کد مطلب: 

10412

سنای امریکا در پی قانونی کردن جاسوسی است

سنای امریکا در پی قانونی کردن جاسوسی است

کمیته اطلاعاتی مجلس سنای امریکا طرحی را تصویب کرده است که به موجب آن به آژانس امنیت ملی اجازه داده می‌شود تا به جمع آوری شنود تلفنی و ردیابی اتباع خارجی که وارد خاک امریکا می‌شوند، ادامه دهد.

به گزارش سیتنا به نقل از پرس تی وی، در نشست پشت درهای بسته این کمیته که روز پنج شنبه (۹ آبان) برگزار شد، این طرح با ۱۱ رای موافق در برابر ۴ رای مخالف به تصویب رسید.

 

این طرح در واقع جمع آوری اطلاعات مکالمات تلفنی امریکایی ها توسط آژانس جاسوسی این کشور را قانونی می‌کند.

 

این طرح که هم اکنون منتظر رای گیری در مجلس سنا می‌باشد، با حمایت سناتور دایان فین اشتاین دموکرات از ایالت کالیفرنیا و رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس سنای امریکا به تصویب رسیده است.

 

این طرح به آژانس امنیت ملی امریکا اجازه خواهد داد تا اطلاعات تماس های تلفنی میلیون ها امریکایی را برای یک دوره ۹۰ روزه قابل تمدید جمع آوری کند و به دولت امریکا اجازه خواهد داد تا این اطلاعات را نگه داری کند.

 

این طرح همچنین به آژانس اطلاعاتی امریکا اجازه می‌دهد تا تماس های تلفنی اتباع خارجی را که وارد امریکا می‌شوند، استراق سمع کند.

 

این طرح تنها یک اقدام را به عنوان محدودیتی جدید پیش روی آژانس های اطلاعاتی در امریکا درباره اطلاعات مخابراتی قرار می‌دهد. این طرح محدودیتی ۵ ساله را برای حفظ و نگه داری اطلاعات جمع آوری شده در نظر گرفته است.

 

سناتور مارک اودل دموکرات از ایالت کلورادو و یکی از منتقدان فعالیت های جاسوسی آژانس امنیت ملی امریکا گفت: «نظارت تهاجمی آژانس امنیت ملی بر اطلاعات شخصی امریکایی ها منطبق بر ارزش های قانون اساسی ما نیست و نیازمند اصلاحات بنیادین و نه تغییرات ضمنی است.

 

متاسفانه، این طرح که در کمیته اطلاعاتی مجلس سنا تصویب شد، قدم فراتر نمی‌گذارد تا بر برنامه های بیش از حد گسترده نظارتی داخلی آژانس امنیت ملی بپردازد.»

 

از اوایل ماه ژوئن، اسناد افشا شده توسط ادوارد اسنودن پیمانکار اطلاعاتی پیشین امریکا، پرده از برخی برنامه های جاسوسی امریکایی از جمله جمع آوری و شنود اطلاعات مخابراتی امریکایی ها و ردگیری استفاده از سرورهای اینترنتی امریکا در سراسر جهان موسوم به PRISM برداشته است.

 

واشنگتن پست براساس اطلاعات و اسنادی که اسنودن به دست آورده است، روز چهارشنبه (۸ آبان) گزارش داد که آژانس امنیت ملی امریکا حتی در ارتباطات مخابراتی مهم که مراکز اطلاعاتی یاهو و گوگل را در خارج از امریکا به هم ارتباط می‌دهد، نفوذ کرده است.

 

افشاگری های ا خیر نشان داده است که امریکا بر تماس های تلفنی دستکم ۳۵ تن از رهبران جهان از جمله برخی از نزدیک ترین متحدان واشنگتن در اروپا، نظیر آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نظارت داشته است.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-11-01 19:57

افزودن دیدگاه جدید