کد مطلب: 

11361

رئیس رگولاتوری: شرایط رقابت و مبارزه با انحصار در فضای کسب و کار را بهبود می‎بخشیم

رئیس رگولاتوری: شرایط رقابت و مبارزه با انحصار در فضای کسب و کار را بهبود می‎بخشیم

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، تاکید کرد: بر آنیم با اتخاذ راهکارهایی برای افزایش بهره‌وری منابع محدود، پیاده‌سازی مکانیزم‌های تشویقی، بهبود شرایط رقابت و مبارزه با انحصار در فضای کسب و کار و انجام وظایف حاکمیتی برای توسعه‌ی بخش در جهت انجام هرچه بهتر وظایف اصلی نهاد رگولاتوری گام‌های بلندی برداریم.

 

به گزارش سیتنا (CITNA.IR)، متن کامل پیام دکتر "علی اصغر عمیدیان" به مناسبت دهمین سالروز تاسیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به شرح ذیل است:

 

"نوزدهم آذرماه سالروز تأسیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی مقارن شده است با هفتم ماه صفر و میلاد با سعادت هفتمین فخر عالم امکان، باب الحوائج، حضرت موسی بن جعفر(ع)، امامی که اسوه صبر و تقوا است. باشد که به برکت این همزمانی، سعادت پیروی راستین آن امام همام نصیب همه ما باشد. ان شاء الله.

ده سال از تآسیس نهاد رگولاتوری حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ایران می‌گذرد و اکنون که در آستانه ورود به دهه دوم هستیم این نهاد دوران شکل‌گیری خود را سپری کرده و اکنون باید برای ورود به مرحله‌ی اعتلای سازمانی مهیا شود. ورود به دهه‌ی دوم فعالیت و آغاز دوره‌ی بلوغ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در شرایطی است که بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال تجربه‌ی تغییر و تحولات عظیمی است.

 

این تحولات از به‌کارگیری شبکه‌های باندپهن که همگرایی رسانه، اینترنت و خدمات ارتباطی را تسهیل می‌کنند، ورود بازیگران جدید به بازار، توسعه شتابان دستگاه‌های هوشمند و تقاضای روزافزون مصرف‌کنندگان برای دسترسی دائمی و فوری در هر زمان و هر مکان به خدمات حوزه ICT، نشأت گرفته است.  

 

همراه با افزایش چشم‌گیر جریان اطلاعات و گسترش سریع خدمات و برنامه‌های کاربردی، افزایش روزافزون پیچیدگی‌ بازارهای جهانی فاوا، نقش و تعهدات سنتی رگولاتورها را به چالش می‌کشد. این شرایط یک دیدگاه نوین به مقوله‌ی تنظیم مقررات را طلب می‌کند.  

 

ما برای مواجهه با شرایط جدید، بازسازی و ارتقای اقتدار حاکمیت در بخش و ایفای مناسب نقش پدرانه‌ی سازمان، باید آماده شویم. این آمادگی شامل نوین‌سازی ساختار سازمان، تربیت و به کارگیری نیروی متخصص، تدوین یک برنامه‌ی راهبردی و ترسیم یک نقشه‌ی راه، تدوین قانون جامع رگولاتوری کشور و حرکت تکاملی به سوی رگولاتوری همگرا و تبدیل شدن به یک سازمان کاملاً الکترونیکی است.

 

و حال بر آنیم با اتخاذ راهکارهایی برای افزایش بهره‌وری منابع محدود، پیاده‌سازی مکانیزم‌های تشویقی، بهبود شرایط رقابت و مبارزه با انحصار در فضای کسب و کار و انجام وظایف حاکمیتی برای توسعه‌ی بخش در جهت انجام هرچه بهتر وظایف اصلی نهاد رگولاتوری - که ایجاد شرایط مساوی و منصفانه برای فعالیت کلیه فعالان بخش و دسترسی آسان و مقرون به صرفه‌ی آحاد مردم به خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات است - گام‌های بلندی برداریم.

 

در دهه‌ اول که مصادف بود با تحقق اصل 44 قانون اساسی و ورود بخش خصوصی در حوزه ICT، عرصه‌های نوینی از فعالیت برای فعالان عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور رقم خورد.  

 

در طول ده سالی که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، هدایت حوزه استراتژیک ارتباطات و فناوری اطلاعات را به عهده داشته، تلاش کرده است تا با ایجاد فضای رقابتی سالم در بین فعالان این بخش و جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی، سبب توسعه ICT در کشور باشد.

 

در دهه ای که گذشت صدور پروانه اپراتورهای اول، دوم و سوم تلفن‌همراه از سوی رگولاتوری، زمینه ارائه خدمات مطلوب و با کیفیت را به مردم، به عنوان اصلی‌ترین ذینفع این نهاد حاکمیتی در عرصه ارتباطات فراهم کرد. همچنین دستاوردهایی همچون ثبت هزاران ایستگاه مرزی در ITU در راستای برقراری امنیت فضای فرکانسی کشور، نقش آفرینی در مجامع بین المللی برای دفاع از منافع ملی، اعطای پروانه شبکه علمی کشور، تهیه و امضای تفاهم‌نامه پایش و کنترل سرویس های ارتباطی و فناوری اطلاعات با هشت دستگاه حاکمیتی و انجام اولین طرح کشوری پایش، بازنگری در ضوابط و نحوه توزیع اینترنت، مبادله تفاهم‌نامه همکاری‌های عملیاتی با سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و تدوین دهها استاندارد پستی، مخابراتی و فناوری اطلاعات، صدور پروانه فعالیت اپراتور چهارم و ... مصداق‌هائی است از نتایج تلاش‌هائی که کارکنان رگولاتوری به پشتوانه دانش و تجربه‌شان رقم زدند.

 

در پایان همراه با گرامیداشت سالروز تاسیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، از حمایت‌های بی‌دریغ و همه‌ جانبه ی جناب آقای دکتر واعظی وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات و نیز مدیران و همکاران صدیق و تلاشگر خود که با به کارگیری دانش و تجربه و نگاهی متفکرانه و دوراندیشانه به آینده رشد و بالندگی  خانواده بزرگ ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور را موجب شده‌اند، قدردانی نموده و توفیق روزافزون آنان را از خداوند بزرگ خواهانم.

امید است همراه با تغییرات جدید در عرصه‌های مختلف، پشتیبانی مؤثر مقام عالی وزارت و کوشش‌های مجدانه‌ی همکاران سازمان، دهه‌ی دوم فعالیت نهاد رگولاتوری، دورانی سرشار از موفقیت، پربار و همراه با پیشرفت‌های شگرف برای بخش حیاتی و مهم ارتباطات و فناوری اطلاعات باشد".

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-12-10 07:59

افزودن دیدگاه جدید