کد مطلب: 

265552
آیا سویه اومیکرون، باعث پایان کرونا در اروپا خواهد شد؟
مدیر اروپایی سازمان جهانی بهداشت گفت: زمانی که موج کنونی اومیکرون سرتاسر اروپا را در برگیرد، به کمک واکسیناسیون و همچنین با توجه به ایمنی که مردم به دلیل ابتلا به کرونا بدست آورده‌‌اند و همچنین به دلیل کاهش ابتلای فصلی، یک ایمنی جهانی برای چند هفته و چند ماه حاصل می‌شود.
اومیکرون

به گزارش سیتنا، از روزهای اولیه، کروناویروس قابلیت انتقال بالایی از خود نشان داده است. با ظهور سویه‌های مختلف، ویروس قابلیت انتقال بالاتری پیدا کرده است، سویه امیکرون در مقایسه با سایر سویه‌ها خفیف‌تر و علائم بیماری در اثر این سویه بسیار کم بوده است.

طی ماه‌های گذشته شمار بالای مبتلایان در بسیاری از مناطق اروپایی نگران‌کننده شد، دلیل افزایش آمارها این بود که کشورها در میان مردم خود این تصور را ایجاد کردند که ویروس کرونا دیگر تهدیدی جدی نیست و در پی این رویکرد تدابیری مانند زدن ماسک را دیگر جدی نگرفتند اما رفته رفته با آغاز روند منظم واکسیناسیون و پیشگیری‌ بیشتر شهروندان اروپا شاهد کاهش چشمگیر آمار ابتلا و مرگ و میر بر اثر این سویه بودیم.

در همین راستا العالم نوشت: «هانس کلاج» مدیر اروپایی سازمان بهداشت جهانی روز یکشنبه سوم بهمن ماه سال جاری اعلام کرد که انتظار می‌رود سویه اومیکرون، همه گیری کرونا را وارد مرحله جدیدی کرده و این سویه، باعث پایان کرونا در اروپا شود.

مدیر اروپایی سازمان جهانی بهداشت که با خبرگزاری فرانسه مصاحبه می‌کرد با اشاره به این موضوع که اومیکرون تا ماه مارس (اسفند ماه) 60 درصد از جمعیت اروپا را مبتلا خواهد کرد، گفت: «این احتمال وجود دارد که منطقه (اروپا) در حال حرکت به سوی نوعی پایان همه گیری است».

وی اظهار داشت: «زمانی که موج کنونی اومیکرون سرتاسر اروپا را در نوردد، به لطف واکسیناسیون و همچنین با توجه به ایمنی که مردم به دلیل ابتلا به کرونا بدست آورده‌ و همچنین به دلیل کاهش ابتلای فصلی، یک ایمنی جهانی برای چند هفته و چند ماه حاصل شود».

کلاج ادامه داد: «بنابراین ما پیش‌بینی می‌کنیم که یک دوره آرام پیش از بازگشت احتمالی کووید در پایان سال داشته باشیم اما هیچ ضرورتی وجود ندارد که همه گیری بار دیگر بازگردد».

سویه اومیکرون که تحقیقات نشان داده، به طور کلی، شدت بیماری در آن از سویه دلتا کمتر بوده این امید را ایجاد کرده که کرونا از یک همه گیری در حال تبدیل شدن به یک بیماری قابل مدیریت نظیر آنفولانزای فصلی است.

وی در ادامه سخنانش گفت: «صحبت‌های زیادی درباره تبدیل شدن همه گیری کرونا به یک بیماری محدود است اما این زمانی روی خواهد داد که بتوان پیش بینی کرد که درباره کرونا چه اتفاقی خواهد افتاد اما این ویروس بارها ما را شگفت زده کرده و باید در این باره بسیار محتاط باشیم».

سازمان جهانی بهداشت نیز چند روز پیش اعلام کرد در صورتی که نرخ فعلی ابتلا به سویه اومیکرون کرونا ادامه داشته باشد بیش از نیمی از جمعیت اروپا ظرف دو ماه آینده به این بیماری مبتلا می‌شوند.

مدیر امور منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در یک کنفرانس مطبوعاتی دیگر هشدار داده بود که سویه اومیکرون دارای یک موج جدید غرب به شرق است که در حال درنوردیدن سراسر اروپا است.

کلاج در جمع خبرنگاران گفت: «با این نرخ [ابتلا]، "موسسه سنجش و ارزیابی سلامت" پیش‌بینی می‌کند بیش از ۵۰ درصد جمعیت منطقه ظرف شش تا هشت هفته آتی به اومیکرون مبتلا خواهند شد.» منطقه اروپایی تحت نظر سازمان جهانی بهداشت ۵۳ کشور و منطقه که برخی از آنها در آسیای مرکزی واقع شده‌اند را در بر می‌گیرد.

سازمان جهانی بهداشت روز پنج آذر ۱۴۰۰ طی جلسه‌ای در ژنو با انتشار بیانیه‌ای رسما سویه B.۱.۱۵۲۹ را با نام اُمیکرون (Omicron Variant) معرفی کرد و این سویه جدید در رده‌های نگران کننده (Variant of Concern) در کنار سویه‌های آلفا، بتا، دلتا و گاما قرار داد. سازمان جهانی بهداشت در این بیانیه نیز به تمام کشورهای جهان توصیه کرد تا با افزایش نظارت و بررسی ژنتیکی سویه به درک بهتر سویه جدید کمک کنند.

حال باید دید با رعایت تدابیر ساده پیشگیرانه، مانند واکسیناسیون، زدن ماسک، شستن دست‌ها، حفظ فاصله‌گذاری فیزیکی و... آیا سویه امیکرون کرونا ویروس، پایان کرونا را در اروپا به همراه خواهد داشت یا خیر؟

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 5 (1 vote)
کاربر
2022-01-24 10:46

افزودن دیدگاه جدید