کد مطلب: 

265501
هوش مصنوعی؛ از اصلی‌ترین روندهای فناورانه دنیا
انقلاب صنعتی چهارم به رهبری فناوری هوش مصنوعی در دنیای امروز، در حال تخریب راهکارهای عملی و اجرایی صنایع مختلف بوده است و رسیدن به قله‌های فناورانه در این عرصه، مستلزم توجه و پیگیری روندهای هوش مصنوعی در دنیا خواهد بود.
هوش مصنوعی

به گزارش سیتنا، امیر شریفیان، مدیر مرکز رصد و ترویج اقتصاد دیجیتال معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در یادداشتی نوشته است:

بدون شک فناوری هوش مصنوعی و زیرشاخه‌های آن هم‌چون یادگیری ماشین، از اصلی‌ترین روندهای فناورانه دنیا در سالیان اخیر بوده است.

انقلاب صنعتی چهارم به رهبری فناوری هوش مصنوعی در دنیای امروز، در حال تخریب راهکارهای عملی و اجرایی صنایع مختلف بوده است و بر هیچ‌کس پوشیده نیست که رسیدن به قله‌های فناورانه در این عرصه، مستلزم توجه و پیگیری روندهای هوش مصنوعی در دنیا خواهد بود.

یکی از راه‌های رصد و پایش این واقعیت، بررسی انتشارات علمی مرتبط با هوش مصنوعی است که توجه و تمرکز کشورهای قدرتمند جهان در زمینه گسترش تحقیق و توسعه مرتبط با این فناوری را نشان می‌دهد. هرچند چنین آمار و اطلاعاتی به‌تنهایی نمی‌تواند بیانگر توسعه فناوری و قابلیت‌های یک کشور در یک فناوری خاص باشد اما پایش چنین روندهایی می‌تواند به عنوان نقطه آغازین تحلیل مسیر توسعه به درک هر چه صحیح‌تر گستره آن کمک کند.

به‌عنوان مثال، تعداد انتشارات مجلات ‌علمی هوش مصنوعی از سال 2019 تا 2020، 34.5 درصد رشد داشته است که درصد رشد بسیار بیشتری نسبت به سال‌‌های 2018 تا 2019 ، که 19.6درصد بود را نشان می‌دهد.

در تمام کشورها، بیشترین نسبت مقالات هوش مصنوعی متعلق به موسسات دانشگاهی است. اما رده دوم در میان کشورهای مختلف متفاوت است. در ایالات متحده، تحقیقات وابسته به‌ شرکت‌ها 19.2 درصد از کل انتشارات را تشکیل می‌‌دهد، درحالی‌که در چین، رده دوم با 15.6 درصد و در اتحادیه اروپا، 17.2 درصد مربوط به مطالعات دولتی است.

در سال 2020 برای نخستین بار، چین از نظر سهم استناد مجلات هوش مصنوعی در جهان، از ایالات متحده پیشی گرفت.

در پی شیوع کووید 19، اکثر‌ کنفرانس‌های اصلی هوش مصنوعی به‌صورت مجازی برگزار و در نتیجه افزایش قابل توجهی در شرکت‌‌کنندگان مشاهده شد. تعداد شرکت‌کنندگان در 9 کنفرانس در سال 2020  تقریبا دوبرابر شد.

تنها در شش سال گذشته، تعداد انتشارات مرتبط با هوش مصنوعی در arXiv بیش از 6 برابر شده است و از 5478 مورد سال 2015 به  34736 مورد در سال 2020 رسیده است.

انتشارات هوش مصنوعی 3.8 درصد از کل انتشارات ‌بررسی علمی شده در سراسر جهان را در سال 2019 تشکیل‌ می‌دادند، درحالی‌که این میزان در سال 2011، 1.3 درصد بود.

تمام این آمارها، نشان‌دهنده آن است که فناوری هوش مصنوعی یکی از نقاط تمرکز اصلی فناورانه و علمی در کشورهای مختلف دنیا است.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 5 (1 vote)
سیتنا 3
2022-01-22 15:46

افزودن دیدگاه جدید