کدخبر :10390 پرینت
09 آبان 1392 - 16:12

یادداشت فیسبوکی ظریف درباره مذاکرات با آژانس

متن خبر

ظریف گفت که "ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای شروع حل و فصل مشکلات گذشته به تفاهم رسیدند که تحول مثبت و مفیدی است، " البته" راه دراز، پرفراز و نشیب و دشواری در پیش است".

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تشریح برنامه‌های کاری خود در سفر به آفریقای جنوبی، ترکیه و فرانسه در صفحه فیس‌بوکش نوشت که در پاریس با لوران فابیوس، وزیر خارجه این کشور دیدار می‌کند.

 

متن این یادداشت بدین شرح است:

"ساعت 5 و نیم صبح پنجشنبه (9 آبان ماه) به وقت پرتوریا، پایتخت آفریقای جنوبی و حدود 7 صبح به وقت ایران عزیز است. دیشب از طریق دبی وارد ژوهانسبورگ شدم، تا در یازدهمین نشست کمیسیون مشترک ایران و آفریقای جنوبی شرکت کنم. همان‌طور که می‌دانید آفریقای جنوبی از لحاظ فنی و اقتصادی کشوری قدرتمند و پیشرفته است و پرنفوذترین کشور در قاره آفریقا و یکی از کشورهای تاثیرگذار در سطح بین‌المللی است که پس از پایان آپارتاید دیدگاه‌های مترقی و مستقلی در سطح بین‌المللی داشته و از اعتبار خوب جهانی به دلیل سیاست‌های روامدارانه نلسون ماندلا و دولت او برخوردار شده است.

روابط جمهوری اسلامی ایران با آفریقای جنوبی پس از پایان آپارتاید بسیار خوب بوده و همکاری‌های مفیدی در زمینه‌های مختلف منجمله همکاری‌های گسترده سیاسی و مراودات اقتصادی و تجاری در زمینه‌های نفت و انرژی، مخابرات، معدن و فن‌آوری میان دو کشور برقرار بوده است. در فاصله سال‌های 1373 تا 1387 در مجموع 10 جلسه کمیسیون مشترک بین دو کشور برگزار شده که نتایج ملموسی نیز در جهت حضور شرکت‌های معتبر آفریقای جنوبی در ایران مانند شرکت ام تی ان (ایرانسل) و شرکت‌های معتبر نفتی و معدنی به دنبال داشته و هم‌چنین به صادرات نفت، کالا و خدمات فنی، مهندسی و پزشکی ایران به آفریقای جنوبی کمک کرده است.

متاسفانه به دلیل شرایط ویژه سیاسی و فشارهای کشورهای غربی به دولت و بخش خصوصی آفریقای جنوبی، این همکاری‌ها در چند سال اخیر کاهش جدی داشته، به شکلی که وزارت امور خارجه آفریقای جنوبی در 5 سال گذشته حتی اشتیاقی به تشکیل کمیسیون مشترک هم نشان نداده است. به دنبال انتخابات اخیر در ایران، وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی در مراسم تحلیف ریاست محترم جمهوری شرکت کرد و با تشکیل دولت تدبیر و امید، تاریخی برای برگزاری کمیسیون مشترک پیشنهاد کردند که به دلیل گرفتاری‌های من یکی دو بار به تعویق افتاد و در نهایت برای امروز در سطح وزیران برنامه‌ریزی شد و دو روز گذشته هم کارشناسان عالی‌رتبه دو طرف و تعداد قابل توجهی از فعالان بخش خصوصی جلسات مقدماتی خوبی را برای این کمیسیون برگزار کردند.

دیشب پس از ورود ابتدا به رسم احترام دسته گلی برای آقای نلسون ماندلا که مدت‌هاست در بستر بیماری است، ارسال کردم و پس از آن دیدار بسیار خوب و صمیمی با بیش از 200 نفر از ایرانیان مقیم آفریقای جنوبی داشتم. در این دیدار بار دیگر نقش برجسته ایرانیان خارج از کشور در دفاع از منافع ملی را از نزدیک مشاهده کردم. ایرانیان آفریقای جنوبی مثل ایرانیان مقیم سایر کشورها، نقش بسیار برجسته و ممتازی در این کشورها ایفا می‌کنند و نمایندگان شایسته‌ای برای نشان دادن فرهنگ و تمدن ایرانی و خنثی کردن فضاسازی‌های تبلیغاتی علیه ایران داشته‌اند که به یاری خدا و همت همگان این نقش هر روز پررنگ تر و تأثیرگارتر خواهد شد.

امروز هم برنامه کاری فشرده‌ای دارم. به یاری خدا، ساعت 7 و نیم با تلویزیون سراسری آفریقای جنوبی یک مصاحبه نیم ساعته زنده خواهم داشت. سپس با گروه دوستی صبحانه کاری خواهیم داشت و بعد از آن به ملاقات وزیر امورخارجه و بعد همراه با وزیر خارجه آفریقای جنوبی به جلسه کمیسون مشترک خواهیم رفت که احتمالا تا بعد از ظهر ادامه خواهد داشت. عصر امروز (پنج‌شنبه) هم با آقای جاکوب زوما، رییس‌جمهور آفریقای جنوبی دیدار می‌کنم و پس از آن آفریقای جنوبی را به مقصد استانبول ترک می‌کنم.

انشاءالله صبح فردا (جمعه) ساعت 5 به استانبول می‌رسم. متأسفانه راه خیلی دور است. برای آمدن به آفریقای جنوبی با توقف 4 ساعته در دبی مجموعا 14 ساعت در راه بودیم و پرواز به استانبول هم حدود 9 ساعت خواهد بود.

ساعت 9 صبح فردا (جمعه) با آقای عبدالله گل، رییس جمهور ترکیه دیدار خواهم داشت که از دهه 70 و از زمان دولت مرحوم اربکان در ترکیه، با ایشان دوست و همکار بوده‌ام. سپس به اتفاق ایشان و وزیر امورخارجه ترکیه در افتتاحیه اجلاس سالیانه پاگواش (یک مؤسسه معروف صلح بین‌المللی) که امسال در ترکیه برگزار می‌شود سخنرانی خواهم کرد و بعد برای دیدار با نخست وزیر و ملاقات‌های کاری با وزیر امور خارجه ترکیه همراه با وزیر خارجه ترکیه به آنکارا می‌رویم. انشاءالله صبح شنبه هم به تهران باز می‌گردم. از این رو بعید است بتوانم تا شنبه شب گزارش دیگری خدمت شما تقدیم کنم.

هفته آینده اجلاس گروه 1+5 را در پیش داریم که البته قبل از آن هم سفری به فرانسه برای سخنرانی در افتتاحیه اجلاس کنفرانس عمومی یونسکو و ملاقات با وزیر امورخارجه فرانسه و دیگر شخصیت‌های سیاسی و علمی فرانسه خواهم داشت. بحمدالله مقدمات اجلاس 1+5 هم به خوبی در حال برگزاری است. پس از دوسال، ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای شروع حل و فصل مشکلات گذشته به تفاهم رسیدند که تحول مثبت و مفیدی است. همان‌طور که قبلا هم خدمتتان عرض کردم راه دراز، پرفراز و نشیب و دشواری در پیش است، ولی امیدوارم که به یاری خدا و با کمک مسوولان و حمایت شما مردم خوب، با موفقیت و سربلندی طی شود.

خدا نگهدار."

انتهای پیام

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

افزودن دیدگاه جدید

کپچا
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.