کد مطلب: 

11235

ردیابی صدها میلیون تلفن همراه توسط آژانس امنیت ملی آمریکا

روزنامه واشنگتن پست گزارش داد که آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) روزانه داده‌های مربوط به مکان‌یابی زمینی پنج میلیارد مکالمه تلفنی را ثبت می‌کند.

 

به گزارش سیتنا، گفته می‌شود آژانس امنیت ملی در راستای فعالیت‌های ضد ترورریستی خود از این داده‌ها برای ردیابی افراد و روشن کردن ارتباطات اشخاص با یکدیگر استفاده می‌کند.

 

واشنگتن پست تصریح کرد، ابعاد این برنامه از نظر تاثیر آن بر حق حریم خصوصی افراد، گسترده‌تر از سایر پروژه های آژانس امنیت ملی آمریکاست.

 

ادوارد اسنودن فاش کننده اطلاعات و از پیمانکاران سابق آژانس امنیت ملی اسنادی را در مورد برنامه جمع آوری اطلاعات تلفنی توسط آژانس در اختیار واشنگتن پست قرار داده بود.

 

واشنگتن پست عنوان کرد: آژانس امنیت ملی آمریکا صدها میلیون دستگاه تلفن همراه را زیر نظر دارد و از این طریق به طوری که قبلا حتی تصورش هم نمی‌شد، قادر به تعقیب حرکات و روشن کردن ارتباطات بین افراد است.

 

بر اساس اسنادی که به واشنگتن پست درز داده شده، حجم اطلاعات ثبت شده توسط آژانس امنیت ملی حدود ۲۷ ترابایت و به حدی زیاد است که آژانس قادر به تجزیه و تحلیل سریع اطلاعات نیست.

 

واشنگتن پست اعلام کرد، تجزیه و تحلیل این اطلاعات توسط یک سیستم رایانه ای به نام کو تراولر (Co-Traveler) مقدور است زیرا تنها یک درصد از اطلاعات جمع آوری شده برای عملیات ضد تروریستی مفید است.

 

جزئیاتی که از طریق تجزیه و تحلیل توسط این سیستم به دست می‌آید به اندازه ای دقیق است که حتی وقتی تلفن افراد خاموش بوده و یا حتی برای مدت کوتاهی از آن استفاده می کنند، آژانس باز هم قادر است آنها را تعقیب کند.

 

گفته می شود حجم زیادی از اطلاعات توسط ردیاب هایی که در شبکه های تلفن همراه کار گذاشته شده است، جمع آوری می شود. به این ترتیب شبکه‌های تلفن همراه در حالی که افراد حرکت می کنند قادر به ثبت داده‌های مربوط به مکان‌یابی هستند.

 

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه بی بی سی، اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا گفته است این امر که آژانس توانسته بدون آنکه موضوع را به بحث عمومی بگذارد، سیستمی به این وسعت به منظور مکان یابی ایجاد کند "تعجب آور" است.

 

این نهاد حقوق بشری گفته است سیستم اطلاعاتی "تار عنکبوتی" آژانس ناقض تعهدات آمریکا نسبت به حریم خصوصی شهروندان آمریکایی و خارجی‌ است.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-12-06 06:54

افزودن دیدگاه جدید