کد مطلب: 

10057

چگونه و چه زمانی باتری لپ تاپ را عوض کنیم؟

مهم نیست که چقدر در استفاده از باتری لپ تاپ خود حساسیت به خرج می دهید تا با سهل انگاری باعث آسیب رسیدن به آن نشوید. هر چقدر هم در این زمینه وسواس به خرج دهید باز هم زمانی می رسد که باید با آن خداحافظی کنید و به فکر یک باتری جایگزین باشید.

به گزارش سیتنا، اگر خیلی خوش شانس باشید، با مشاهد نشانه هایی خیلی زود متوجه مشکل باتری لپ تاپ خود شده و سریع به فکر پیدا کردن یک جایگزین می افتید، اما اگر خیلی هم شانس با شما نباشد، یک دفعه و موقع انجام کاری مهم باتری از کار می ایستد و شما امکان ادامه کار را نخواهید داشت. اگر دوست دارید خیلی سریع متوجه پایان عمر باتری لپ تاپتان شوید، با این گزارش همرا باشید.

هشدار های ویندوزی

به طور طبیعی ویندوز کاربران را از میزان ظرفیت و عمر باتری دستگاه آگاه نمی کند. به مرور زمان و با کار کردن با لپ تاپ خودتان متوجه می شوید که باتری دستگاه، دیگر مانند گذشته کار نمی کند و ساعات کار باتری کم و کمتر می شود، به طوری که باتری لپ تاپی که در اوایل تا ۴ ساعت دوام می آورد حالا در عرض کمتر از ۱۵ دقیقه از نفس می افتد.

به هر حال، هنگامی که ویندوز تشخیص دهد که ظرفیت باتری، به کمترین میزان ممکن رسیده است، به صورت خودکار به کاربر هشدارهای لازم را خواهد داد. این هشدار ویندوز به شکل یک علامت ضربدر قرمز در قسمت پایین نوار وظیفه و روی باتری نمایش داده می شود. دقیقا این پیام مانند زمانی است که دستگاه باتری ندارد و به صورت مستقیم به پریز برق متصل است.

پس از کلیک روی این ضربدر قرمز، ویندوز به شما اطلاع می دهد که وقت آن رسیده است که باتری لپ تاپ را تعویض کنید. همچنین ویندوز به شما هشدار می دهد که سیستم شما به دلیل نقص عملکرد باتری، ممکن است که ناگهان خاموش شود. در یک کلام، باتری نمی تواند بدون متصل بودن به منبع انرژی خارجی، مدت زمان زیادی را دوام بیاورد. البته باید بگوییم این امکان هشدار تنها در ویندوزهای نسخه ۷ دیده می شود و اگر از ویندوز ویستا یا XP استفاده می کنید، نباید انتظار این هشدار ها را داشته باشید.

 

درجه بندی ظرفیت باتری

گاهی اوقات با انجام چند کار مختصر می توانید باعث افزایش طول زمان استفاده از باتری خود شوید. برای مثال ممکن است چندین صفحه اینترنتی یا صفحات دیگری نظیر WORD زیر دستتان باز باشد و اگر در همین زمان به درجه میزان باتری لپ تاپ خود نگاه کنید، متوجه می شوید که تنها ۲۷ درصد از میزان باتری برای شما باقی مانده اما همین که صفحات مختلف را ببندید میزان درصد باتری افزایش پیدا می کند. پس می توانید با مدیریت هنگام کار با لپ تاپ کمی بیشتر به باتری خود اجازه نفس کشیدن و کار بدهید.

 

چگونه ظرفیت باتری لپ تاپ را بررسی کنیم؟

اگر کنجکاوید تا بدانید میزان ظرفیت باتری شما تا چه زمانی باقی می ماند می توانید از نرم افزار BatteryInfoView استفاده کنید. با استفاده از اطلاعات به دست آمده از طریق این نرم افزار می توانید میزان کل ظرفیت باتری و ظرفیت فعلی آن را بررسی کنید.

برای مثال، در تصویر زیر ظرفیت باتری دستگاه در ابتدا ۸۶,۵۸۰ میلی وات ساعت بوده است. اما در حال حاضر، ظرفیت کامل آن ۶۱,۲۶۱ میلی وات ساعت است. به عبارتی این باتری می تواند ۸/۷۰ درصد از آن چه که در روز اول توان داشته، انرژی ذخیره کند. برخی از باتری ها اطلاعات بیشتری را در اختیار این نرم افزار قرار می دهند. برای مثال، اطلاعاتی نظیر تعداد دفعات شارژ و خالی شدن باتری از این جمله هستند.این نرم افزار رایگان را می توانید با مراجعه به این سایت نصب کنید.

 

چرا ظرفیت باتری کاهش پیدا می کند؟

دلایل گوناگونی در کاهش میزان باتری لپ تاپ شما تاثیر دارند. دما، میزان استفاده و طول عمر باتری بر کاهش ظرفیت آن تاثیر مستقیم دارد. اما نکته قابل توجه این است که تمام باتری ها یک طول عمر مشخص دارند. یعنی اگر یک ثانیه هم از آن ها استفاده نکنید و یا تمام نکات هشدار دهنده در این خصوص را نیز اجرا کنید، باز هم باید پس از گذشت مدت زمان معینی یک باتری جدید را خریده و جایگزین نسخه قدیمی کنید

اما با تمام اینها اگر مدت زمان زیادی را با لپ تاپ کار می کنید و لپ تاپ به صورت مستقیم به برق متصل است، بهتر است باتری را از دستگاه خارج کنید. زیرا گرمای حاصل شده از لپ تاپ یکی از دلایل مهم در کاهش طول عمر باتری است.

 

تعویض باتری

اگر باتری لپ تاپ شما به راحتی از دستگاه جدا می شود پس کارتان چندان سخت نیست، چرا که به راحتی می توانید باتری قدیمی را جدا و یک باتری جدید جایگزین آن کنید. اما در برخی از لپ تاپ ها مانند لپ تاپ های اپل و عمدتا اولترابوک ها کاربر معمولی نمی تواند باتری آنها را تعویض کند. برای تعویض باتری این گونه لپ تاپ ها بهتر است از متخصصان در این زمینه کمک بخواهید.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-10-16 20:01

دیدگاه‌ها

تصویر مریم
خیلی ممنونم.
ارسال شده توسط مریم در 11 دى 48 - 04:03

افزودن دیدگاه جدید