کدخبر :255236 پرینت
17 اسفند 1399 - 16:35

پیشنهاد رئیس سازمان بورس به سرمایه‌گذاران در رمزارز

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با انتقاد از رواج خرید و فروش رمزارز در کشور اظهار کرد: مردم به جای این‌که دارایی خود را در جایی سرمایه گذاری کنند که نتیجه آن معلوم نیست و نفع آن به کشورهای دیگر می‌رسد در بازار سرمایه، سرمایه گذاری کنند تا این سرمایه‌گذاری منجر به رشد اقتصادی در کشور شود.

متن خبر

به گزارش سیتنا، محمدعلی دهقان دهنوی در مراسم افتتاح معاملات قرارداد آتی نقره و حراج باز سنگ آهن در بورس کالای ایران که ظهر امروز با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نمایندگانی از وزارت صنعت، معدن و معدن برگزار شد با تاکید بر این‌که طراحی ابزارهای جدید در بورس کالا شتاب خوب و قابل توجهی دارد، اظهار کرد: همه امکانات در سازمان بورس در جهت حمایت از این طرح‌ها در بورس کالا است.

وی با بیان این‌که بازار سرمایه بازاری ارزشمند بوده و رشد خواهد کرد، گفت: باید از ادبیات سیاسی در مورد بازار سرمایه دوری کنیم و علمی و تخصصی صحبت کنیم. حدود 62 میلیون سهامدار در بازار سرمایه وجود دارد و چشم مردم به این بازار است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: البته مقامات سیاسی نمی‌توانند به این بازار توجه داشته باشند و هر فردی که کاندیدای ریاست جمهوری می‌شود باید برنامه‌ای برای این بازار داشته باشد، اما بازار سرمایه جایگاه تخصصی خود را دارد و برخی صحبت‌ها که ممکن است از روی دلسوزی هم زده شود به بازار آسیب می‌زند.

دهقانی دهنوی با تاکید بر این‌که باید اعتماد به بازار سرمایه برگردانده شود، تصریح کرد: سهامداران باید بتوانند از روی تحلیل در بازار سرمایه تصمیم گیری کنند.

لزوم ارائه فرمول بلندمدت برای بازار سرمایه

وی در ادامه با بیان این‌که بورس کالا بیشتر متعلق به وزارت صنعت، معدن و معدن است تا وزارت اقتصاد عنوان کرد: هفته گذشته جلسه‌ای با وزیر صنعت، معدن و معدن داشتم و قرار شد توسعه خوبی بین بورس کالا و این وزارتخانه برقرار شود. عملیاتی که در بازار سرمایه انجام می‌شود هر چند که معامله و انتقال دارایی است اما در نهایت تاثیر خود را روی رشد اقتصاد، تولید و اشتغال می‌گذارد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان این‌که به دلیل محدودیت‌ها، وضعیت سرمایه گذاری در کشور طی 10 تا 12 سال گذشته مطلوب نبوده است، اظهار کرد: بازار سرمایه باید به سمت توسعه سرمایه گذاری از طریق شفافیت حرکت کند. دولت و مجلس شورای اسلامی باید به سرمایه گذاران افق بلندمدت ارائه دهند.

وی ادامه داد: نمی‌توان به سرمایه گذار گفت امروز قیمت گاز اینقدر است اما فردا چون مشکلاتی از قبیل بودجه وجود دارد قیمت را افزایش داد. سرمایه گذار باید آگاه باشد که تا 10 سال آینده چه مکانیزمی بر قیمت‌ها حاکم است. باید به سرمایه گذار فرمول قیمت گذاری در آینده در صنایع مختلف داده شود.

دهقانی دهنوی با تاکید بر این‌که بورس کالا نیاز به توسعه دارد به افتتاح معاملات قرارداد آتی نقره اشاره کرد و گفت: صدها کالا و محصول دیگر در کشور وجود دارد که می‌تواند در بورس کالا عرضه شوند و به بازار جهانی راه پیدا کنند.

تاکید بر نظارت در سازمان بورس روی تخلف‌ها

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر این که بازار اوراق بهادار هم مانند بورس کالا نیاز به توسعه دارد، گفت: نهادهای مالی پیش از این به دو تا سه میلیون نفر خدمات ارائه می‌کردند اما در حال حاضر باید به چند ده میلیون نفر خدمات دهد بنابراین نیاز به ارتقاء دارند. در کشوری به این عظمت ما فقط 10 شرکت تامین سرمایه داریم باید تعداد این شرکت‌ها بیشتر شود و متناسب با نیاز واقعی شرکت‌ها خدمات دهند.

