهام گروه سایپا تودلی است، بدین جهت با استفاده از توان مرکز کارشناسان قوه قضائیه در حال بررسی هستیم تا ضمن قیمت گذاری مناسب، این سهام به اهل آن واگذار شود تا هم سهامداران منتفع شوند و هم اینکه با تزریق نقدینگی، سرمایه گذاری در بخش های مولد صورت گیرد.

او با تاکید بر اینکه گروه خودروسازی سایپا موظف شده تا پایان سال جاری ۶۵۰ هزار دستگاه خودرو تولید کند و قطعا با همراهی و همدلی تمام بخش ها بیش از این عدد محقق خواهد شد، گفت: طی چهار ماهی که گروه خودروسازی سایپا تحویل تیم جدید مدیریتی شد، این مجموعه ضمن کسری نقدینگی با ۸۰ هزار خودرو ناقص ، پنج هزار و ۲۰۰ خودرو یورو چهار و هزار و ۷۰۰ خودرو بدون گارانتی روبرو بود از همین رو با برنامه ریزی و فعالیت گسترده تمام بخش ها، تعداد خودروهای ناقص در مقطع فعلی به ۲۸ هزار دستگاه رسید (تا پایان ماه جاری به ۲۰ هزار دستگاه می رسد) و تولید ۳۷ هزار دستگاه طی سال جاری محقق شد.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
کاربر
2022-05-14 08:58

افزودن دیدگاه جدید