کد مطلب: 

11989

فیس بوک رهگیری نانوشته‌های کاربرانش را تکذیب کرد!

فیس بوک رهگیری نانوشته‌های کاربرانش را تکذیب کرد!

هزاران کاربر فیس‌بوک با انتشار نامه‌ای به فیس‌بوک اعتراض کردند. آن‌ها می‌گویند فیس‌بوک مشغول جمع‌آوری آن‌چیز‌هایی‌ است که کاربر می‌نویسد و پیش از انتشار پاک می‌کند. فیس‌بوک این موضوع را رد کرد.

 

به گزارش سرویس وبگردی سیتنا، فیس‌بوک در پاسخ به اعتراضات اخیر تعدادی از کاربران که کمپینی نیز شکل داده‌اند اعلام کرد که نانوشته‌های کاربران را جمع‌آوری نمی‌کند.

 

یک سخنگوی فیس‌بوک در گفت‌وگو با وب‌سایت "مشابل" گفت: «فیس‌بوک محتوایی را که کاربران تصمیم گرفته‌اند تا آن را منتشر نکنند جمع‌آوری یا ره‌گیری نمی‌کند.»

 

هزاران عضو فیس‌بوک اخیرا با تشکیل کمپین اعتراض‌آمیز و انتشار یک نامه سرگشاده آن‌لاین که ۲۷ هزار امضا‌کننده یافت، خواستار آن شدند تا فیس‌بوک از ره‌گیری "افکار منتشرنشده‌"شان دست بکشد.

 

اشاره این گروه از کاربران و پاسخی که فیس‌بوک به آن‌ها داد به آن‌چه دو محقق فیس‌بوک چندی پیش منتشر کردند برمی‌گردد.

 

بر اساس اطلاعاتی که دو تن از کارکنان کمپانی فیس‌بوک در مقاله‌ای منتشر کردند مشخص شد که فیس‌بوک از امکانات فنی‌ای نظیر جی‌میل (سرویس ایمیل کمپانی گوگل) برخوردار است که نوشته‌های کاربر همان لحظه که در حال تایپ آن است٬ و فارغ از انتشار یا کنسل کردن انتشار٬ ذخیره می‌شوند.

 

فیس‌بوک این اقدام را که کاربر چیزی می‌نویسد و از انتشار آن صرف‌نظر می‌کند "خودسانسوری" تلقی کرده و در مقاله‌ای که توسط دو تن از کارکنان‌اش انتشار یافت به آن پرداخت.

 

ساویک داس٬ دانشجوی دکترا و کارآموز بخش نرم‌افزار کمپانی فیس‌بوک٬ و آدام کرامر٬ متخصص داده‌پردازی در فیس‌بوک٬ مقاله‌ای از مطالعات خود را درباره رفتارهای خودسانسورگر پنج میلیون کاربر انگلیسی‌زبان فیس‌بوک منتشر کردند.

 

به گزارش "اسلیت"٬ این تحقیق که فعالیت‌های ۹/ ۳ میلیون کاربر فیس‌بوک را برای یک دوره ۱۷ روزه بررسی کرده، به این نتیجه رسیده که ۷۱ درصد کاربران فیس‌بوک دچار خودسانسوری هستند.

 

اطلاع فیس‌بوک از لینک‌های داخل پیام‌های خصوصی کاربران

 

مایکل مک‌ترنان٬ آغازگر کمپین آن‌لاین اعتراض به فیس‌بوک٬ در گفت‌وگو با "مشابل" اقدام فیس‌بوک برای بررسی رفتارهای این‌چنینی کاربران را صرف‌نظر از اینکه فیس‌بوک نهایتا محتوای منتشرنشده را آرشیو می‌کند یا خیر٬ دچار مشکل خواند.

 

مک‌ترنان می‌‌گوید، این‌که فیس‌بوک تایید می‌کند کاربران چیزهایی را می‌نویسند و از انتشار آن صرف‌نظر می‌کنند و این‌که فیس‌بوک چنین کاری را مشکل تلقی می‌کند از دید او "پرچم قرمزی" است که فیس‌بوک برافراشته است.

 

اعتراض هزاران تن از کاربران فیس‌بوک در حالی صورت می‌گیرد که فیس‌بوک این روزها بر سر موضوع دیگری مجددا مرتبط به حریم شخصی تحت فشار است.

 

از فیس‌بوک شکایت شده‌که آن دسته از پیام‌های خصوصی کاربران را که دربرگیرنده‌ی لینکی به وب‌سایت‌های دیگر است رصد می‌کند تا با اطلاع از محتوای وب‌سایت لینک‌داده‌شده٬ از این اطلاعات برای هوشمند کردن تبلیغات خود استفاده کند.

 

شکایتی در روز ۳۰ دسامبر (۹ دی) علیه فیس‌بوک بر سر این موضوع انجام گرفت. بر اساس این شکایت، فیس‌بوک متهم به کنترل پیام‌های خصوصی کاربران به منظور استفاده از محتوای لینک‌های درون آن برای تنظیم تبلیغات خود است.

 

فیس‌بوک هنوز پاسخی در این زمینه ارایه نکرده اما یکی از سخنگویان این کمپانی در گفت‌وگو با نشریه "بلومبرگ" این اتهامات را ادعاهایی بی‌‌اساس خواند.

 

سخنگوی این کمپانی در گفت‌وگو با وب‌سایت "ریدرایت‌" (ReadWrite) نیز اتهامات را بی‌‌اساس خواند و گفت که فیس‌بوک در دادگاه قویا از خود دفاع خواهد کرد.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2014-01-05 19:42

افزودن دیدگاه جدید