کد مطلب: 

11282
کامنت‎های جالب ایرانیان در صفحه‎ی فیس بوک مسی

در چندسال گذشته هر وقت سایت‌های بین المللی اقدام به نظرسنجی یا رای‌گیری درباره مسائل ورزشی کردند که در آن یک نماینده از ایران هم حضور داشت، ورزش‌دوستان ایرانی با هجوم خود به سایت مربوط، ورزشکار ایرانی را انتخاب می‌کردند.

به گزارش سیتنا به نقل از ایسنا ، شاید نخستین بار این اقدام در انتخاب حسین رضازاده به عنوان قوی‌ترین وزنه‌بردار جهان صورت گرفت. در سال‌هایی که قهرمان اردبیلی هنوز وزنه می‌زد سایت جهانی فدراسیون وزنه‌برداری اقدام به نظرسنجی کرده بود تا قوی‌ترین را انتخاب کند. در آن زمان هنوز اینترنت مثل الان بین ایرانی‌ها جا نیفتاده بود اما همه با اطلاع‌رسانی به یکدیگر و حرکت گروهی کاری کردند که هجوم زیادی به سایت فدراسیون جهانی انجام شود و در نتیجه انتخابات مخدوش شد.

در سال‌های بعد هم این اتفاق تکرار شد و سایت فدراسیون بین‌المللی آمار و ارقام فوتبال اقدام به نظرسنجی برای انتخاب محبوبترین بازیکن جهان کرد. یک بار مهدوی‌کیا و یک بار هم علی کریمی و فرهاد مجیدی در جمع محبوبترین بازیکنان جهان قرار گرفتند تا حمایت دسته‌جمعی ایرانی‌ها اینجا هم بر واقعیت‌ها چیره شود. نظرسنجی‌ای ‌که مثلا مسی در آن بین 5 بازیکن برتر هم نبود اما با لطف رای ایرانی‌ها نتیجه طور دیگری رقم خورد.

یادمان نرفته در نخستین سالی که فدراسیون وزنه‌برداری اقدام به نظرسنجی کرده بود به خاطر هجوم بیش از حد کاربران ایرانی، سایت این فدراسیون دچار مشکل و برای یکی، دو روز کاملا قطع شد. اما این اتفاق‌ها برای جامعه ما مثبت بود چراکه نشان دهنده علاقه ایرانی‌ها به ورزش بود. اینکه در همه نظرسنجی‌های اینترنتی فعال هستیم چیز بدی نیست اما اقدامی که به تازگی در شبکه اجتماعی فیس بوک می‌بینیم و شب گذشته هم بار دیگر تکرار شده به هیچ وجه قابل قبول نیست و فقط برای این جامعه "همیشه حاضر در صحنه" بدنامی به بار می‌آورد؛ نامی که حتما نمی‌تواند نماینده فرهنگ والای ایرانی باشد.

همین چند ماه پیش بود که جمع زیادی از کاربران ایرانی فیس‌بوک در خلال برگزاری لیگ جهانی والیبال با هجوم به صفحه شخصی ایوان زایتسف یکی از بازیکنان تیم ملی ایتالیا، این صفحه را پر از نظرات و کامنت‌های خود کردند که اکثرا هم حاوی مطالب توهین‌آمیز و زننده بود. خانواده زایتسف هم از این توهین‌ها بی‌نصیب نمانده بودند و حجم بالای کامنت‌ها به جایی رسید که این بازیکن گفت: "متاسفم که بزگترین تفریح ایرانیان توهین به دیگران است!"

شب گذشته هم این اتفاق تکرار شد و تا لحظه ارسال همین مطلب هنوز در حال ادامه یافتن است. صفحه شخصی لیونل مسی پر شده از نظرات کاربران ایرانی که با میانگین 10 کامنت در هر دقیقه در حال ارسال صحبت‌های نه چندان مناسب خود هستند. شکی نیست که هر کدام از کاربران ایرانی فیس‌بوک، نماینده فرهنگ این مرز و بوم هستند و وجود توهین و حرف‌های زننده در نظرات هر کدام از آنها تصوری دروغین را از کشورمان می‌سازد.

