کد مطلب: 

11223

شناخت عوامل عقب ماندگی، دغدغه اصلی دکتر معتمد نژاد

شناخت عوامل عقب ماندگی، دغدغه اصلی دکتر معتمد نژاد

استاد دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق (ع)، درباره نگاه معتمدنژاد به روزنامه‌نگاری در ایران گفت: از نظر دکتر معتمد نژاد، روزنامه‌نگاران ایران لازم است  به چرایی و چگونگی رویدادها و پدیده‌ها توجه ویژه کنند.

 

به گزارش سیتنا به نقل از ستاد خبری همایش نکوداشت دکتر معتمد نژاد، مهدی محسنیان‌راد، همکار و قدیمی‌ترین شاگرد دکتر معتمدنژاد، که نخستین کار مشترک خود را در سال ۱۳۵۱ منتشر کردند، در گفت‌وگو با ستاد خبری مراسم نکوداشت دکتر معتمدنژاد، گفت: استاد معتمدنژاد کار روزنامه‌نگار را در جوامع در حال توسعه، صرفا انتقال خبر نمی‌دانند؛ بلکه معتقدند یک روزنامه‌نگار در کنار پوشش اخبار، باید به چرایی و چگونگی این خبر نیز بپردازد.

 

وی افزود: به عقیده دکتر معتمدنژاد در ممالک جهان سوم فقط کافی نیست که خبر را پوشش دهیم؛ بلکه باید به چرایی و چگونگی خبر و نتایج و آثار رویدادها وپدیده ها نیز بپردازیم.

 

محسنیان‌راد گفت:دکتر معتمد نژاد معتقد است چون جامعه کنونی ایران یک جامعه سیاسی و در عین حال کم‌سواد است، احتیاج به آگاهی سیاسی بیشتری دارد.

 

وی ادامه داد: دکتر معتمدنژاد می‌گفت در جوامع غیرسیاسی غربی، شاید برای خیلی رویدادها یک خبر کوتاه که در آن گفته شود یک امر جدید اتفاق افتاده است، کافی باشد ولی برای ممالک جهان سوم و یک جامعه انقلابی باید گفته شود چرا اتفاق افتاده و چه نتایج و آثاری دربردارد و به این ترتیب آگاهی‌ها را حتماً باید گسترش داد.

 

وی افزود: دکتر معتقد بود که  برای مقابله با شرایط نامطلوب کنونی باید به شناخت عوامل عقب‌ماندگی گذشته روی آوریم و بیش از پیش به راه‌ها و شیوه‌های پیشرفت آینده توجه کنیم.

 

محسنیان‌راد در پاسخ به این سوال که چگونه ایشان به چنین نظری رسید، گفت: دکتر معتمدنژاددر سال‌های جوانی، عملاً روزنامه نگاری را تجربه، سپس دکتری روزنامه نگاری دریافت کرده است. همچنین ایشان سال های قبل از انقلاب اسلامی روزنامه نگاری درس می داده و در سال های بعد نیز اوضاع جوامع معاصر را رصد می‌کرده است.

 

این استاد دانشگاه در پایان با اشاره به اینکه دکتر معتمدنژاد با درک اینکه پدیده کم سوادی چگونه یک مانع رشد سیاسی است،افزود: از نگاه دکتر معتمدنژاددر کشورهای در حال توسعه، به غیر از بالا بودن سطح بی‌سوادان، سطح سواد باسوادان نیز پایین است. این وضعیت در ایران حادتر است و به دلایلی، بسیاری از کسانی که در نهضت سواد‌آموزی شرکت داشته اند، عملاً قادر به مطالعه متن های دشوار نیستند.این دلیلی بر اظهار ایشان بر پرداختن به ریشه و نتایج اتفاقات و اخبار بود.

 

گفتنی است؛ پروفسور کاظم معتمدنژاد ساعاتی پیش دار فانی را وداع گفت.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-12-05 19:55

افزودن دیدگاه جدید