کد مطلب: 

10316

آغاز صدور کارت هوشمند ملی از آذرماه در تهران

مدیر کل ثبت احوال استان تهران از آغاز صدور کارت هوشمند ملی از آذرماه در استان تهران خبر داد و گفت: در 6 ماه اول سال جاری 11 درصد طلاقهای ثبت شده در استان تهران در سال اول زندگی رخ داده است.

به گزارش سیتنا به نقل از مهر، احمد قشمی در نشست خبری روز دوشنبه با اشاره به اینکه پایگاه اطلاعات اسناد هویتی ثبت احوال استان تهران از ابتدای آبانماه به بهره برداری رسیده است، گفت: با این اقدام تمامی اسناد هویتی استان در فضای مجازی قرار گرفته و بهره برداری از آنها در هر نقطه ای امکان پذیر است به طوری که دسترسی الکترونیکی و ماشینی در محل سکونت صورت می گیرد و به صورت آنلاین، خدمات سجلی  و ثبت احوال به صورت سیستمی و ماشینی انجام می شود و دیگر نیازی به مراجعه به محل تولد فرد نیست.

وی گفت: در حال حاضر حدود 40 درصد مردم تهران مهاجر هستند بر همین اساس دیگر نیازی به مراجعه به محل تولد نبوده و در هزینه های مصرفی و وقت و زمان آنها صرفه جویی می شود.

مدیر ثبت احوال استان تهران در مورد جمعیت این استان گفت: تا پایان شهریور ماه سال جاری جمعیت استان تهران 12 میلیون و 413 هزار و 461 نفر است که در شش ماهه اول سال جاری 93 هزار و 395 واقعه ولادت رخ داده که از این تعداد 48 هزار و 132 مورد مربوط به تولد پسران و 45 هزار و 163 مورد مربوط به دختران بوده است.

وی تاکید کرد:در ازای تولد هر 100 دختر 107 ولادت پسر داشته ایم به طوری که در هر 24 ساعت 518 نوزاد متولد و در هر ساعت نیز 21 نوزاد در استان تهران به دنیا آمده است.

قشمی با اشاره به اینکه بیشترین ولادت ثبت شده در فاصله سنی 25 تا 29 سال بوده به طوریکه در این سن 32 هزار و 788 نوزاد متولد شده است.

وی همچنین در خصوص آمار طلاق نیز گفت: 11 درصد از طلاق های ثبت شده در استان تهران در طول یکسال اول ازدواج رخ داده است و میانگین سن ازدواج ثبت شده در این شش ماه 29 سال برای مردان و 24 سال برای زنان بوده است.

مدیرکل ثبت احوال استان تهران در مورد فراوانی نام های پسران نیز گفت: امیرعلی، محمد طاها، امیرحسین، علی و ابوالفضل، امیر حسین، امیرمحمد، محمد مهدی، محمد حسین و پارسا 10 نام اول پسران و فاطمه، زهرا، نازنین زهرا، ریحانه و النا ، رها، هستی، سارینا، باران و ستایش بیشترین فراوانی نام دختران را به خود اختصاص داده است.

وی همچنین به آمار چند قلوزایی در استان تهران اشاره کرد و افزود: در شش ماهه اول سال جاری 1590 مورد دوقلو، 72 مورد سه قلو و یک مورد چهارقلوزایی داشته ایم این در حالی است که در سال 91، 2 هزار و 901 مورد دوقلو، 1122 مورد سه قلو، 7 مورد چهارقلو و یک مورد نیز پنج قلوزایی ثبت شده است.

به گفته قشمی، نسبت به شش ماهه سال گذشته در استان تهران تعداد موالید 2.3 افزایش داشته که در تهران نیز این آمار 3.9 رشد داشته است.

وی در مورد تغییر نام و نام خانوادگی نیز گفت: طی شش ماهه اول سال جاری 2106 مورد تغییر نام و 11 هزار و 853 مورد تغییر پسوند و پیشوند نام خانوادگی به ثبت رسیده است.

مدیر کل ثبت احوال استان تهران در مورد نرخ تعویض شناسنامه نیز گفت: در حال حاضر 15 هزار تومان برای تعویض شناسنامه، 20 هزار تومان برای صدور شناسنامه ناشی از فقدان در نوبت اول، 40 هزار تومان در نوبت سوم و 100 هزار تومان در نوبت سوم دریافت می شود و همچنین نرخ صدور کارت شناسایی اولیه نیز 2 هزار تومان است که در صورتی که دچار فقدان شود به ترتیب 15، 40 و 60 هزار تومان برای دفعه اول تا سوم دریافت می شود.

وی در مورد ثبت وفات و تولد نیز گفت: بر اساس قانون ثبت ولادت باید ظرف 15 روز و وفات نیز 10 روز ثبت شود بر همین اساس نرخ دریافتی در مهلت قانونی ولادت و وفات 5 هزار تومان و تا یک ماه بعد از مهلت قانونی 10 هزار تومان، یک تا سه ماه 15 هزار تومان و تا شش ماه 25 هزارتومان دریافت می شود.

قشمی در مورد دفاتر پیشخوان نیز تصریح کرد: در حال حاضر بیش از 90 دفتر پیشخوان الکترونیک دولت با انجام 11 نوع خدمت در استان تهران فعال است به طوری که در این دفاتر درخواست تغییر شناسنامه، المثنی، تغییر نام و نام خانوادگی، هیات حل اختلاف، صدور گواهی فوت و تولد و ... انجام می شود و روزانه 5 هزار نفر به این دفاتر مراجعه می کنند.

مدیر ثبت احوال استان تهران در مورد آمار وفات نیز گفت: در شش ماهه اول سال 26 هزار و 181 مورد فوت به ثبت رسیده که نسبت به سال گذشته 4.4 درصد رشد فوت داشته ایم که در شهر تهران نیز 51 هزار و 528 واقعه فوت به ثبت رسیده که نسبت به سال قبل آن 3.8 درصد افزایش فوت داشته ایم.

قشمی در مورد کارت هوشمند ملی نیز افزود: صدور این کارت از طریق دفاتر پیشخوان و دفاتر پستی انجام می شود و در استان تهران از آذرماه افرادی که به سن 15 سال رسیده و قصد عکس دار کردن شناسنامه خود را دارند می توانند برای صدور کارت هوشمند ملی نیز درخواست دهند و در مراحل بعدی نیز بر اساس گروه های سنی فراخوان می دهیم.

وی در مورد آرشیو الکترونیکی نیز اظهار داشت: در استان تهران 95 درصد اسناد سجلی ولادت اسکن شده به طوری که در حال حاضر بیش از 100 دستگاه اجرایی، قضایی و امنیتی از پایگاه اطلاعات جمعیتی ما استفاده می کنند.

به گفته مدیر ثبت احوال استان تهران، تمامی کارت ها مانند کارت سلامت، ایثارگری، کیف پول و ... در قالب کارت هوشمند ملی قرار خواهد گرفت و در این کارت اثر انگشت دیجیتالی، امضای دیجیتالی و عکس گنجانده می شود.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-10-28 19:54

افزودن دیدگاه جدید