کد مطلب: 

10507

اعلام آمادگی برای ارائه‎ی اینترنت پرسرعت به ۸ هزار روستای کشور طی ۸ ماه

اعلام آمادگی برای ارائه‎ی اینترنت پرسرعت به ۸ هزار روستای کشور طی ۸ ماه

مهندس کارگزار مدیر عامل شرکت ارتباطات ثابت اعلام کرد: ۸ هزار روستای کشور صاحب اینترنت پرسرعت می‌شوند.

 

به گزارش پایگاه خبری سیتنا و به نقل از وب سایت شرکت مخابرات ایران، دو سال پیش و درست در زمانی که رضا تقی‌پور سکاندار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بود از برنامه‌ریزی برای اتصال تمامی روستاهای کشور به اینترنت باند پهن خبر داده بود، حال آن که در همان مقطع زمانی، اتحادیه اروپا در تلاش بود که با اجرای یک طرح بزرگ و با سرمایه‌گذاری حدود  ۲.۹ میلیارد یورویی به توسعه اینترنت پرسرعت در سراسر اروپا و مناطق روستایی در این اتحادیه کمک کند. اگر چه در حال حاضر اروپا از نظر اینترنت پرسرعت وضعیت خوبی دارد اما هدف از اجرای طرح این بود که تا سال ۲۰۲۰ تمام خانه‌ها در سراسر اروپا به اینترنتی با سرعت حداقل ۲۰ مگابیت بر ثانیه دسترسی داشته باشند.

در همین خصوص نیز کمیسیون اروپا اعلام کرده است که تمام مردم کشورهای عضو اتحادیه اروپا به اینترنت دسترسی دارند و این در حالی است که سه میلیون نفر از افرادی که در مناطق دوردست روستایی زندگی می‌کنند، بدون تجهیزات سنتی و از جمله مودم و کابل به شبکه جهانی متصل می‌شوند و اینترنت ماهواره‌ای مشکل این گروه را حل کرده است. به هرحال دستیابی عمومی به اینترنت، یکی از اهداف اصلی برنامه کاری دیجیتالی اروپاست و مرحله بعد، افزایش سرعت اینترنت برای همگان است.

 

توسعه اینترنت روستایی در انتظار مجوز

با گذشت نزدیک به دو سال از طرح موضوع ارائه اینترنت به روستاها و به نوعی مسکوت ماندن آن بالاخره هفته گذشته علی کارگزار،‌ مدیرعامل شرکت ارتباطات ثابت ایران از آمادگی این شرکت برای ارائه اینترنت پرسرعت به ۸ هزار روستای کشور آن هم در طول ۸ ماه خبر داد.

مدیر عامل شرکت ارتباطات ثابت ایران در تشریح طرح ارائه اینترنت پرسرعت به ۸ هزار روستای کشور می‌‌گوید: «بسیاری از خدمات الکترونیکی‌ای را که امروزه در شهرهای بزرگ کشور ارائه می‌شود (به شرطی که بستر آن فراهم شود)‌ می‌توان با همان کیفیت در روستاها ارائه کرد تا روستائیان بتوانند از داخل منزلشان، همان خدمتی که تهرانی‌ها از سازمان‌ها و ادارات دریافت می‌کنند را دریافت کنند. در طول سال‌های اخیر برای اجرای این موضوع برنامه‌ریزی‌های مختلفی انجام دادیم و در حال حاضر با توجه به بستر مخابراتی موجود در کشور، زمینه‌های ارائه اینترنت پرسرعت به ۸ هزار روستا در کشور فراهم شده است.»

کارگزار با بیان این‌که «شرکت ارتباطات ثابت ایران در حال حاضر در ۵ هزار روستا حضور دارد و با توجه به امکانات این شرکت، این آمادگی را داریم که ظرف مدت ۸ ماه اینترنت پرسرعت را در منازل روستائیان، راه‌اندازی کنیم» تصریح کرد: «اجرای این طرح مستلزم ردیف بودجه خاص خود است که خوشبختانه این بودجه در قانون پیش‌بینی شده و در حال حاضر هم نقدینگی آن موجود است.» وی افزود: «طبق قانون اپراتورهای تلفن همراه در کشور درصدی از درآمد خودشان را باید بابت توسعه ارتباطات روستایی به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداخت کنند که در حال حاضر نقدینگی لازم برای اجرای طرح اینترنت روستایی موجود بوده و فقط نیازمند اعطای مجوز و امضای تفاهمنامه‌ای بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت ارتباطات ثابت ایران است. در صورت امضای این تفاهمنامه و اعطای مجوز از سوی وزارت ارتباطات، شرکت ارتباطات ثابت تعهد می‌دهد که ظرف ۸ ماه اینترنت پرسرعت را برای مشترکین‌ در ۸ هزار روستا تأمین کند و فاز اول این طرح در دهه فجر اجرا خواهد شد.»

