کد مطلب: 

11762

سازمان نصر تهران با رد ادعای تولید لپ تاپ در داخل کشور؛ با افزایش تعرفه گمرکی واردات لپ تاپ مخالفیم

سازمان نصر تهران با رد ادعای تولید لپ تاپ در داخل کشور؛ با افزایش تعرفه گمرکی واردات لپ تاپ مخالفیم

کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران مخالفت خود را با هرگونه افزایش تعرفه گمرکی رایانه‌های همراه اعلام کرد.

 

به گزارش خبرنگار سازمان خبری سیتنا (CITNA.IR)، کنفرانس خبری کمیسیون سخت‌افزار صبح امروز با حضور رئیس سازمان و تعدادی از اعضای این کمیسیون متشکل از مدیران بزرگترین شرکت‌های سخت‌افزاری و جمع انبوهی از خبرنگاران حوزه IT برگزار شد.

 

تولید نوت‌بوک توجیه اقتصادی ندارد

در این نشست، حسین غروی، نائب رئیس کمیسیون سخت‌افزار در خصوص تصمیم کمیسیون ماده یک برای  افزایش تعرفه رایانه‌های همراه به بهانه تولید داخلی، گفت:شرکتی ادعا کرده که در کشور، خط تولید نوت بوک و تبلت ایجاد کرده است. کمیسیون سخت‌افزار پس از بررسی‌های کارشناسی خود معتقد است که تولید نوت‌بوک و تبلت در ایران به هیچ عنوان توجیه اقتصادی ندارد و علاوه بر ایجاد انحصار در این بازار، فعالیت اقتصادی واردکنندگان و مصرف‌کنندگان این حوزه را با مشکل جدی روبه‌رو خواهد کرد.

 

غروی با تاکید براینکه افزایش تعرفه گمرکی نوت‌بوک از 4 به 20 درصد، موجب افزایش نجومی قیمت این کالاها در بازار می‌شود، ادامه داد: تجربه ناموفق افزایش تعرفه موبایل طی سالیان گذشته نشان داد که بالابردن تعرفه‌ها، نمی‌تواند حامی تولیدات داخلی باشد.

وی با اشاره به بالارفتن حجم کالاهای قاچاق در اثر افزایش تعرفه‌ گمرکی گفت: افزایش تعرفه گمرکی نوت‌بوک و تبلت نیز قطعا علاوه بر افزایش قیمت، میزان قاچاق را در بازار این کالاها بالا می‌برد که این موضوع درنهایت واردکنندگان قانونی را محدودتر از گذشته خواهد کرد.

 

غروی ادامه داد: همچنان این پرسش مطرح است که چرا کمیسیون ماده یک با وجود آسیب‌های ناشی از تجربه افزایش تعرفه همچنان باید در مورد بازار نوت‌بوک نیز چنین :.7-شتباهی را تکرار کند.

 

نماینده سازمان در کمیسیون ماده یک حضور یابد

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، با اشاره به درخواست این سازمان برای حضورنماینده خود در کمیسیون ماده یک، گفت: معتقدیم کمیسیون ماده یک برای تصمیم‌گیری در خصوص تعرفه‌های گمرکی حوزه IT حتما نیازمند نظرات کارشناسی و تخصصی سازمان نصر است.  مطالبه ما این است که نماینده سازمان در تصویب  تعرفه‌های IT کمیسیون ماده یک حضور داشته باشد.

 

آزاده داننده افزود: این موضوع در دولت جدید مطالبه دائمی ماست و  تلاش می‌کنیم تا از طریق دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت، بتوانیم این توافق را حاصل کنیم.

 

داننده درباره چالش افزایش تعرفه در حمایت از برند داخلی، گفت: صنعت خودرو به عنوان صنعت ملی ما، نمونه بارز حمایت همه جانبه از برند ایر%:.7-D9ی است.قطعا انحصار در حوزه خودرو تنها  با حمایت‌های صورت گرفته امکان پذیر بوده است اما این برند ایرانی، هم‌اکنون هیچ توان رقابتی با خارجی‌ها ندارد و قطعا اگر تعرفه را آزاد کنند، خودروی داخلی از گردونه رقابت خارج می‌شود.