حالا تصور کنید از شب گذشته تاکنون بیش از 30 هزار کامنت روی صفحه شخصی بهترین بازیکن 4 سال گذشته جهان از سوی ایرانی‌ها ارسال شده که همه آنها با محتوایی مشابه در حال کری و رجزخوانی برای این ستاره فوتبال دنیا آن هم با بدترین ادبیات یا اشاره به تقابل او با هاشم بیگ زاده هستند.

نمونه‌ای از این کامنت‌ها را بخوانید:

- مسی تو که مسی، اگه طلا هم بودی هیشکاری نمی‌تونستی جلوی ایران بکنی داداش.

- چهارسال قبل کامران نجف‌زاده رفت با مسی مصاحبه کنه، مسی گفت ایرانو نمیشناسه و مصاحبه نکرد. الان باید بیک زاده طوری بزنتش که که قیافش شبیه دفاع راست فوتبال دستی شه.

- مسی جون یک ماه یارانه خودتو بده بیگ‌زاده تا ولت کنه

- مسی تنها نیست "هاشم اول"

- اگه تیم ملی پشتکار شمارو داشته باشه با این کامنت گذاشتناتون، آرژانتین سهله برزیل رو هم می‌بریم!

- آهن آلات، ضایعات، مسی‌جات خریداریم!

- مسی، هاشم بیگ زاده را به مناظره دعوت کرد

- بچه‌ها از امروز اینجا پاتوق شد تا شروع جام جهانی. به دوستان خود بگوئید!

این فقط نمونه‌ای از کامنت‌هایی بود که در شب گذشته از سوی برخی کاربران ایرانی در صفحه مسی منتشر شده بود. شاید دیگر نیازی به گفتن هیچ جمله‌ای نیست و با خواندن این نظرات بدانیم که چقدر بد فرهنگ ایرانی را نشان داده‌ایم. ای کاش همه این دوستان انرژی خود را در جای دیگری صرف می‌کردند که به نفع ایران و ایرانی بود. جالب اینجاست که در کامنت‌های آخر کاربران از صفحه مسی خسته شده‌اند و با یکدیگر قرار گذاشته‌اند که حرکت خود را در صفحه ادین ژکو مهاجم تیم ملی بوسنی ادامه دهند.

شاید یکی از کامنت‌هایی که در انتقاد از این نظرات روی صفحه مسی گذاشته شده بود به خوبی حق مطلب را ادا کند:

- واقعا نمی‌دونم منظورتون از این کامنتا چیه، فقط میدونم باعث میشید جهان سومی بودن مون رو به رخمون بکشن

