کد مطلب: 

12133

وزیر ارتباطات در شبکه‎های اجتماعی: در حد همین چندماهی که آمده‎ایم انتقاد کنید/ سیاست دولت یازدهم در خصوص فیلترینگ متفاوت با دولت قبل است/ فیلتر وی‎چت به دلیل مسائل اقتصادی را تایید نمی‎کنم

وزیر ارتباطات در شبکه‎های اجتماعی: در حد همین چندماهی که آمده‎ایم انتقاد کنید/ سیاست دولت یازدهم در خصوص فیلترینگ متفاوت با دولت قبل است/ فیلتر وی‎چت به دلیل مسائل اقتصادی را تایید نمی‎کنم

وزیر ارتباطات در پاسخ به کامنت کاربران شبکه‎های اجتماعی داخلی در مورد فیلترینگ، نوشت: "امیدوارم سیاست فیلترینگ را مقداری به آن چارچوب دهیم که فقط بخش هایی که از نظر اخلاقی نامناسب است و مورد خاص مردم وخانواده های عزیز هست در آن کمیته فیلتر شود و بقیه مواردی که از نظر علمی مورد استفاده کاربران قرار می گیرد را به گونه ای بتوانیم آزاد کنیم".

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سیتنا (CITNA.IR)، دکتر محمود واعظی که چندی است به صورت آنلاین و دو هفته یکبار در شبکه‎های اجتماعی داخلی با کاربران به بحث و تبادل نظر می‎پردازد، امروز صبح نیز دقایقی گذشته از ساعت 11 صبح به جمع کاربران شبکه‎های اجتماعی داخلی پیوست و به سوالات آنان پاسخ داد.

 

واعظی در ابتدا نوشت: "طی دو هفته گذشته چند جلسه برای بودجه وزارتخانه داشته ایم که به مجلس رفته و امیدواریم بتوانیم بودجه ای بگیریم تا بخشی از مشکلات مردم را بتوانیم برطرف کنیم".

 

وی سپس چنین ادامه داد: "یکی دیگر اقدامات طی دو هفته گذشته تشکیل شورای عالی فضای مجازی است که در آن شبکه ملی اطلاعات به تصویب رسیده است و بالاترین شورا در کشور در ارتباط با فناوری اطلاعات می باشد و سران سه قوه عضو این شورا هستند که این شورا به ریاست رییس جمهور تشکیل می شود و تصمیم بر این شد زیربنای شبکه ملی اطلاعات توسط این وزارتخانه و اجرای آن با قوت انجام شود.
نکته دیگر شورای عالی فناوری است که برای سال ها تعطیل شده بود. آقای رییس جمهور مهندس جهانگرد را به عنوان دبیر این شورا تعیین کردند و اولین جلسه آن روز سه شنبه به ریاست جهانگیری معاون اول رییس جمهور تشکیل شد".

 

 وزیر ارتباطات در خصوص کاهش تعرفه‎ی اینترنت نیز نوشت: "برای کاهش تعرفه اینترنت برای کاربران جلساتی انجام شده است که امیدواریم این جلسات زودتر به نتیجه برسد. برای کاهش پرداخت های مردمی که از اینترنت استفاده می کنند مصمم هستم".

 

وی در ادامه در پاسخ به کاربران خاطرنشان کرد: "با توجه به اینکه مسئول کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه هستم جلساتی داشتیم و امروز هم جلسه ای با تمامی معاونین وزاتخانه ها داریم که آماده می شویم تا بتوانیم کمیسیون مشترک خوبی را داشته باشیم (که 2 سال به تاخیر اتفاده است.)
آقای اردوغان نیمه اول ماه بهمن به تهران می آیند و کمیسیون مشترک تشکیل خواهد شد و روز دوشنبه سفری به ترکیه برای فراهم آوردن مقدمات کارها خواهم داشت".

 

واعظی در مورد متقاضات درخواست ملاقات با وی نیز تاکید کرد: "دوستانی که درخواست ملاقات دارند و یا مشکلات شخصی خود را مطرح کرده اند می توانند به صورت مکتوب به روابط عمومی وزارتخانه اعلام کنند. وزارت ارتباطات جلسات ملاقات با وزیر را به صورت ماهانه دارد که می توانید از طریق روابط عمومی وزارتخانه اقدام کنید".

 

به گزارش سیتنا، واعظی در ادامه و در پاسخ به کامنت‎های سایر کاربران نوشت: "در ارتباط با سرعت اینترنت کامنت های بسیاری داشته ام. اول اینکه ما یک وزارتخانه ای هستیم که هرچه بستر فنی‎مان را بیشتر آماده کنیم می توانیم سرعت را بالا ببریم؛ چرا که سرعت اینترنت با دستور بالا نمی رود. خواهش من این است که ما را درک کنید و در حد همین چندماهی که آمده ایم انتقاداتی به من کنید.
روز اولی که امدم قول دادم طی 100 روز 40 گیگا بیت بر ثانیه اضافه می کنم و تا عید به پهنای باند اضافه می کنم و روی حرف خود هستم. یک فرصت 2 ساله به من بدهید تا این مشکلات برطرف شود.
سیاست شیرینگ را که از هفته گذشته در حال اجرا داریم امیدواریم بسیاری از مشکلات را برطرف کند. می دانم برای نسبت 1 به 8 شرکت های اینترنتی مقاومت خواهند کرد اما سعی می کنیم این کار انجام شود".

