کد مطلب: 

12749

روش پاک کردن اطلاعات شخصی از روی گوشی‎های مختلف

روش پاک کردن اطلاعات شخصی از روی گوشی‎های مختلف

اگر قصد فروش گوشی موبایل خود را دارید، شاید یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌هایتان اطمینان از پاک شدن فایل‌ها و اطلاعات شخصیتان از هارد گوشی است.

 

به گزارش سیتنا، شاید کمی عجیب باشد، ولی هستند افرادی که بدون توجه به اطلاعات ذخیره شده در گوشی، به فروش آن اقدام می‌کنند. شاید این افراد واقعا از مهم بودن امنیت اطلاعات شخصی در دنیای دیجیتال آگاه نیستند. اما این مساله می‌تواند هزینه‌های زیادی برای آنها در بر داشته باشد. وقتی گوشی موبایل را بدون پاک کردن پیام‌های کوتاه، عکس‌ها، ایمیل‌ها یا ویدئوهای ذخیره شده در آن می‌فروشیم در واقع همه اطلاعات شخصی و خصوصی خودمان را در اختیار غریبه‌ای می‌گذاریم که ممکن است از آنها سوءاستفاده کند.

 

پاک کردن اطلاعات از روی گوشی‌های موبایل بسیار آسان. کافیست مراحل زیر را در هر دو مدل گوشی‌های آندرویدی یا آیفون اجرا کنید:

 

پاک کردن اطلاعات از روی گوشی آی‌فون

 

پاک کردن اطلاعات از روی آی‌فون بسیار ساده است. وارد قسمت تنظیمات اپلیکیشن‌ها (Settings app) شوید و بعد بخش General  را باز کنید. فهرستی که نمایش داده می‌شود را به سمت پایین اسکرول کنید تا به گزینه «Reset» برسید. آن را انتخاب و روی گزینه Erase All Content and Settings، به معنای «پاک کردن همه اطلاعات و تنظیمات» کلیک کنید.

 

با این کار همه اطلاعات، عکس‌ها، ویدئوها، فایل‌های رسانه‌ای و تنظیمات مختلف گوشی از بین می‌رود و همچون روز اول که از کارخانه در آمده بود، پاک و خالی می‌شود.

 

اگر برنامه یا اطلاعاتی روی گوشی دارید که نمی‌خواهد به کل از بین برود، می‌توانید بعد از وصل شدن به آی‌تیونز، گزینه Restore را انتخاب و کلیک کنید. این کار به شما امکان می‌دهد تا پیش از پاک کردن همه اطلاعات، نسخه پشتیبان از آنها تهیه کنید. البته این موضوع مستلزم حضور دوباره شما در آی‌تیونز است. یعنی برای استفاده از نسخه پشتیبان، باید حتما به آی‌تیونز وصل شوید. ولی در کل ایده خوب و کارآمدی است.

 

توجه داشته باشید اگر قبلا یک بار قفل گوشیتان را باز کرده‌اید یا به اصطلاح jailbreak (جِیل برک) شده است، باید از طریق آی‌تیونز همه اطلاعات را دوباره برای قفل کردن گوشی، بازگردانید. البته می‌توانید با همان سیستم قفل‌باز آن را با قیمت بالاتر بفروشید و کمی هم سود کنید.

 

چگونگی  پاک کردن اطلاعات گوشی‌های اندرویدی

 

پاک کردن اطلاعات از روی گوشی‌های اندرویدی نیز مانند آی‌فون آسان است، با این تفاوت که مراحل بیشتری برای انجام دارد. برخلاف آی‌فون، گوشی‌های مبتنی بر اندروید در جاهای مختلفی اطلاعات خود را ذخیره می‌کنند. یکی از آنها حافظه داخلی گوشی است که بیشتر برنامه‌ها، نرم‌افزارها و اطلاعات در آن ذخیره می‌شوند و دیگری کارت حافظه SD است. جایی که موسیقی، عکس و بعضی از نرم‌افزارها و تنظیماتشان در آن ذخیره می‌شوند.