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-12-07 14:21

دیدگاه‌ها

تصویر اردلان
کامنت هایی که اشتباه کردن اشتباه کردن
ارسال شده توسط اردلان در 16 اسفند 93 - 20:09
تصویر وطن پرست
کاملا با نظرت موافقم چون عرب با فرهنگ رابطه عکس داره !! درباره مسی هم باید بگم مسی خودمونه دوست داریم اذیتش کنیم به شما وطن فروشا چه مربوط ؟!
ارسال شده توسط وطن پرست در 11 دى 48 - 04:03
تصویر ناشناس
چیه عرب رو یدک میکشه! برو بابا این دیگه از اون حرفا بود من با عربا زندگی کردم هر یه میلیون یکیشون شاید فرهنگ داشته باشه خواستی از آب گلالود ماهی بگیری بیچاره! اینایی که واسه مسی کامنت زشت گذاشتن که خیلی اشتباه کردن ولی دلیل نمیشه عربا پرو بشن!
ارسال شده توسط ناشناس در 11 دى 48 - 04:03
تصویر حسین بورد
دهنتو ببند
ارسال شده توسط حسین بورد در 11 دى 48 - 04:03
تصویر ناشناس
اگه پرسپولیسی هسی باهات موافقم
ارسال شده توسط ناشناس در 11 دى 48 - 04:03
تصویر متین
واقا حق با ارسلان ........ ارسلان دمت گرم
ارسال شده توسط متین در 11 دى 48 - 04:03
تصویر ناشناس
مسی من از طرف بی فرهنگ هایی که بهت توهین کردند معذرت خواهی میکنم/
ارسال شده توسط ناشناس در 11 دى 48 - 04:03
تصویر زهرا
اولا سلــــــــــــــــــــــــــــــــــام دوما کامنت بی ادبانه گذاشتن بده چه در باره ی مسی چه عربا چه ایران که من ایرانشو ببینم خون جلو چشامو میگیره هر چی دوست دارید بگید اما با عشقم میهنم وطنم ایــــــــــــــــرانم شوخی نکنید.با وطن فروشا ام کار ندارم خودشونم خوب میدونن هیچ جا ایران نیست.پس تظاهرنکنننننننن
ارسال شده توسط زهرا در 11 دى 48 - 04:03
تصویر ناشناس
مسی من به جای اینا ازت معذرت میخوام اینا ایرانی نیستن حداقل جاشون ایران نیس
ارسال شده توسط ناشناس در 11 دى 48 - 04:03
تصویر امیرارسلان
شما به این آبروریزی میگید کامنت های جالب؟؟؟واقعاجای تاسف داره...هر چی سرمون بیاد حقمونه...
ارسال شده توسط امیرارسلان در 11 دى 48 - 04:03
تصویر امیر جون
مسی جون مردی من ایرانیم ولی تو واقا مردی یه دیبل زبیا به این بازیکنان ایران به خصوص استقلال بزنی. دوست دارم
ارسال شده توسط امیر جون در 11 دى 48 - 04:03
تصویر سالار
این بی فرهنگی ایرانی ها رو نشون میده اصلا هم جالب نیست.
ارسال شده توسط سالار در 11 دى 48 - 04:03
تصویر ناشناس
واقعا که موفع جام جهانی مسی 6تایی مون می کنه
ارسال شده توسط ناشناس در 11 دى 48 - 04:03
تصویر ناشناس
ایرانی فرهنگ ندارد چون فرهنگ عرب رو یدک میکشد
ارسال شده توسط ناشناس در 11 دى 48 - 04:03
تصویر ناشناس
فکرکنم بازی ایران وآرژانتین پرگلترین بازی جام میشه خدارحم کنه واقعا!!!!!
ارسال شده توسط ناشناس در 11 دى 48 - 04:03
تصویر ناشناس
هالا لای لای هالا لای لای مسی جون با جام جهانی دیگه بای بای!!؟؟؟
ارسال شده توسط ناشناس در 11 دى 48 - 04:03
تصویر امیرمهدی
از این که فرصت روبرو شدن تیم ما باشما پیدا شد خرسندیم
ارسال شده توسط امیرمهدی در 11 دى 48 - 04:03
تصویر نیما
مسی دوستت داریم
ارسال شده توسط نیما در 11 دى 48 - 04:03
تصویر messi
من از ته دل برای این ایرانی بی شعور متاسف ام .مسی ازت معذرت می خوام. دوستت دارم
ارسال شده توسط messi در 11 دى 48 - 04:03
تصویر ناشناس
من اصلا موافق ايم كامننت ها نيستم.ولي مسي فقط بهترين فوتباليست دنياست .من غير از طنز در اين كامننت ها چيزي نديدم كه شبيه توهين باشه. خيلي جالب متوليان برنامه هاي ورزشي وفرهنگي اين مسئله رو اينقدر بزرگ جلوه ميدن ايكاش براي مسيجهايي كه به شخصيت هايي امثال معلم شهيد دكتر شريعتي توهين ميشه نشون ميدادن.متاسفم كه يكبار فقط در اخبار هشت وسي شبكه دو اشاره شدو بس.حالا مثلا مسي ورونالدو چه شخصيت وارسته ايي دارن كه اينقدر طنز وشوخي مردمط نكوهش ميشه.البته من اونچيزهاي بامزشو ديدم وتوهيني توش ندبدم شايد فيلتر شده.ولي خودمونو دستكم نگيريم.
ارسال شده توسط ناشناس در 11 دى 48 - 04:03

افزودن دیدگاه جدید