کد مطلب: 

11784

اسنودن: جاسوسی‌ آمریکا فراتر از کتاب 1984 است

ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا موسوم به NSA ، یک پیام تبریک کریسمس خطاب به جهانیان داد و در آن گفت آنچه که سرویس های جاسوسی آمریکا انجام داده اند فراتر ازآن چیزی است که درکتاب ˈ1984ˈ نوشته ˈجرج ارولˈ آمده است.

 

به گزارش سیتنا به نقل از شبکه تلویزیونی یورونیوز روز پنجشنبه بخش هایی از پیام تبریک کریسمس اسنودن را برای مخاطبان خود پخش کرد و گزارش داد:این پیمانکار سابق NSA از محل زندگی اش در مسکو در آستانه سال نو و به مناسبت کریسمس همچون سایر مقامات سیاسی کشورها پیام تبریکی به جهانیان داد.

 

یورونیوز افزود اسنودن با اشاره به کتاب 1984جرج ارول گفت فرضیات نویسنده این کتاب همچون دوربین های مدار بسته ، شبکه های تلویزیونی تحت کنترل دولت های مرکزی، شریک روزگار امروز ملت ها شده است.

 

اسنودن دراین پیام تبریک با اشاره به اینکه مداخله در زندگی خصوصی افراد ، امروز فراتر از این توصیف ها رفته است افزود: نسل های جدید هیچ گاه معنای یک لحظه خصوصی و یا یک اندیشه هدایت نشده را نخواهند فهمید.

 

اسنودن که همچنین کارمند سابق سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) نیز بود سه شنبه گذشته با اشاره به افشاگری های خود درباره جاسوسی های آمریکا گفت:ˈ ماموریتم با موفقیت انجام شدˈ.

وی با ابراز خرسندی و رضایتمندی در افشاگری جاسوسی های سازمان های اطلاعاتی آمریکا در این کشور و در سطح جهانی گفتˈ: در تلاش های افشاگرانه خود به پیروزی دست یافته امˈ.

 

ادوارد اسنودن در اواسط سال 2013 میلادی برای نخستین بار دست به افشای اسناد محرمانه NSA زد، افشای این اسناد از سوی وی بزرگترین درز اطلاعات در تاریخ آمریکا به شمار می رود.

 

اسنودن در20مارس سال جاری به هنگ کنگ گریخت و روزنامه گاردین برای نخستین بار بخشی از اسناد وی را منتشر ساخت.

 

اسنودن که هم اکنون با یک پناهندگی کوتاه مدت در روسیه به سر می برد از برنامه جاسوسی گسترده آمریکا موسوم به ˈپریزمˈ پرده برداشت که حکایت از شنود و ثبت میلیون ها مکالمه تلفنی و ارتباطات اینترنتی شهروندان عادی و مقامات بلندپایه سیاسی سایر کشورها داشت.

 

بنابر اسناد اسنودن، آمریکا نه تنها مکالمات شهروندان خود بلکه مردم و مقامات کشورهای متحد و دوست خود همچون برزیل، مکزیک، فرانسه، آلمان، اسپانیا، ایتالیا و ژاپن را شنود کرده است.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-12-26 14:46

افزودن دیدگاه جدید