کد مطلب: 

10865

گزارش فیس‎بوکی از دیدار معاون اول رئیس‌جمهور و وزیر ارتباطات

معاون اول رئیس‌جمهور و وزیر ارتباطات در جلسه‌ای وضعیت کنونی ICT کشور را بررسی کرده‌اند. اینکه هر کدام از دو رئیس‌جمهور گذشته برای ICT سالانه چقدر هزینه می‌کردند و دیگر اینکه باید در ۳ سال از رتبه ۱۶ منطقه به ۲ برسیم، از موضوعات این گفت‌وگو بود.

به گزارش سیتنا، این هفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونین او جلسه‌ای با اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری داشته‌اند. اگرچه خبرنگاری در این جلسه حضور نداشته؛ اما یکی از حاضران در جلسه وظیفه اطلاع‌رسانی صحبت‌های مطرح‌شده در این جلسه را به خوبی انجام داده است.

در این جلسه مسئولان وزارت ارتباطات گزارش‌ و اطلاعاتی را در وصف اهمیت ICT به اطلاع معاون اول رئیس‌جمهور رسانده‌اند.
از جمله اینکه،

- فناوری اطلاعات و ارتباطات، پیشران توسعه دانایی محور است. به نحوی که هر دلار سرمایه گذاری در «باندپهن» یا Broad band ده دلار بازگشت دارد.
- توسعه باند پهن در اروپا می تواند تا سال 2015 یک میلیون شغل و 850 میلیارد یورو درآمد کسب کند.
- در هر 60 ثانیه بیش از 60 وبلاگ ایجاد و بیش از 168میلیون ایمیل ارسال می شود.
- سهم بخش ICT از اقتصاد جهانی برای سال 2012 حدود 2650 میلیارد یورو بوده است.
- تربیت یک نیروی متخصص در سطح دکتری در جهان حدود یک میلیون دلار هزینه دارد در حالی که در حساب های ملی، در ایران این رقم در حد 200 میلیون تومان است. ( به دلیل یارانه های پنهان، این رقم کمتر از قیمت جهانی است)
- با توسعه دانش محور می توان به درآمد سرانه بالای 10 هزار دلار در سال دست یافت.
مسئولان وزارت ارتباطات پس از شرح پتانسیل‌های بالقوه صنعت ICT، وارد جزئیاتی از بازار ایران نیز شده‌ و گفتند: در دنیای کنونی که منابع محدود است و بهره وری کلید توفیق دولت‌ها است این امکان بالقوه وجود دارد که 40درصد بهره وری از محل توسعه IT محقق شود.
- در شرایطی که ما 14 همسایه داریم و هشت نوع فیبرنوری از بستر خلیج فارس عبور می کند ایران استعداد هاب منطقه شدن در زمینه IT را دارد.
- فعلا در زمینه ICT در منطقه رتبه ۱۶ را داریم و در برنامه پنجم باید رتبه دوم و در چشم انداز هم باید رتبه اول منطقه را داشته باشیم.
- در زمان ریاست جمهوری خاتمی سالانه دو هزار و صدو هشتاد میلیارد تومان به توسعه IT اختصاص داده شده بود، در حالی که در سال 91 فقط 140 میلیارد تومان به این بخش اختصاص داده شد و این شاید رمز عقب افتادگی این سال های ما در زمینه IT و ICT باشد و بالطبع یکی از دلایل مهاجرت متخصصین حوزه IT به خارج باشد.

در این جلسه جهانگیری وعده داد که

1- «مسئله ICT را جدی دنبال کنند و به‌عنوان یکی از پروژه های اصلی دولت در دستور کار قرار دهند و مشخص کنند تا پایان 4 سال به کجا خواهیم رسید. به این ترتیب مشکل اشتغال نیروهای متخصص و بهره وری در حد قابل توجهی حل خواهد شد و هزینه های مردم هم پائین خواهد آمد.
2- از موقعیت جغرافیایی کشور استفاده کنیم و برنامه ای جدی برای ترانزیت ارتباطات تنظیم کنند.
3- سازمان مدیریت و برنامه ریزی را بر مبنای «توسعه دانش محور» بازسازی کنند.
4- نیروی انسانی متخصص یکی از امیدهای دولت در توسعه بخش ICT است، شرایط مناسب برای اشتغال نیروهای متخصص خود را به نحوی فراهم کنند که آنهایی که خارج از کشور هستند به کشور بازگردند.»
به گزارش فارس این مطلب، برگرفته از یادداشتی است که اسحاق جهانگیری در صفحه‌ شخصی فیس‌بوک خود نوشته است.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-11-20 12:54

افزودن دیدگاه جدید