کد مطلب: 

12009

ناگفته‌های مجری ممنوع‌الکار تلویزیون

یکی از مجریان شناخته‌شده‌ای که در چند سال گذشته ممنوع‌الکار شد؛ «سید جواد یحیوی» است؛ مجری موفق سیما که به‌ناگاه از همه برنامه‌های تلویزیونی حذف شد.

به گزارش سیتنا به نقل از ایسنا، او در واکنش به صحبت‌های روز گذشته دارابی معاون سیما مبنی بر اینکه "در تلویزیون هیچ‌کس ممنوع‌الکار نیست و به نوعی همه جای کار دارند"، به روزنامه شرق گفت: «این رسانه به پرداختن به شایعات عادت کرده است. متاسفانه سازمان صداوسیما تقاضای واقع‌بینانه مخاطبان را نمی‌بیند. گفتن این حرف از معاون صداوسیما نیز درست نیست چون در جشن رمضان امسال برای حضور من در این برنامه حتی مکاتباتی با وزارتخانه‌های دیگر مانند وزارت اطلاعات انجام شد تا مشکل من برطرف شود اما موضوع، در حراست صداوسیما مختومه ماند و آقای کریمیان مدیر گروه اجتماعی شبکه تهران هم پیگیر این نامه‌ها بود. بنابراین آقای دارابی نمی‌تواند بگوید ممنوع‌الکار نداریم چون خودشان در جریان این موضوع بوده‌اند.»

او در مورد رفتار صداوسیما در بحث ممنوع‌الکاری خود عنوان کرد: «قرار بود همایشی در حوزه صنعت برق در سالن همایش‌های صداوسیما برگزار شود که من‌ هم اجرای آن را برعهده داشتم اما یک ساعت قبل از شروع مراسم، حراست صداوسیما به من اعلام کرد که ممنوع‌الکار هستم و جلوی ورود من را به سازمان گرفتند. این در حالی است که از ابتدا قرار بود سالن همایش‌های صداوسیما مستقل عمل کند و اصلا جزئیات همایش صنعت برق در ارتباط با سازمان صداوسیما نبود و سازمان تنها سالن همایش‌های خود را به برگزارکنندگان اجاره داده بود. جلوی اجرای من را به بهانه ممنوع‌الورود بودن به سازمان گرفتند. حتی حراست صداوسیما یک‌ نفر را از قبل برای اجرای برنامه ذخیره نگه داشته بود.»

یحیوی افزود: «محرم سال گذشته در تئاتری در تالار وحدت بازی می‌کردم. وقتی قرار شد تیزرهای تبلیغاتی این کار از تلویزیون پخش شود، تصویر من را از تیزر حذف کردند. یک تیزر تبلیغاتی دیگر نیز در حوزه صنعتی با صدای من تهیه شده بود که به‌ دلیل وجود صدای من سازمان صداوسیما این تیزر را پخش نکرد.»

او با بیان اینکه در روزهای حساس و کلیدی برای سازمان صداوسیما فعالیت کرده است، ادامه داد: «روزی که تنها دو ساعت از مراسم تدفین مادرم می‌گذشت، خودم را به مسابقه تلفنی رساندم تا در اجرای این مسابقه خللی وارد نشود. حتی خبر به‌ دنیا آمدن فرزندم را روی آنتن شنیدم! این رفتار در شرایطی انجام شده است که سازمان صداوسیما حق ندارد در فعالیت‌های حرفه‌ای من در خارج از سازمان دخالت کند. تا به حال هیچ جلسه‌ای برگزار نشده است تا اگر من جرمی مرتکب شده‌ام، تفهیم شود. تا چه زمانی قرار است این ممنوعیت ادامه پیدا کند؟ من این مساله را می‌فهمم که ممکن است هر نهاد و سازمانی یک روزی به دلیل اینکه برخی از همکارانش با آن هماهنگ نیستند، نخواهد با آنها همکاری کند اما باید تعریف مشخصی در این زمینه داشته باشیم که حد و مرزهایی که یک نهاد ممکن است به خاطر آن از همکاری با همکارش صرف‌نظر کند، مشخص باشد.»

یحیوی به تبعات این رفتار اشاره کرد و گفت: «وقتی چنین برخوردی با من یا افراد دیگر می‌شود، گذشته از رفتار غیرحرفه‌ای که صورت گرفته، به اعتبار و حیثیت ما هم لطمه وارد می‌شود. ممکن است مخاطبان خاصی که اخبار را دنبال می‌کنند در جریان باشند که چرا من برنامه اجرا نمی‌کنم اما در ذهن عوام، این‌گونه نیست و فکر می‌کنند من کار غیرحرفه‌ای یا غیراخلاقی مرتکب شده‌ام که مستحق چنین رفتاری هستم.»

او همچنین درباره شرایط حضور دوباره‌اش در صداوسیما گفت: «اگر شرایط دوباره مثبت و خوب باشد باز هم حاضر هستم در این سازمان برنامه داشته باشم.»

شرق همچنین نوشت: «معاون سیما در حالی این صحبت‌ها را مطرح کرده است که برخلاف نظر او، لیست‌ سیاه صداوسیما برای ممنوع‌الکاری و ممنوع‌التصویری هنرمندان و برنامه‌سازان، طولانی‌تر از فهرست مشابه در وزارت‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی است. در شش‌سال گذشته هیچ فیلمی از آثار رخشان بنی‌اعتماد - حتی گیلانه - از هیچ شبکه تلویزیونی‌ای پخش نشده است. بادکنک سفید جعفر پناهی با سفارش شبکه دوم سیما و برای رسانه ملی ساخته شد اما این فیلم سال‌هاست که در فهرست فیلم‌های رسانه ملی قرار ندارد. مجموعه تلویزیونی «زیرتیغ» و «آشپزباشی»؛ دو مجموعه پرطرفدار سال‌های دور تلویزیون بوده و هستند. اما این دو مجموعه به دلیل حضور فاطمه معتمدآریا حتی از شبکه آی‌فیلم نیز به نمایش در نیامده‌اند. این ممنوعیت فقط معطوف به فیلم‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی نیست. بسیاری از تیزرهای تبلیغاتی سینمایی به دلیل حضور بازیگرانی که در لیست سیاه تلویزیون قرار دارند امکان تبلیغات تلویزیونی پیدا نکردند. رضا عطاران و مهران مدیری نیز جزو هنرمندانی هستند که در چند سال گذشته برنامه‌های پربیننده‌ای را برای صداوسیما تهیه‌ و تولید کرده‌اند؛ برنامه‌هایی که هیچ‌کدام در شبکه‌های جانبی‌ای که این‌روزها در کنار هفت شبکه اصلی سیما راه‌اندازی شده و تکرار‌کننده برنامه‌های سال‌های گذشته صداوسیما هستند جایی ندارند. اما این همه‌چیز درباره لیست سیاه رسانه ملی نیست. در چند سال گذشته - به‌ خصوص در چهار سال گذشته - چهره‌های شناخته‌شده‌ای از هنرمندان و برنامه‌سازان که برخی از آنها نیروی رسمی رادیو و تلویزیون ایران بوده‌اند اجازه ورود به جام‌جم را هم پیدا نکرده‌ند و حتی یکی دو نفر از این هنرمندان از میانه برنامه عذرشان خواسته شده است.»

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2014-01-06 18:05

افزودن دیدگاه جدید