کد مطلب: 

10941

تاثیرگذارترین کشورها در فرآیند حاکمیت اینترنت جهان کدامند؟

تاثیرگذارترین کشورها در فرآیند حاکمیت اینترنت جهان کدامند؟

"تیم برنرز لی" با اشاره به افشاگری‌های اخیر درباره تلاش‌های گسترده برخی دولت‌های غربی برای جاسوسی روی ارتباطات دیجیتال شهروندان٬ هشدار داد که جاسوسی‌های آنلاین تهدیدی جدی برای آینده دموکراسی و آزادی است.

 

به گزارش سیتنا (citna.ir) به نقل از رویترز، مخترع وب جهانی از دولت‌هایی نظیر آمریکا و بریتانیا خواست که برای حراست از حریم خصوصی کاربران اینترنت بیشتر تلاش کنند.

 

"سر تیم برنرز لی٬" همچنین با لحنی سرشار از انتقاد خطاب به سیاستمداران آمریکا گفت که برنامه‌های جاسوسی آنها پایه و اساس اینترنت را مخدوش کرده و راه توسعه و تکامل طبیعی بزرگ‌ترین شبکه ارتباطی انسان‌ها را سد خواهد کرد.

 

این متخصص ۵۸ ساله علوم کامپیوتر که در لندن متولد شده و در سال ۱۹۸۹ وب پهناور جهانی (World Wide Web) را بنیان نهاده٬ موسسه‌ای با همین نام هم راه‌اندازی کرده که برای دومین سال متوالی ۸۱ کشور تاثیرگذار در فرآیند حاکمیت اینترنت جهان را از نظر ضریب نفوذ اینترنت و آزادی دسترسی به محتوا و اطلاعات رده‌بندی کرده است.

 

در رده‌بندی سال ۲۰۱۳ این موسسه٬ آمریکا به‌خاطر جاسوسی‌های گسترده آژانس امنیت ملی (NSA) و ضریب نفوذ پایین اینترنت در مناطق روستایی به رده چهارم سقوط کرده و سوئد برای دومین سال پیاپی در صدر نشسته است.

 

نروژ و بریتانیا به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار دارند. روسیه در جایگاه ۴۱ نشسته و چین در این رده‌بندی در جایگاه ۵۷ قرار گرفته است.

 

"برنرز لی" اقداماتی نظیر اقدام آژانس امنیت ملی آمریکا را «نقض آشکار حقوق شهروندان در خفا» خواند و گفت آنچه دولت‌هایی نظیر بریتانیا و ایالات متحده انجام داده‌اند٬ مهم‌ترین تهدید در برابر اینترنت است؛ اینترنتی که به گفته او می‌تواند نیرویی عظیم برای ایجاد تغییرات مثبت در سراسر جهان باشد.

 

به اعتقاد او دولت‌ها این حق را دارند که برای مقابله با مجرمان آنلاین و آفلاین از ظرفیت‌های اینترنت بهره بگیرند٬ اما باید نظارت بیشتر و دقیق‌تری روی سازمان‌های جاسوسی وجود داشته باشد تا آنها از قدرت خود استفاده سوء نکنند و بیش از پیش به شهروندان پاسخ‌گو باشند.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-11-23 21:02

افزودن دیدگاه جدید