 

توجه داشته باشید برخی از گوشی‌ها دو حافظه SD مجزا دارند. بنابراین، برای از بین بردن همه اطلاعات ذخیره شده در گوشی‌های اندرویدی باید مطمئن شوید همه چیز را از همه جا پاک کرده‌اید.

 

اگر گوشی موبایلتان هنگام خرید، کارت حافظه SD داشت، موقع فروش، آن را نیز بفروشید. اما اگر خودتان کارت حافظه جداگانه‌ای خریده‌اید، بهتر است نگهدارید و برای گوشی بعدی از آن استفاده کنید.  

 

اگر قرار است کارت حافظه را نیز روی گوشی بفروشید باید مطئمن شوید که اطلاعاتی از شما روی آن باقی نمانده است.

 

پاک کردن اطلاعات کارت حافظه

 

Reformat کردن کارت حافظه روش چندان مطمئنی برای از بین بردن همه اطلاعات نیست. مگر اینکه دوباره روی آن اطلاعاتی ذخیره شود. در این صورت امکان برگرداندن اطلاعات وجود نخواهد داشت. برای این کار به شما توضیح می دهیم که چگونه کارت حافظه را فرمت و اطلاعات جدید همچون فیلم‌ و ویدئوی معمولی را روی آن ذخیره کنید.

 

1.     برای پاک کردن کامل اطلاعات از روی حافظه به بخش  Settings بروید و گزینه SD & Phone Storage را انتخاب کنید و از منوی آن گزینه Unmount SD Card را انتخاب و روی آن کلیک کنید. وقتی فرایند بازخوانی و پیاده کردن کارت حافظه تمام شود، گزینه Format SD Card فعال می‌شود. روی آن کلیک کنید تا همه اطلاعات ذخیره شده پاک شوند. برای اطمینان از پاک شدن اطلاعات، کارت حافظه را به کامپیوتر وصل کنید و ظرفیتش را با فایل‌های سنگین مثل فیلم، پر و دوباره فرمت کنید.

 

2.    بعد از انجام این مراحل، دوباره به بخش Settings > SD & Phone Storage بروید و روی گزینه Factory Data Reset کلیک کنید. این کار باعث پاک شدن همه اطلاعات به طور کامل می‌شود و گوشی به وضعیت پیش‌فرض خود بر می‌گردد.

 

3.    باز با همه این مراحل ایمنی، بعضی معتقد هستند برای امنیت صددرصد بهتر است دوباره حافظه گوشی را با فایل‌های معمولی اما سنگین همچون بازی پر کنید. البته توجه داشته باشید که برای دانلود بازی‌ها به سراغ اندروید مارکت نروید! وقتی مطمئن شدید هیچ فضای خالی‌ برای ذخیره در گوشی باقی نمانده است، دوباره گوشی را ریسِت فکتوری کنید تا همه تنظیماتش به پیش‌فرض اولیه خود برگردند.

 

4.    توجه داشته باشید که اگر قبلا گوشی را root یا به اصطلاح هک کرده‌اید، نمی‌توانید رام‌هایی که روی گوشی اجرا می‌شود را حذف کنید. برای این کار باید از برنامه‌های جانبی - به طور مثال Motorola's RSD Lite برای گوشی‌های موتورولا - استفاده کنید.

 

5.    اگر هم نخواهید روت آن را از بین ببرید، می‌توانید آن را همان‌طور بفروشید. کاربران زیادی هستند که دوست دارند گوشی‌های روت شده خریداری کنند تا زحمت روت کردن آن از دوششان ساقط شود.

 

توصیه ما به دارندگان اسمارت‌فون‌هایی همچون اپل و اندرویدی‌ها، حفظ امنیت اطلاعات گوشی و جلوگیری از سوءاستفاده هکرهاست. هرگز فراموش نکنید پیش از فروش گوشی آن را به فرمت اولیه‌اش – خالی از هر نوع دیتا – برگردانید.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2014-02-08 19:19

افزودن دیدگاه جدید