کد مطلب: 

11838

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل با تاکید بر افشاگری‌های اسنودن: به آپارتاید در دنیای آنلاین پایان دهید!

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل با تاکید بر افشاگری‌های اسنودن: به آپارتاید در دنیای آنلاین پایان دهید!

ناوی پیلای٬ کمیسر حقوق بشر سازمان ملل می‌گوید افشاگری‌ها پیرامون جاسوسی گسترده دولت‌ها در حریم خصوصی شهروندان می‌تواند زمینه‌ساز تحولی عظیم در حراست از حریم خصوصی در دنیای آنلاین شود.

 

به گزارش سرویس بین الملل سیتنا به نقل از منابع خبری، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل٬ واکنش جامعه جهانی در برابر اطلاعات افشاشده پیرامون نقض حریم خصوصی شهروندان از طریق جاسوسی گسترده در ارتباطات دیجیتال را با واکنش جهانی به رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی مقایسه کرد.

 

ناوی پیلای می‌گوید می‌توان با آگاهی‌بخشی و اقدام جمعی زمینه یک تحول چشمگیر را فراهم کرد.

 

پیلای که اهل آفریقای جنوبی است این سخنان را در گفت‌وگویی با تیم برنرزلی٬ مخترع وب بیان کرده است. خانم پیلای به تازگی از طرف سازمان ملل مامور شده است که گزارشی را پیرامون حراست از حق حریم خصوصی شهروندان جهان در دنیای مجازی تهیه و ارائه کند.

 

ناوی پیلای که پیش‌تر از قضات دادگاه جرایم بین‌المللی بوده گفته است که در گذشته با موارد متعددی از نقض حقوق بشر روبرو شده٬ از جمله کشتار گسترده در روآندا٬ اما موارد نقض حریم خصوصی را هم به همان اندازه جدی می‌گیرد و برای بهبود وضعیت تلاش می‌کند.

 

تلاش برای پایان دادن به آپارتاید در دنیای آنلاین

 

ناوی پیلای معتقد است براندازی رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی نتیجه همکاری و عزم جامعه جهانی بود و حالا با اقدام جمعی شهروندان جهان علیه نقض حقوق آنها در دنیای آنلاین می‌توان و باید به آپارتاید در دنیای مجازی هم پایان داد.

 

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل می‌گوید با تکیه بر همه تجاربی که در زمینه مقابله با نقض حقوق بشر دارد٬ با تمام توان برای پایان دادن به آپارتاید آنلاین تلاش خواهد کرد.

 

به اعتقاد او افشاگری‌های اسنودن درباره جاسوسی دیجیتال دولت آمریکا نشان داده که این اقدامات می‌تواند پی‌آمدهای جدی برای حقوق بشر داشته باشد و حالا بسیاری از شهروندان درباره زندگی خصوصی خود در دنیای دیجیتال نگرانی‌های جدی دارند.

 

افشاگری‌های ادوارد اسنودن درباره سیستم مخوف جاسوسی دیجیتال آژانس امنیت ملی آمریکا همچون جرقه‌ای بود که آتشی بزرگ در سراسر جهان برافروخت و حالا بسیاری از شهروندان و فعالان حریم خصوصی و حقوق دیجیتال در تلاش‌اند راه‌های کارآمدی برای توانمندسازی کاربران در برابر هجوم دولت‌ها به حریم خصوصی در دنیای آنلاین پیدا کنند.

 

تعمیم حقوق شهروندان در دنیای آفلاین به دنیای آنلاین

 

به گزارش سیتنا به نقل از دویچه وله، مجمع عمومی سازمان ملل هفته گذشته با اکثریت آرا طرحی که از سوی آلمان و برزیل برای حراست از حریم خصوصی در دنیای آنلاین ارائه شده بود را به تصویب رساند. بر اساس این طرح٬ قرار است «همان حقوقی که شهروندان در دنیای آفلاین دارند٬ به دنیای آنلاین هم تعمیم یابد؛ از جمله حق داشتن حریم خصوصی.»

 

بر اساس اطلاعات محرمانه‌ای که اسنودن منتشر کرده، دیلما روسف٬ رئیس‌جمهور برزیل و آنگلا مرکل٬ صدراعظم آلمان٬ از جمله کسانی بودند که هدف جاسوسی‌های گسترده آژانس امنیت ملی آمریکا قرار گرفتند و حالا سخت در تلاش‌اند تا با ایجاد اتحادی بین‌المللی با اقداماتی از این دست مقابله کنند.

 

تیم برنرز لی٬ مخترع وب جهانی هم از جمله کسانی است که در راه تامین آزادی‌ها و حقوق آنلاین پیش‌گام است. به اعتقاد او «برای دیوارهای آنلاین نمی‌توان سرنوشتی متفاوت از سرنوشت دیوار برلین متصور شد٬ و فروپاشی این دیوارها سرنوشت محتوم آنهاست.»

 

سر تیم برنرز لی پیش‌تر هشدار داده بود که اقداماتی نظیر اقدام آژانس امنیت ملی آمریکا «نقض آشکار حقوق شهروندان در خفا است» و آنچه دولت‌هایی نظیر بریتانیا و ایالات متحده انجام داده‌اند مهم‌ترین تهدید در برابر اینترنت است؛ اینترنتی که به گفته او می‌تواند نیرویی عظیم برای ایجاد تغییرات مثبت در سراسر جهان باشد.

انتهای پیام

 

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-12-28 20:42

افزودن دیدگاه جدید