کد مطلب: 

1068

تعداد دامنه‌های اینترنتی در دنیا به بیش از 220 میلیون رسید

تعداد دامنه‌های اینترنتی در دنیا به بیش از 220 میلیون رسید

بنا به آخرین گزارش وریساین درباره‌ی ثبت‌ دامنه‌های اینترنتی در سومین فصل سال، میزان رشد اینترنت نسبت به فصل دوم سال 2.3 افزایش یافت و در پایان سپتامبر ثبت دامنه‌ها 4.9 درصد بیشتر از ماه ژوئن بود.

 

به گزارش سیتنا به نقل از وریساین، در پایان فصل سوم سال 2011، تقریبا 220 میلیون دامنه در میان نام‌های دامنه‌ی سطح بالا ثبت شد. میزان ثبت دامنه از سومین فصل سال 2010 بیش از 18 میلیون یا 8.9 درصد و از دومین فصل سال 2011 به میزان 2.3 درصد رشد یافته است، که این میزان رشد در اصل ناشی از افزایش تعداد دامنه‌های رده‌بالای کد کشوری (ccTLD) بوده است.

 

بر اساس گزارش سازمان فناوری اطلاعات، بازار ccTLD در فصل نخست 2.7 درصد و در کل سال گذشته‌ی میلادی 9.8 درصد رشد یافت و تا پایان سپتامبر تعداد 86.9 میلیون ccTLD به وجود آمد.

 

گفتنی است که 10 نام دامنه رده بالا، عبارت بودند از com، .de، .net، .uk، .org، .info، .tk، .nl، .ru. و eu.

 

به گفته‌ی وریساین، در حالی که تعداد  ccTLD ‌موجود در دنیا بیش از 240 مورد است 10 نام دامنه برتری که به آن‌ها اشاره شد 60 درصد نام‌های دامنه‌ی ثبت‌شده را شامل می‌شوند.

 

بنا به اعلام وریساین دامنه‌های com.  و net. که بیش از 112 میلیون دامنه را در بر می‌گیرند، از ماه ژوئن  1.8 درصد و طی فصل مشابه در سال 2010 به میزان 8.2 درصد رشد یافته‌اند. طی این فصل تعداد 7.9 میلیون درخواست جدید برای .com و .net ثبت شد که این رقم حاکی از افزایش 5.9 درصدی از سال 2010 است. اما میزان ثبت جدید برای این دو نام دامنه سطح بالا در مقایسه با فصل دوم اندکی کاهش یافت.

 

بنا به برآورد وریساین، 88 درصد از دامنه های .com و .net برای وب‌سایت‌های فعال به‌کار رفته‌اند که وب‌سایت‌های در دست راه‌اندازی، وب‌سایت‌های موقتاً غیرفعال و وب‌سایت‌های کاملاً فعال را  شامل می‌شوند.‌ در فصل سوم، میزان به‌روزرسانی دامنه‌های com. و net. به میزان 73 درصد بود.

 

دامنه‌های سطح بالای عمومی (gTLD) جدید که آیکن در اوایل سال 2011 آن را به تصویب رساند، پس از اتمام پذیرش درخواست‌ها در آوریل 2012، به سیستم نام‌گذاری‌ها اضافه خواهد شد.

 

وریساین به تأثیر این پسوندهای جدید بر بازار نیز پرداخت. دامنه‌های gTLD به صاحبان دامنه‌های اینترنتی این امکان را می‌دهند که با استفاده از زبان‌های دیگری چون سیریلیک یا هر نوع کلمه‌ای، از دامنه‌هایی مانند .shop و .bank گرفته تا نام‌های جغرافیایی همچون .nyc و .london، استفاده کنند.

 

به گفته وریساین، شاید جالب‌ترین وجه طرح آیکن برای ایجاد gTLD ظهور دسته‌بندی‌های کاربردی متعدد و جدیدی برای gTLD باشد که می‌تواند روش کاربرد دامنه‌های سطح بالا و چگونگی شکل گیری هویت آنلاین سازمان‌ها را اساساً دچار تحول کند.

 

مرحله کاربرد در ماه ژانویه آغاز می‌شود اما گروهی مرکب از 17 تن از اعضای کنگره در ماه دسامبر از آیکن خواستند که پیش از آغاز کاربرد، بنا به ملاحظات امنیتی، وقفه‌ای کوتاه در نظر بگیرند.

 

به گفته نمایندگان کمیته تجارت و انرژی، gTLD ممکن است کاربران اینترنت و مشاغل را در برابر کلاهبرداری‌ها آسیب‌پذیرتر سازد.

 

آیکن مدعی شد که گسترش سیستم نام‌گذاری به شیوه بهتری از مارک‌های تجاری پشتیبانی خواهد کرد و افزایش ابتکارات و رونق رقابت را در پی خواهد داشت.

 

در نامه‌ای که نمایندگان برای آیکن فرستادند چنین آمده است: "بسیاری از سهام‌داران در این مورد متقاعد نشده‌اند که فرایند آیکن سطح حفاظتی قابل‌قبولی را ایجاد کرده باشد."

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2011-12-27 13:51

افزودن دیدگاه جدید