 

به گفته وی، بالابردن غیرمنطقی تعرفه‌های گمرکی به بهانه حمایت از تولید کالاهای IT، قطعا موجب قربانی شدن کیفیت خواهد شد.

 

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران عنوان کرد: اگر کمیسیون ماده یک به دنبال حمایت از تولیدات داخلی است قطعا باید از شیوه‌های دیگر بهره‌ گیرد، نه اینکه با افزایش تعرفه وارداتی  و گران کردن کالاها، مصرف‌کنندگان را متضرر کند.

 

شبه تولید خیانت است

در این نشست خبری، فرخ امیری، عضو کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، با اشاره به آسیب‌شناسی تولید کالاهای IT در کشور گفت: ما به عنوان یکی از تولیدکنندگان IT، سال‌ها روی این موضوع تحقیق کردیم و نتیجه گرفتیم که تولید نوت‌بوک نیز مانند باقی تجهیزات فناوری در این حوزه واقعا امکان پذیر نیست.

 

امیری با اشاره به تجربه ناموفق تولید موبایل در کشور و دلایل این شکست ادامه داد:  درخصوص تولید موبایل و ALL IN ONE با وجود تمام حمایت‌های وزارت صنعت، حتی با تعرفه گمرکی 60 درصد هم نتوانستیم با واردات قاچاق رقابت کنیم ؛ چراکه چرخه زمان تولید در کشور طولانی است و این موضوع به هیچ عنوان با سرعت تکنولوژی، حجم کالای قاچاق و قیمت بالای قطعات امکان پذیر نیست.

 

عضو کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با اشاره به اینکه افزایش تعرفه‌های گمرکی اجحاف در حق مصرف‌کنندگان است، افزود: تولید کار مقدسی است و ما از تولید حمایت می کنیم مشروط براینکه بتوان منطقی از تولید حمایت کرد . قطعا افزایش تعرفه و ایجاد محدودیت در حوزه واردات تنها اجحاف در حق مصرف‌کنندگان است.

 

تولید واقعی در حوزه نوت‌بوک وجود ندارد

در ادامه این نشست خبری، علیرضا پورنقشبند، عضو کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، با اشاره به اینکه تولید داخلی محصولات IT در کشور به معنای واقعی وجود ندارد، گفت: به بهانه تولید داخلی، تعرفه گمرکی رایانه‌های یکپارچه (ALL IN ONE) به 60 درصد ارتقا پیدا کرد؛ درصورتی که معنای تولید این رایانه‌ها، تنها مونتاژ قطعات در داخل کشور است.

 

پورنقشبند ادامه داد: اگر هم اکنون جای خالی انواع کامپیوترهای یکپارچه در ادارات و سازمان‌ها احساس می‌شود این موضوع تنها به دلیل تعرفه بالای گمرکی است و شبه تولید داخلی هم هیچ گاه نتوانسته نیاز در این حوزه را تامین کند.

 

او با تاکید براینکه واردکنندگان حوزه IT همچنان درگیر قوانین و مقررات دست‌و پاگیر هستند، گفت: در شرایطی که واردکنندگان نوت‌بوک همچنان متضرر می‌شوند افزایش تعرفه این کالا باعث کاهش واردات قانونی آنها خواهد شد و واردکنندگان قانونی بیشتر از گذشته محدود خواهند شد.

 

وی با انتقاد از رویکرد داخلی برخی شرکت‌ها که ادعای تولید رایانه‌ در کشور دارند، ادامه داد: بزرگ‌ترین شرکت‌های IT در جهان، تولید نوت‌بوک را به دلیل نداشتن صرفه اقتصادی و سرعت تکنولوژی رها کرده‌اند و در حال حاضر این انحصار در دست شرکت‌های چینی با تیراژهای میلیونی در تولید است؛ پس چطور ممکن است که ما در ایران بتوانیم ادعای تولید لپ‌تاپ داشته باشیم.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-12-25 14:44

افزودن دیدگاه جدید