کد مطلب: 

1105

ورود غیرقانونی 19 میلیون گوشی تلفن‌همراه به کشور فقط در یک سال!

ورود غیرقانونی 19 میلیون گوشی تلفن‌همراه به کشور فقط در یک سال!

رئیس کل گمرک ایران گفت: مصرف گوشی تلفن همراه در کشور سالانه 20 میلیون دستگاه است که سال گذشته 750 هزار دستگاه گوشی تلفن همراه به صورت رسمی و 19 میلیون و 250 هزار دستگاه گوشی تلفن همراه از مجاری غیر رسمی وارد کشور شد.

 

به گزارش سیتنا از واحد مرکزی خبر، "عباس معمارنژاد" در همایش بررسی روند پیشرفت مصوبات اخیر دولت در پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: سال 84 که تعرفه واردات گوشی همراه 10 درصد بود گوشی تلفن همراه به ارزش 300 میلیون دلار وارد کشور شد این در حالی است که با افزایش تعرفه واردات ، پارسال ارزش واردات گوشی تلفن همراه 30 میلیون دلار بود. 

 

وی اضافه کرد: در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به این نتیجه رسیدیم که تعرفه تلفن همراه را به روال قبل برگردانیم و از 4 شهریور امسال که این مصوبه ابلاغ شد ارزش واردات قانونی گوشی تلفن همراه با رشد صد درصدی در مقایسه با پارسال به 56 میلیون دلار رسید.

 

معمارنژاد تعدد مجوزها ، بالابودن زمان و هزینه تشریفات گمرکی ، تجهیز ناکافی گمرک به دستگاه های کنترل ، معافیت های موردی ، تبیین نشدن موضوع کالا و تخلفات گمرکی ، تقاضا برای افزایش مبادی گمرکی ، وجود معابر غیر رسمی و همچنین تعدد و غیر منطقی بودن مواخذ تعرفه برخی کالاها را از چالش های پیش روی تجارت خارجی بیان کرد.

 

وی افزود: 6 هزار و 868 ردیف تعرفه ای داریم که از این تعداد 5 هزار و 200 ردیف تعرفه ای مأخذ دارند که در هیچ جای دنیا این همه مأخذ تعرفه ای وجود ندارد.

 

رئیس کل گمرک کشور گفت: در 9 ماه امسال حجم تجارتی که از مسیر گمرک عبور کرده صد میلیارد دلار است که از این مقدار 45 میلیارد دلار واردات ،32 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی و بقیه ترانزیت کالاهای نفتی و غیره است.

 

معمارنژاد گفت: بر اساس مطالعات بین المللی اگر 17 روز از عملیات واردات و 10 روز از عملیات صادرات در ایران کم شود از یک و یک دهم تا 8 و 8 دهم درصد در جی دی پی و از 2 تا 8 و نیم درصد در اشتغالزایی رشد خواهیم داشت.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-01-01 05:39

افزودن دیدگاه جدید