کد مطلب: 

12015
کاربرد پول الکترونیکی در کشور جان تازه‌ای گرفته است
کاربرد پول الکترونیکی در کشور جان تازه‌ای گرفته است

رئیس کل بانک مرکزی، گفت: همراهی و همکاری بانک‌ها رشد کمی و کیفی خدمات بانکی را فراهم کرده است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال ۲۰ میلیارد تراکنش در شبکه‌های برخط بانکی مدیریت شود.

 

به گزارش سیتنا به نقل از ستاد اطلاع رسانی سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، ولی‌الله سیف در سومین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، با اشاره به روند افزایشی حجم تراکنش‌ها در شبکه‌های بانکی افزود: نظام بانکی ناگزیر از مدیریت بهتر ترافیک شبکه‌هاست.

وی گفت: البته بخش قابل توجهی از خدمات تراکنش مانند خدمات برداشت مستقیم را می‌توان به صورت برون‌سپاری مدیریت کرد.

 

سیف با اشاره به یکساله شدن شبکه واحد پرداخت کارتی کشور (شاپرک)، افزود: این طرح با زمان بندی فشرده و با موفقیت اجرایی شده است زیرا خلق پول از محل تسویه آنی و استانداردسازی و ایمن سازی شبکه پرداخت، دو دغدغه اصلی ما بود و البته در مرحله بعدی شاهد ساماندهی وضع تعدد پایانه‌ها و پایان اتلاف منابع کشور در این زمینه خواهیم بود.

 

وی گفت: همچنین سامانه اعتبارات اسنادی ریالی نخستین سامانه‌ای است که به صورت سیستمی در این زیرساخت عملیاتی شده است، البته تکمیل زیرساخت های تسویه و پرداخت در مراحل بعدی قرار دارد.

 

رئیس کل بانک مرکزی افزود: هم اکنون کاربرد پول الکترونیکی در کشور جان تازه‌ای گرفته است و کیف پول الکترونیکی، زیر ساخت لازم را برای پوشش پرداخت‌های خُرد فراهم کرده است.

 

سیف گفت: امنیت در بانکداری الکترونیک با توجه به اهمیت حیاتی آن باید در تک تک فعالیت ها و طرح ها مدنظر باشد و در این باره مرکز کنترل امنیت شبکه، ساختار مدیریتی لازم را برای امنیت در نظام بانکی فراهم می‌کند.

 

وی ادامه داد: در آینده نزدیک باید بانک در دسترس مشتری در همه جا باشد.

 

رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به اجرایی شدن توافقات ارزی ژنو از ۲۰ ژانویه، گفت: بعد از این تاریخ شاهد گشایش‌های قابل توجه و ثبات در بازار ارز کشور خواهیم بود.

 

ولی‌الله سیف در حاشیه همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت در خصوص تأثیر مذاکرات ژنو بر مبادلات خارجی ایران اظهار داشت: از 20 ژانویه به بعد این توافق عملیاتی می‌شود بنابراین گشایش‌های بعد از این زمان خواهد بود.

 

سیف با اشاره به حضور دو دهه‌ای فناوری در بانکداری اظهار داشت: باید اختلاف را در عملکرد بهینه و آنچه در نظام بانکی می‌گذرد بررسی کنیم و شکاف های موجود برطرف شود.

 

رئیس کل بانک مرکزی افزود: بانک مرکزی با توجه به این مهم، طرح نقشه راه 1400 نظام بانکی را در حوزه فناوری و زیرساخت های بانکی در دستور کار دارد که چند ویژگی راهبردی دارد.

 

وی گفت: از جمله ویژگی‌های راهبردی این طرح مدنظر قرار گرفتن همه ابعاد فناوری با در نظر گرفتن اثر آن بر کسب و کار بانکی و استانداردسازی جهانی و همچنین به روز بودن طرح نقشه راه پس از بحران مالی 2008 میلادی در وضع مطلوب کسب و کار است.

 

سیف افزود: این نقشه راه تصویری از وضع موجود و مطلوب بانکداری و بانک مرکزی را ارائه می‌کند و مسیر نیل به راه مطلوب را روشن می‌سازد.

 

وی سیاست‌های پولی، نظارت بانکی و نظام‌های پرداخت و تسویه را سه وظیفه اصلی در مباحث نوین بانکداری بانک مرکزی عنوان کرد و گفت: بر این اساس بانک مرکزی به بانکداری الکترونیکی به عنوان یکی از وظایف اساسی خود توجه ویژه دارد.

 

رئیس بانک مرکزی تأکید کرد: با کاهش منطقی نرخ ارز موافقیم و امیدواریم در آینده با مشاهده علایم رشد اقتصادی بتوانیم تقویت پول ملی و افزایش قدرت خرید ریال را شاهد باشیم.

 

وی ادامه داد: بازار ارز در روزهای آینده از ثبات بیشتری برخوردار خواهد بود به طوری که حتی می‌توان انتظار کاهش نرخ ارز را داشت.

 

وی در خصوص زمینه‌های مناسب سرمایه‌گذاری در اقتصاد گفت: بازار سرمایه جهت خوبی پیدا کرده و می‌توان از آن برای سرمایه‌گذاری استفاده کرد؛ توصیه می‌کنیم از فعالیت‌هایی که برای اقتصاد مضر است استفاده نکنند تا حباب در بازار ایجاد نشود.

 

وی با اشاره به هدف‌گذاری رشد نقدینگی در سال جاری گفت: پیش‌بینی می‌کنیم رشد حجم نقدینگی در سال جاری به 23 درصد برسد و هم اکنون حجم کل نقدینگی 530 هزار میلیارد تومان است.

 

سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت از امروز 16 دی ماه در مرکز همایش های برج میلاد تهران آغاز شد و طی 2 روز به کار خود ادامه می دهد.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2014-01-06 19:31

افزودن دیدگاه جدید