کد مطلب: 

10424

وزیر کار و رفاه اجتماعی، خبر داد: "تشکیل شبکه‎ی نخبگان مهارتی"

وزیر کار و رفاه اجتماعی، خبر داد: "تشکیل شبکه‎ی نخبگان مهارتی"

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی از برنامه تشکیل شبکه نخبگان مهارتی خبر داد و گفت: این شبکه می تواند به نیرویی برای گسترش آموزشهای مهارتی بدل شود و کیفیت این آموزشها را ارتقا دهد.

به گزارش پایگاه خبری سیتنا به نقل از وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی، دکتر علی ربیعی که در مراسم تقدیر از برگزیدگان چهاردهمین مسابقات ملی مهارت سخن می گفت افزود: ما نیاز به فعالیت داریم تا افراد با نشاط زندگی کنند و امیدوارم مسیری را انتخاب کنیم که بتوانیم به اهداف برسیم .
وی یادآور شد: در کمتر دوره تاریخی بوده که وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، از نیروهای دانشی برخوردار بوده و من امیدوارم این نیروها منشاء تحول شوند.
وی افزود: مهارت آموزی باید به یک گفتمان تبدیل شود و نخبگان مهارتی می توانند در این جهت موثر عمل کنند.
دکتر ربیعی گفت: طبق آمار نرخ بیکاری جوانان 26 درصد است که دو برابر نرخ بیکاری کل است . این درحالی است که میانگین رشد بهره وری نیروی کار حدود 3/1 درصد است . این به این معنی است که بیکاران زیادی داریم و نیروی کار ما نیز خوب کار نمی کنند.
وی افزود: در حالی نیروی کار ما بهره وری پایینی دارد که نیروی انسانی ماهر به کلید توسعه تبدیل شده است و در خوشبینانه ترین برآوردها حداقل 50 درصد نیروی جویای کار دارای مهارت است . و این یک تناقض بزرگ است . از یک سو تعداد بیکاران ما زیاد است و از طرفی جمعیت جویای کار مهارتهای کارکردن را ندارد . بنابراین بالندگی و سود دهی رخ نمی دهد.
وی با اشاره به تلاشهای سازمان فنی و حرفه ای برای ارتقا سطح کیفی مهارتها و شناخت ویژگیهای بازار کار یادآور شد: در یک نظر سنجی از 600 مدیر شرکت چند ملیتی در سراسر آسیا آنان اظهار داشتند که کمبود نیروی کار ماهر در چین و آسیای جنوب شرقی در رتبه اول نگرانیهای آنان قرار دارد.
وی افزود: هیچ کشوری بدون توانمندی نیروی انسانی پیشرفت نمی کند و اصلی ترین علت پیشرفت تکیه بر منابع انسانی است. بنابراین علاوه بر سازمان آموزش فنی و حرفه ای که با شناخت بازار کار آموزش می دهد باید نظام آموزش عالی و نظام آموزش و پرورش نیز با شناخت بازار کار عمل کند.
دکتر ربیعی یادآورشد: داده های آماری نشان می دهد اقتصادهای روبه رشدی نظیر چین و هند و اقتصاد توسعه یافته ای نظیر ژاپن تاچه اندازه ای به نیروی کار ماهر اهمیت می دهد. وقتی این کشورها تا این اندازه به نیروی کار ماهر نیاز دارند ما بیشتر به نیروی کار ماهر نیازمندیم.
وی گفت: مسابقات ملی مهارت باید به شکل گفتمان تبدیل شود و نه تنها این مسابقات عاملی برای شناسایی نخبگان مهارتی است ، بلکه باید بتواند نظانم آموزشی را در جهت مهارت تحت تاثیر قرار دهد. زیرا این مسابقات می تواند مستعدترین افراد را برای معرفی به صنایع و تشکیل شبکه نخبگان مهارتی شناسایی کند.
وی یادآور شد: مسیر طولانی برای پیشرفت در پیش داریم و هر ایرانی باید دغدغه رشد و توسعه کشور را داشته باشد.
دکتر ربیعی افزود: ماهر شدن نیروی کار ضمن اینکه بهره وری را ارتقا می دهد هزیه تولید را کاهش می دهد و خلاقیت و نوآوری را به جامعه تزریق می کند و امنیت شغلی بیشتری را برای کارگران ایجاد می کند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در کنار آموزشهای مهارتی باید اخلاق حرفه ای را نیز مد نظر قرار دهند . و صنایع ما نیز با کمک فنی و حرفه ای باید مهارت پروری را افزایش دهند. چرا که آموزش نیروی انسانی هزینه نیست بلکه سرمایه است.
وی تالکید کرد: واحدهای صنعتی و نیازمند نیروی ماهر باید به کارگیری نیروی ماهر را در دستور کار قرار دهند تا مهارتهای کاری به سطح قابل قبولی شد کند .وی تاکید کرد: نوع نگاه جامعه به نیروی انسانی باید متحول شود و مهارت آموزی از کودکی آموزش داده شود و آموزش مهارت باید به یک فرهنگ تبدیل شود .دکتر ربیعی با تاکید بر اینکه کشور برای توسعه باید نهضت ملی مهارتی را با دیده اهمیت بنگرد، افزود: وزارت کار درصدد ایجاد ارتباط بین بیمه بیکاری و مهارت آموزی است و افرادی که بیمه بیکاری دریافت می کنند باید یک مهارت را در طول دوره بیکاری کسب کنند.
گفتنی است در مراسم اختتامیه چهاردهمین دوره مسابقات ملی مهارت از برگزیدگان اول تا سوم این رقابت ها که به ترتیب از استان های زنجان، تهران و اصفهان بودند با حضور دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تقدیر شد.
در مرحله کشوری چهاردهمین مسابقات ملی مهارت تعداد 575 رقابت کننده در 28 حرفه آموزشی در 4 حوزه در اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان البرز، مرکز آموزش فنی و حرفه ای شماره یک شهید خدایی کرج، مرکز تربیت مربی و پژوهش های فنی و حرفه ای کشور و مرکز تخصصی آموزش خودروی 9 دی با یکدیگر به رقابت پرداختند.501 تن از رقابت کنندگان در این دوره از مسابقات ملی مهارت را مردان و 74 نفر را زنان شامل بودند.برگزیدگان این دوره از مسابقات ملی مهارت و همچنین برگزیدگان پانزدهمین مسابقات ملی مهارت که در سال آتی در کشور برگزار می شود با یکدیگر به اردوی آماده سازی برای مسابقات بین المللی مهارت که در سال 2015 میلادی در کشور برزیل انجام می شود، اعزام می شوند.تیم مهارت ایران برای مسابقات جهانی سال 2015 میلادی از بین شرکت کنندگان در اردوی آماده سازی برای مسابقات جهانی مهارت برگزیده خواهند شد.تیم ملی جمهوری اسلامی پس از هفت دوره حضور در مسابقات جهانی مهارت در چهل و دومین مسابقات که سال جاری میلادی در کشور آلمان برگزار شد توانست با کسب معدل امتیازی تیمی 516.91 و کسب رتبه چهارم ،رتبه کشور را نسبت به دوره گذشته ارتقا دهد و بالاتر از کشورهایی نظیر انگلستان،کانادا،فرانسه و بسیاری از کشورهای توسعه یافته دیگر قرار گیرد.

مسابقات جهانی مهارت هر دوسال یکبار در یکی از کشورهای جهان و مسابقات ملی مهارت هر سال در کشور برگزار می شود.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-11-02 16:38

افزودن دیدگاه جدید