وی با اشاره به اینکه در سازمان بورس بحث نظارت اصل کار است توضیح داد: هیچ نهاد نظارتی در دنیا نمی‌تواند ادعا کند که 100 درصد تخلفات را پیدا می‌کند. در دنیا بخشی از کشف تخلف‌ها از طریق گزارش‌های مردمی صورت می‌گیرد بنابراین ما دیده‌بان بازار را طراحی کردیم و باید توسعه دهیم.

دهقانی دهنوی از ارائه دو برنامه برای افزایش نظارت بر بازار سرمایه خبر داد و گفت: برنامه نخست بزرگ‌تر شدن گروه نیروی انسانی در سازمان است و برنامه دوم راه اندازی یک سیستم نظارتی است که بتواند به صورت خودکار معاملات را بررسی کرده و تخلفات را پیدا کند. زمانی که از تخلف صحبت می‌کنیم معامله گر باید بداند منظور چیست و نمی‌شود تخلف سلیقه‌ای باشد.

برنامه سازمان برای حمایت از سهامداران خرد

وی در ادامه از انجام اقداماتی برای تشکیل کانون سهامداران خبر داد و گفت: اقدامات مربوط به تشکیل کانون سهامداران حقیقی آغاز شده و مطالعات اولیه آن صورت گرفته است. قرار است یک هیات موسس بی‌طرف از افراد صاحب‌نام انتخابات را برگزار کرده و اعضای هیات مدیره این کانون را انتخاب کنند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین با اشاره به مصوبه اخیر شورای عالی بورس در مورد حمایت از سهامداران خرد اظهار کرد: این‌که سهامداران پرتفوی خود را نفروشند و سود آنها تضمین شود همان اوراق اختیار فروش تبعی است اما ما سعی کردیم آن را طوری توضیح دهیم که سهامداران متوجه شوند.

دهقانی دهنوی ادامه داد: تعداد سهامداران خرد در بازار زیاد است هرچند که حجم پرتفوی آنها زیاد نیست. بنابراین ما دنبال طراحی ابزاری هستیم که مردم به سمت سرمایه گذاری غیرمستقیم تشویق شوند.

بازدهی بازار سرمایه از همه بازارهای موازی بیشتر است

وی در ادامه با بیان این‌که بازدهی بازار سرمایه از همه بازارهای موازی بیشتر است، تصریح کرد: بررسی‌های 10 ساله‌ای که صورت گرفته نشان می‌دهد به غیر از یک دوره‌ای که قیمت جهانی طلا چند برابر شد بازدهی بورس از سایر بازارها بیشتر بوده است. سرمایه با رمزارزها از کشور خارج می‌شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه با انتقاد از تبلیغ سرمایه گذاری در رمزارزها در کشور اظهار کرد: از مجلس شورای اسلامی تقاضا داریم به ماجرای تبلیغ رمزارزها وارد شود. رمزارز در کشور غیرقانونی است اما عده‌ای به راحتی از درگاه بانکی خرید و فروش می‌کنند برخی براین باورند رمزارزها بزرگترین حباب تاریخ مالی جهان است و اکنون تبدیل به کانالی برای خروج سرمایه از کشور شده است.

وی ادامه داد: به جای این‌که مردم دارایی خود را در جایی سرمایه گذاری کنند که نتیجه آن معلوم نیست و نفع آن به کشورهای دیگر می‌رسد به بازار سرمایه بیایند که سرمایه گذاری در این بازار منجر به توسعه اقتصادی کشور می‌شود.

دهقانی دهنوی با بیان این‌که در چند ماه گذشته سایر بازارهای مالی کشور نیز با نوسان مواجه شدند، اظهار کرد: اما در این میان بازار سرمایه هنوز به حالت تعادل برنگشته و برای بازگشت تعادل به این بازار باید این اعتماد را به بازار برگردانیم. بازار سرمایه بازاری هوشمند است و به همه موضوعات زودتر و بیشتر واکنش نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: مردم باید بدانند که بازار سرمایه بازدهی بیشتری دارد اما باید الفبای آن را رعایت کنند. بدترین روش انتخاب سهم گوش دادن به حرف دیگران در فضای مجازی است و ما حتما با افرادی که سیگنال غلط به مردم می‌دهند برخورد خواهیم کرد.

وی با بیان این‌که کار اجرا باید به سازمان بورس واگذار شود، گفت: سایر نهادها باید فقط کمک کنند مجلس شورای اسلامی هر پیشنهادی دارد ما گوش شنوا هستیم و دولت هم باید هم نقش توسعه‌ای و هم مسئولیت پذیری ناشربودن خود را بپذیرد. ما انتظار داریم قیمت عرضه اولیه‌ها به مدت یکسال به زیر قیمت عرضه نرسد. همچنین تبصره‌های موجود در بودجه نباید به بازار سرمایه آسیب وارد کند.

انتهای پیام

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

افزودن دیدگاه جدید

کپچا
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.