مدیرعامل شرکت ارتباطات ثابت ایران با بیان این نکته که «ارائه اینترنت به روستاها، بستری را فراهم می‌کند که همه وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها از سوی دولت احساس تکلیف کرده و خدمات خود را در بستر اینترنت به روستائیان ارائه کنند» اظهار داشت: «دولت و سایر سازمان‏ها باید از زیرساخت‏های ICT و خدمات مخابرات جهت افزایش چندین برابری خدمات خود استفاده کنند و به کارها سرعت بخشند. آموزش از راه دور، بهداشت و سلامتی از جمله مواردی است که می‏توان برای توسعه آن از زیرساخت‏های ICT استفاده کرد.» کارگزار تصریح کرد: «به‌طور مثال در روستای شین‏‌آباد آذربایجان غربی اگر تمام اعتبار ساخت مدرسه جمع می‏‌شد می‏توانستیم سیستم آموزشی مجازی برای کل روستاهای آذربایجان فراهم کنیم. امروز در تمام نقاط دوردست جهان سیستم مجازی در حال اجراست، بسیاری از مراکز آموزش عالی ما نیز امروزه مجازی شدند و جوانان می‏توانند از روستاهای خود در بالاترین سطح، تحصیلات عالیه داشته باشند.»

مدیرعامل شرکت ارتباطات ثابت در ادامه با بیان این موضوع که «۸ هزار روستای در نظر گرفته شده برای ارائه اینترنت پرسرعت، از تمامی استان‌های کشور انتخاب شده‌اند» گفت: «در این طرح از تمام مراکز مخابراتی در استان‌ها و شهرستان‌ها، روستاهای پرجمعیتی که در آنها ارتباط تلفنی موجود است را شناسایی و انتخاب کرده‌ایم که در فاز بعدی این طرح، با اضافه کردن تجهیزات جدید و راه‌اندازی آن، امکان برقراری اینترنت پرسرعت در تمام روستاها فراهم می‌شود.»

کارگزار با تأکید بر این نکته که «در روستاها ظرفیت ارائه اینترنت پرسرعت وجود دارد و باید به سمت‌ توسعه آی‌تی در کشور حرکت کنیم» خاطرنشان کرد: «اگر در کشوری، اقدامات و حرف‌هایی در راستای محدود کردن ارائه سرویس آی‌تی در جامعه زده ‌شود، ثمره این حرف‌ها و اقدامات کشور را ده‌ها برابر به عقب باز خواهد گرداند. راه‌ حل این است که باید برای رشد و پیشرفت کشور به سمت توسعه آی‌تی و استفاده از فناوری روز حرکت کنیم و همگی باید به اشخاص و شرکت‌هایی که در حوزه آی‌تی فعالیت می‌کنند، کمک کنیم.»

موضوع آموزش آی‌تی برای روستائیان از جمله پیش شرط‌های مهم برای ارائه اینترنت به روستاها است که مدیرعامل شرکت ارتباطات ثابت در این باره می‌گوید: «بحث آموزش آی‌تی به روستائیان راهکارهای خاص خودش را دارد و این طور نیست که نتوان این کار را انجام داد. خیلی راحت می‌توان با یک دوره آموزشی کوتاه مدت، آی‌تی را آموزش داده و فرهنگ استفاده از آن را نهادینه کرد. بنده در زمانی که در سمت مدیر کل مخابرات استان خراسان رضوی حضور داشتم با مسئول یکی از شرکت‌هایی که در حوزه آموزش آی‌تی فعال بود صحبت کردیم و از ایشان خواستیم که به ۵۰۰ نفر از روستائیان استان به صورت پایلوت آموزش فناوری اطلاعات بدهد که این امر از طریق آموزش از راه دور صورت گرفت و پس از موفقیت این طرح، آن شخص ۳ یا ۴ سال پیش به عنوان کار آفرین نمونه و آموزش دهنده برتر کشور معرفی شد و مورد تشویق قرار گرفت.»

 

چه کسی مسئول است؟

به گفته مدیر عامل شرکت ارتباطات ثابت، موضوع راه‌اندازی اینترنت پرسرعت در ۸ هزار روستای کشور مستلزم اعطای مجوز از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از محل اعتبارات uso است. به هرحال خبر ارائه اینترنت پرسرعت به ۸ هزار روستای کشور خبری است امیدوارکننده البته باید امید داشت بسترهای اجرای این طرح هر چه سریعتر ایجاد شود چرا که امروزه در بسیاری از کشورهای جهان، روستائیان به راحتی به اینترنت با سرعت‌های بسیار بالا دسترسی دارند که این اتصال به اینترنت حتی در روستاهای صعب‌العبور نیز از راه‌های جایگزین فراهم شده است. پس اگر وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات به دنبال جبران عقب ماندگی در توسعه اینترنت پرسرعت در کشور است شاید نخستین قدم محقق کردن این خبر باشد تا کاربران باور کنند که دیگر زمان وعده‌‌‌‌های بی‌عمل سپری شده است و در آینده نه چندان دور شاهد پیشرفت و توسعه در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور خواهیم بود.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-11-04 19:07

دیدگاه‌ها

تصویر ناشناس
تاببینیم.این روستاییان بدبخت ازاین امکانات ابتدایی هم بهره مندمی شوند یانه؟من که یک روستایی هستم برای برخی کارهای جزیی بایستی سی کیلومتر رابرم.هزینه رفت وآمدوالافی به کنار. تورابه خدا به ماکوخ نشینان رحم کنید ای کاخ نشینان
ارسال شده توسط ناشناس در 11 دى 48 - 04:03

افزودن دیدگاه جدید