کد مطلب: 

12404

تلفن همراه اسلحه زنان هندی می‌شود

هندوستان را روزی میلیونر زاغه نشین در صدر اخبار قرار می‌دهد و زمانی هم خبرهایی ناخوشایند از خشونت علیه زنان این کشور؛ خبری درباره تجاوز گروهی به زنی در یک اتوبوس خصوصی در سال 2012 که بازتابی جهانی داشت و از همان زمان کمپین‌های مختلف در تلاش هستند تا راهکاری برای محافظت از زنان درمقابل چنین خشونت‌هایی بیابند.

به گزارش سیتنا و به نوشته ایران، این فعالان از تکنولوژی نیز دور نمانده‌اند و تلاش دارند تا برای رسیدن به مقصود خود، کم و بیش از فناوری‌های نوین استفاده کنند.

یکی از کسانی که به تازگی فعالیت‌های فراوانی برای مقابله با پدیده روزافزون خشونت علیه زنان هندوستان انجام داده، «Mary Kom» مری کوم مدال آور المپیک در رشته بوکس بانوان است که این بار سراغ تکنولوژی رفته است تا از این طریق، دفاع شخصی را به زنان آموزش دهد. البته وی در این میان تنها نیست و او را شرکت تلفن همراه «وودافون» یاری خواهد کرد. این شرکت در قالب بخشی از برنامه جهانی خود یعنی «Firsts» به مردم سراسر جهان کمک می‌کند تا با استفاده از تکنولوژی به آرزوهایی که درنتیجه آن، جمع زیادی از مردم سود می‌برند برسند ولی این کار نباید پیش از این در جایی انجام شده باشد.

مری کوم نیز برای تحقق آرزویش یعنی مقابله زنان هندی با خشونت از خدمات این شرکت بهره می‌گیرد. وی که تنها ورزشکاری محسوب می‌شود که در هر 6 مسابقه جهانی بوکس، مدال آورده و از این تعداد 5 مدال وی طلا بوده است، ‌به مبارزه عادت دارد ولی حالا به نوع متفاوتی از مبارزه روی آورده است. در این مبارزه، وی از تلفن‌های هوشمند و اپلیکیشن‌های آن کمک می‌گیرد تا زنان بتوانند بدون داشتن همراه، با خاطری آسوده در خیابان‌های شهر و روستاهای هندوستان راه بروند.

اپلیکیشن انحصاری مری کوم نیز درست مانند سایر اپ‌های ورزشی و تمرینی، برای هر تکنیک ویدئوهایی جداگانه دارد و می‌تواند گام به گام با کاربر ارتباط برقرار کند و دفاع شخصی را به وی آموزش دهد. در این اپ، نکاتی به زنان یادآوری شده و آنها تکنیک‌ها را از ساده به پیچیده آموزش می‌بینند تا بتوانند در مواقع اضطراری از خود دفاع کنند.

بخشی از آموزش‌های این اپ به حرکات تکنیکی دست و پا برای دفاع شخصی همچون ضربات مشت تکنیکی مربوط می‌شود و در بخش دیگر هشدارهایی به کاربر داده می‌شود تا بتواند در همه شرایط از خود مراقبت کند. مری کوم این اپ را کاملاً رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهد و البته کسانی هم که از گوشی‌های معمولی استفاده می‌کنند و میانه چندانی با گوشی‌های هوشمند ندارند را نیز از قلم نینداخته است. به این ترتیب کسانی هم که امکان دریافت تصاویر ویدیویی از طریق گوشی را ندارند می‌توانند با استفاده از نسخه متنی و سرویس پیامک رایگان به این آموزش‌ها دست پیدا کنند. طبق برنامه‌ریزی‌های این ورزشکار و شرکت وودافون، این اپ در آینده‌ای نزدیک در دسترس زنان هندوستان و در گام بعدی سراسر جهان قرار خواهد گرفت.

این ورزشکار در گامی دیگر شماره تلفن‌هایی ویژه را به عنوان یک خط کمک‌رسانی فعال کرده است تا به زنانی که مورد حمله قرار گرفته‌اند ولی به هردلیل از افشای آن و حرف زدن درباره این اتفاق خودداری می‌کنند خدمات مشاوره‌ای ارائه شود.

مری کوم همچنین قرار است با همکاری شرکت وودافون نخستین باشگاه ورزش‌های رزمی و دفاع شخصی زنان را در هندوستان پایه‌ریزی کند که البته این ورزشگاه سیار است و به همه شهر و روستاهای این کشور سر می‌زند. این، فرصتی مناسب برای پیوند تکنولوژی و زندگی روزمره مردم در جامعه‌ای است که میزان جرم و خشونت علیه زنان روز به روز در حال گسترش است.
انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2014-01-22 19:55

افزودن دیدگاه جدید