کد مطلب: 

264329
الزام کسب و کارهای دارای درگاه پرداخت به داشتن اینماد
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در قانون مبارزه با پولشویی الزام شده است که کسب و کارهایی که می‌خواهند پرداخت الکترونیکی داشته باشند باید دارای اینماد باشند.
سیدرضا فاطمی امین

به گزارش سیتنا، سیدرضا فاطمی امین در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، در خصوص نظام توزیع نیز بیان کرد: شفافیت جریان توزیع یکی از مهمترین بحث هاست، ۱۰ پروژه از ۹۰ پروژه که طی سه ماه گذشته فعال شده است مربوط به نظام توزیع می باشد که تکمیل سامانه جامع تجارت یکی از آنها است.

۲۷ گروه کالایی در سامانه جامع تجارت وارد شده است

فاطمی امینی ادامه داد: اکنون ۲۷ گروه کالایی در سامانه جامع تجارت وارد شده است که کار شش گروه کالایی کاملاً تمام شده است.

وی همچنین یادآوری کرد: با تکمیل این سامانه نقل و انتقالات از تولید تا ورودی عمده فروش شفاف می شود، با مشاهده فاکتورها قیمت ها مشخص می شود.

اتصال فاکتورها به تراکنشهای بانکی با همکاری بانک مرکزی از هفته گذشته

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از هفته گذشته داریم فاکتورها را به تراکنشهای بانکی متصل می‌نماییم، اتصال فاکتورها به تراکنشهای بانکی با همکاری بانک مرکزی بوده است. همچنین بازدیدهای سرزده و کنترل های سیستمی را نیز داریم و از فروشگاههای بزرگ و زنجیره‌ای برای برخی اقلام آمار فروش را هم در سامانه جامع می گیریم.

اجرایی شدن درج قیمت تولید کننده بر روی کالاها برای شفافیت در نظام توزیع

فاطمی امین هچنین درج قیمت تولید کننده بر روی کالاها را از دیگر پروژه‌های نظام توزیع دانست و گفت: اجرای این پروژه آغاز شده است و با این پروژه صحنه رقابت عوض می‌شود و ساز و کارهایی شفاف برای مردم و بازرسان به وجود خواهد آمد، چرا که قیمت تمام شده کارخانه پایین تر از قیمت مصرف کننده است که سبب سو استفاده نظام توزیع سوء استفاده میشود، البته باید توجه داشت که درج قیمت مصرف‌کننده در بسیاری از کشورها ممنوع است.

اصلاح نظام توزیع با تکمیل سامانه جامع تجارت و درج قیمت تولید کننده

وی همچنین بیان کرد: با تکمیل سامانه جامع تجارت و درج قیمت تولید کننده که اجرای آن آغاز شده است اصلاحاتی را در نظام توزیع خواهیم داشت و با این نگاه مردم در قامت بازرس وارد عمل خواهند شد و شفافیت به وجود می‌آید.

توجه ویژه به شرکت های دانش بنیان در بیست و‌ پنجمین همایش روز ملی صادرات

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص برگزاری بیست و پنجمین همایش روز ملی صادرات نیز، گفت: علت برگزاری با تاخیر این همایش تغییر در رویکرد انتخاب صادرکنندگان نمونه و ممتاز و توجه ویژه به شرکت های دانش بنیان بوده است.
فاطمی امین در خصوص اصلاح ساختار سازمان توسعه تجارت ایران نیز بیان کرد: صندوق ضمانت صادرات، شرکت نمایشگاه های بین المللی و دفتر مقررات صادرات و واردات را زیرمجموعه سازمان توسعه تجارت قرار دادیم، امورات مرتبط با تجارت در این سازمان به صورت یکپارچه و منظم شده است و درحال همگرایی و هم‌افزایی با گمرک، استاندارد و دستگاه ذیربط نیز هستیم.

اجرایی شدن پنجره واحد صادرات تا پایان سال

وی همچنین با اشاره به احصای مشکلات و چالش های حوزه تجارت خارجی اضافه کرد: نتیجه و جمع بندی این احصا در مصوبه ۳۶ بندی توسط ستاد اقتصادی دولت ابلاغ شد، تا پایان سال پنجره واحد صادرات را اجرا خواهیم کرد تا مسیر تجارت خارجی تسهیل تر گردد که در این راستا اصلاح فرایندها و روندها باید اتفاق بیفتد.