 

وی در ادامه نوشت: "در رابطه با فیلترینگ سیاست های دولت یازدهم متفاوت با سیاست های دولت قبل است. می دانید که این دولت در کمیته تعیین مصادیق 6 عضو دارد. بنده و آقای جنتی هماهنگی هایی داشتیم و قرارمان بر این است که بین 6 وزارتخانه سیاست هایمان را هماهنگ کنیم و یک جلسه ای داشته باشیم در کمیته تعیین مصادیق و سیاست های جدید از انجا مورد بحث قرار گیرد.
امیدوارم سیاست فیلترینگ را مقداری به آن چارچوب دهیم که فقط بخش هایی که از نظر اخلاقی نامناسب است و مورد خاص مردم وخانواده های عزیز هست در آن کمیته فیلتر شود و بقیه مواردی که از نظر علمی مورد استفاده کاربران قرار می گیرد را به گونه ای بتوانیم آزاد کنیم.
حتی چند تا از سایت های فیلترشده را بررسی کردیم. بنای ما براین است که این سایت ها را به کمیته تعیین مصادیق پیشنهاد کنیم که رفع فیلتر شوند. در ارتباط با ویچت پیشنهاد دادیم که
بخش مشکل دار آن فیلتر شود و مجددا مردم بتوانند از آن استفاده کنند".

 

وی در ادامه نوشت: "چند سئوال راجع به سیاست های وزارتخانه درباره استفاده از فناوری های روز دنیا شده است. بنای ما بر این است که زیرساخت ای سی تی کشور را بر اساس جدیدترین فناوری دنیا گسترش دهیم. آنچه که در ایران تولید نمی شود را از کشورهایی که در زمینه آی سی تی تجهیزات مدرنی دارند و می توانند سیستم را با کیفیت بالا پیش برد از آن استفاده می کنیم".

 

واعظی همچنین در ادامه نوشت: سئوالاتی درباره سیاست های وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات برای تولید داخل شده است. سیاست جدی ما این است که به پژوهش و تولید در ایران بها دهیم برای همین حمایت کردیم از تولیدات داخلی و قطعا هر تجهیزاتی که در ایران تولید می شود جلوی واردات مشابه خارجی آن را می گیریم و به تمام شرکت های آی سی تی توصیه به استفاده از آن می کنیم.
ما استعدادهای زیادی داریم. برای اینکه بتوانیم وضعیت تحقیق و تولید در زمینه سخت افزار و بویژه زمینه نرم افزار را از این وضعیتی که داریم به سرعت ارتقا دهیم در بودجه سال آینده امان یک رقم بالایی را در نظر گرفته ایم برای حمایت از شرکت های دانش بنیان و فارغ التحصیلان دانشگاهی در زمینه آی تی و مخابرات و الکترونیک و کامپیوتر که از آنها حمایت می کنیم تا به تولید داخلی بیشتر بها داده شود".

 

وزیر ارتباطات ادامه داد: "سئوالاتی هم درباره حمایت از بخش خصوصی شده است چندین بار اعلام کرده ام که در وزات ارتباطات بنای تصدی گری نداریم و فکر می کنیم که زمانی آی سی تی کشور رونق می گیرد و سرویس دهی به مردم بهتر می شود که هیچ چیزی انحصاری نباشد بویژه در انحصار دولت. دوم اینکه اپراتورهای مختلف خصوصی افزایش پیدا کنند و از نظر کیفیت و کاهش تعرفه با هم رقابت کنند و نقش وزارت ارتباطات این است که بستری فراهم کنند برای بخش خصوصی و زیرساخت ها را آماده کند و در اختیار بخش خصوصی قرار دهد و حمایت کند از بخش خصوصی برای اینکه در بخش آی سی تی کشور به طور جدی فعال شود در یک کلام سیاست ما حمایت جدی از بخش خصوصی است بویژه آن بخشی که در بالا بردن کیفیت و کاهش تعرفه فعال هستند".

 

واعظی در بخشی دیگر از پاسخ به سوالات کاربران نوشت: "سئوالاتی درباره این شده که آنهایی به دنبال فیلتر وی چت بوده اند که درآمد آنها کمتر شده است و نام اپراتور اول ودوم را می برند. ما شدیدا مخالف هستیم که برای مسائل اقتصادی بخواهند شبکه ای را فیلتر کنند و هیچ علائمی ندارم تاکنون که این مسئله را تایید کند که به دلیل مسائل اقتصادی وی چت فیلتر شده است و اصولا با این کار مخالف هستیم.
در آینده بسیاری از تماس ها بر روی همین بستر برقرار می شود و در دنیا چنین نیست که همه چیز از طریق مخابرات انجام شود بلکه در بستر اینترنت است که ارتباطات را فراهم می کند لذا ما نمی توانیم در ایران در برابر پیشرفت علم مقاومت کنیم".

واعظی در پایان خاطرنشان کرد: "یکی از دلایلی که به دنبال افزایش پهنای باند بودیم این است که همه ارتباطات چه در ایران و چه در خارج از همین بستر استفاده شود به همین دلیل نمی توانم تایید کنم که از نظر فنی فیلتر وی چت علت اقتصادی داشته است".

انتهای پیام

گزارش از "مونا ارشادی فر"

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2014-01-11 10:13

افزودن دیدگاه جدید