صادرات امسال از ۴۰ میلیارد دلار عبور خواهد کرد

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه ۳۵ میلیارد دلار صادرات سال گذشته امسال از ۴۰ میلیارد دلار عبور خواهد کرد، گفت: تسهیل فرایندهای رفع تعهدات ارزی و تسهیل بازگشت مالیات بر ارزش افزوده صادرات از علت‌های این افزایش خواهد بود.

فاطمی امین با بیان اینکه حس خوبی در صادرکنندگان شکل گرفته است، ادامه داد: در ۲۹ مهرماه رئیس‌جمهور جلسه و هم‌اندیشی خوبی با صادرکنندگان داشته است، ضمن اینکه ابلاغ ضوابط ۲۶ بندی بسیاری از گره های صادراتی را مرتفع کرد و سبب خوشنودی صادرکنندگان گردید.

باید سودآوری را در بخش تولید زیاد کنیم

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه باید شیب تسهیلات بانکی را طوری تنظیم کرد که منابع به سمت تولید برود، تاکید کرد: باید تولید مولد و فرآیندهای کسب و کار از جمله مالیات را تسهیل نماییم، کاهش مالیات از ۲۵ درصد به ۲۰ درصد و ۱۰ درصد ( در ۴ سال) در راستای این منطق است تا سودآوری را در بخش تولید اضافه کنیم که با این کار بانک ها به راحتی به بخش تولید تسهیلات می‌دهند.

تاکید رییس جمهور روی سودآوری کسب و کارهاست

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: رئیس جمهور نیز روی سودآوری کسب و کارها تمرکز دارند، اگر کسب و کارها سودآور باشند دولت نیز به راحتی می‌تواند مالیات بگیرد.

متعادل سازی نرخ انرژی برای سودآوری کسب و کارها

فاطمی امین همچنین تصریح کرد: هزینه ها و نرخ انرژی را متعادل می کنیم تا سودآوری برای کسب و کارها اتفاق بیفتد، در این راستا هماهنگی با وزارت نفت داریم.

طرفدار فضای مجازی هستم و در وزارت صمت فضای دیجیتال را تقویت می کنم

فاطمی امین در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام اینکه باید به سمت اقتصاد دیجیتال حرکت کنیم، تصریح کرد: فناوری اطلاعات توانمندساز است، طرفدار فضای مجازی هستم و در وزارت صمت فضای دیجیتال را تقویت خواهم کرد و از صنایع نوآور حمایت می کنم.

الزام اینماد بر اساس قانون مبارزه با پولشویی

وی در خصوص نماد اعتماد الکترونیکی ( اینماد) نیز تصریح کرد: در قانون مبارزه با پولشویی الزام شده است که کسب و کارهایی که می‌خواهند پرداخت الکترونیکی داشته باشند باید دارای اینماد باشند، اینماد بدون ستاره( برای کسب و کارهای خرد) به سرعت صادر می‌شود، صدور اینماد یک ستاره حداکثر یک روز طول می کشد.

وزیر صمت اضافه کرد: برای psp ها این قانون را وزارت صمت سال ۱۳۹۸ اجرا کرده است و دو هفته پیش برای پرداخت یارها الزامی شد.

اینماد برای ایجاد اطمینان و کمک به خود مردم است

فاطمی امین همچنین بیان کرد: اینماد برای ایجاد اطمینان و کمک به خود مردم است، اینماد مثل استاندارد است و باید توام با نظارت باشد که وظیفه ما این است که نگذاریم از این نماد مهم سوء استفاده شود.

استفاده از اعتبارات ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی صندوق پیشرفت و عدالت برای کمک به تولید

وی همچنین در خصوص پیش‌بینی ۱۸۰ هزار میلیارد تومان در قالب صندوق پیشرفت و عدالت در بودجه ۱۴۰۱ افزود: این صندوق ها ملی و استانی هستند که در قالب صندوق کارآفرینی امید جلو خواهند رفت و ساختار جدیدی بوجود نخواهد آمد.

وزیر صمت گفت: می توانیم از این منابع برای یارانه سود تسهیلات واحدهای تولیدی استفاده کنیم. این منابع برای تولید( کشاورزی، صنعت و معدن) هزینه می شود.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 3
2021-12-14 11:16

افزودن دیدگاه جدید